سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی به مراجع معظم تقلید...
» به سردمداران حکومت تذکر دهید که دچار غرور نشوند

نامه فرزندان میرحسین موسوی و مهدی کروبی به مراجع معظم تقلید

چکیده :تنها جُرم آقایان موسوی و کروبی آن است که بنا بر تجویز امیر مؤمنان علی (ع ) بدون لکنت زبان به نصیحت دست اندرکاران امور پرداخته اند. سزاوار است که حضرات آیات عظام، به برخی سردمداران حکومت گوشزد کنند که خداوند کسانی را از افتادن در ورطه خطا باز می دارد که دچار غرور نشوند و قدرت های پوشالی دنیایی آنان را غره...


فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی در نامه‌ای خطاب به مراجع معظم تقلید، از ایشان خواستند که غمخوار مظلومان باشند و از اقدامات غیرقانونی که به نام اسلام صورت می‌گیرد، جلوگیری کنند.

به گزارش کلمه، در این نامه از مراجع بزرگوار تقلید خواسته شده که به سردمداران حکومت درباره‌ی خطاهایشان تذکر دهند، و تصریح شده است: تنها جُرم آقایان موسوی و کروبی آن است که بنا بر تجویز امیر مؤمنان علی (ع ) بدون لکنت زبان به نصیحت دست اندرکاران امور پرداخته اند و عده ای در کشور که حاضر نیستند به کمبود سعه صدر خویش – که به فرموده امام علی (ع) لازمه ریاست و حکومت است – اعتراف نمایند، به جُرم تراشی های واهی علیه این دو سرباز فداکار مردم پرداخته اند.

فرزندان موسوی و کروبی همچنین با تاکید بر اینکه “به حق جویی پدران و استقامت مادران خویش می بالیم” نوشته‌اند: ما براین باوریم که والدینمان نه تنها گناهی مرتکب نشده اند بلکه کلمه حق را به مصداق خواست الهی بر زبان رانده اند و آیا همین واهمه از بیان حقایق در منظر عمومی مردم و زندانی کردن این چهار عزیز، بهترین دلیل بر حقانیت والدین زندانی ما نیست؟

متن کامل نامه فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی به مراجع عالیقدر شیعه، بدین شرح است:

بسمه تعالی

لایحب الله الجهر بالسوء من القول الا من ظلم

محضر مبارک مراجع عالیقدر شیعه

سلام این فرزندان دردمند خویش را پذیرا باشید. اگر نبود جواز قرآنی در خصوص فریاد مظلوم به خاطر ظلمی که بر او رفته، قطعاً دم فرو می بستیم و در خلوت خود، رفع ظلم را تنها از قادر متعال درخواست می کردیم ، که صد البته دادرس و دادستان اصلی اوست. و اگر نبود سابقه صدها ساله علمای بزرگ و مراجع گرانقدر تشیع که همواره پناهگاه مظلومان و حامی اسلام اصیل در برابر دیدگاههای انحرافی بوده اند یقیناً مصدع اوقات شریف نمی شدیم .

حضرات آیات عظام! قطعا استحضار دارید که پس از بیست و یک ماه هتاکی های ناجوانمردانه نسبت به آقایان حجت الاسلام و المسلمین مهدی کروبی و مهندس میر حسین موسوی، از دوهفته پیش این دو معتمد امام(ره) و یاور دلسوز مردم به همراه همسران مؤمن وفداکارشان به بند کشیده شده اند و با کمال تأسف حتی از حقوق ساده سایر شهروندان برخوردار نمی باشند و حقوقی همچون دسترسی حضوری یا تلفنی به خانواده و تأمین مایحتاج اولیه نیز از ایشان دریغ شده است. به بند کشیدن موسوی که علاوه بر هشت سال نخست وزیری کشور در سخت ترین شرایط پس از انقلاب، در سال های پس از آن نیز همراه صدیق کشور و مردم در عرصه سیاست و فرهنگ و هنر بوده است و زندانی شدن کروبی که حدود پنجاه سال از عمر خویش را صرف مبارزه در راه تحقق اسلام اصیل کرده و چندین دوره ریاست مجلس و بنیاد شهید را به عهده داشته است و بازداشت یک فرزند او به اتهام واهی جاسوسی و اشغال خانه فرزند دیگر او در حالی صورت گرفته که هنوز در هیچ محکمه صالح مطابق با قوانین حقوقی کشور به اتهام افکنی های واهی علیه ایشان رسیدگی نشده است. ما معتقدیم تنها جُرم آقایان موسوی و کروبی آنست که بنا بر تجویز امیر مؤمنان علی (ع ) بدون لکنت زبان به نصیحت دست اندرکاران امور پرداخته اند و عده ای در کشور که حاضر نیستند به کمبود سعه صدر خویش – که به فرموده امام علی ( ع ) لازمه ریاست و حکومت است – اعتراف نمایند، به جُرم تراشی های واهی علیه این دو سرباز فداکار مردم پرداخته اند.

حضرات آیات عظام!

ما یقین داریم آقایان موسوی و کروبی در بیان انتقادات و اعتراض های خود، جز رضایت خالق متعال و مصلحت بندگان شریف را در نظر نداشته اند، هرچند گام گذاشتن در این مسیر برخلاف مصالح شخصی و خانوادگی آنها بوده است و کیست که نداند آنها اصولا نه نیازمند شهرتند و نه تشنه قدرت. آنها اکنون نیز به اقدامات و اظهارات خود افتخار می کنند و حتی اگر به فرض این اقدامات و اظهارات، به مذاق عده ای خوش نیاید؛ چرا می خواهند با اتکا به قدرت های ظاهری و دنیایی، پدران ما را از انجام وظیفه شرعی و قانونی شان در جلوگیری از کژی ها باز بدارند؟ در حالی که آنها هیچ یک جز خدمت و تصحیح امور نخواسته اند؛ اولا به چه علت از حقوقی که گفته شد، محروم بوده و در وضعیت بدی مانند شرایط حاضر قرار گرفته اند؟ ثانیا مشخص نیست که مادران متعهد و مهربان و صبور ما جز خیرخواهی و رفتاری طبیعی مطابق جایگاه خود چه کرده اند که هم اکنون دو هفته است هیچ خبری از آنها در دست نمی باشد؟ سوم آنکه چرا بر خلاف نص قانون اساسی که بعضی از روحانیون و مراجع معزز نیز در تدوین آن نقش داشته اند، عده ای به خود حق می دهند آنها را حتی از حقوق اولیه محروم کنند؟ ما براین باوریم که والدینمان نه تنها گناهی مرتکب نشده اند بلکه کلمه حق را به مصداق خواست الهی بر زبان رانده اند و آیا همین واهمه از بیان حقایق در منظر عمومی مردم و زندانی کردن این چهار عزیز، بهترین دلیل بر حقانیت والدین زندانی ما نیست؟ آیا محروم ساختن این زندانیان افتخارآفرین از بدیهی ترین حقوق متهمان، ثابت نمی کند که اهرم های فشار بدون توجه به قانون و شرع، به دنبال خاموش کردن صدای حق دو یاور بزرگ و دلسوز کشور ،اسلام و مردم هستند؟ اکنون نیک واقفیم که نگرانی پدران ما از سرنوشت چهره های گمنام زندانی شده بیراه نبود که اگر بر پدران ما که در عرصه داخلی و خارجی گمنام نیستند، چنین جفا می رود، باید اندیشید که بر گمنامان بی پناه دیگر چه جفاها رفته و می رود؟ ما پیشتر هم شاهد آن بودیم که در شب های قدر پنج شب متوالی تعدادی گماشته، در مقابل خانه این خدمتگزاران مردم تجمع کرده و به تخریب خانه و شکستن درها و شیشه ها و فحاشی و تیراندازی پرداختند و با این حال هیچ گونه برخوردی نیز از سوی دستگاه قضاوت اسلامی با این تعدی گران نشد. باری، نگرانی ما بیجا نیست، چرا که اکنون عزیزان ما در دست کسانی گرفتارند که بارها تنفر و خشم خود نسبت به آنان را به ما نشان داده اند و اکنون هویت خود را از ما پنهان می سازند.

حضرات آیات عظام!

ما فرزندان مهدی کروبی، کودکی خود را پشت در زندان های رژیم گذشته گذرانده ایم و بارها با چشم نگران، پدر دستگیر شده توسط ساواک را از پشت میله های زندان و در ملاقات ها تعقیب کرده ایم؛ و ما فرزندان میرحسین موسوی هم از نخستین سالهای زندگی، طعم سختی ها و خطرات فراوانی که پدرمان را تهدید می کرده است چشیده ایم؛ و اکنون همگی به حق جویی پدران و استقامت مادران خویش می بالیم. آنها نیز به وعده الهی در خصوص عدم پایداری ظلم ایمان دارند، اما اینها دلیل موجهی نیست که در مقام فرزندانی دل نگران، حقوق تضییع شده پدران ومادران مان را پیگیری نکنیم. ما در این راه قبل از هرکس، به مراجع معظمی تظلم می کنیم که همواره غمخوار مظلومان بوده اند. چنان که در روزهای اخیر نیز علی‌رغم فشارها، حق جویی برخی از مراجع را در اعتراض به ظلم شاهد بوده ایم. بی شک در این برهه حساس از تاریخ ایران که متأسفانه بسیاری اقدامات غیر قانونی به نام اسلام انجام می شود، نقش‌آفرینی حضرات مراجع عظام می تواند از تحمیل هزینه هایی جبران ناپذیر بر اسلام و ایران عزیز جلو گیری نماید. سزاوار است که حضرات آیات عظام، کلام فروتنانه و درس آموز حضرت امام علی (ع) را به برخی سردمداران حکومت یادآوری فرمایید که «انی لست فی نفسی بفوق ان اخطأ، لا امن من ذلک نفسی الا ان یکفی الله من نفسی» و به آنان گوشزد کنید که خداوند کسانی را از افتادن در ورطه خطا باز می دارد که دچار غرور نشوند و قدرت های پوشالی دنیایی آنان را غره نسازد.

سلامت و مزید توفیقات حضرات مستطاب عالی را مسئلت داریم و خود را محتاج ادعیه خالصانه آن جنابان می دانیم.

فرزندان مهدی کروبی و میرحسین موسوی


 • علی از قزوین

  امروز با چشمام دیدم که چطور جو امنیتی در شهر حاکم بود.جوانهای 16 17 ساله را اورده بودند در حالی که لباس نظامی بر تنشان کرده بودند و کلاه کاسکت به سر داشتند. از فهاشی های رکیک دریغ نداشتند.مردم را با الفاض رکیک صدا میکردند.نیروهای نظامی هم مجهز به کلاشینکف و باتومهای شک دار بودند.به مردمی که دست خالی هستند حمله میکردند.روی حرف من با امام زمانه….”مهدی موعود اینها خودشونو سربازان گمنام تو می دانند.اگه سربازان تو اینها هستند من به تو ایمانی ندارم”
  لازمه همینجا از برخی ماموران انتظامی که در میان این نیروهای خشن بودند تشکر کنم.واقعا بار ها دیدم که با دلسوزی مردم را راهنمایی میکنند و گاهی هم کمکشون میکنند تا از مهلکه جان سالم بدر ببرند

 • همیشه سبز

  با درو فراوان.
  برادرا و خواهران عزیزم، در این شرایط بحرانی و ناعادلانه ما نیز به مانند شما با قلبی غمگین و دلی شکسته امروز به خیابان ها آمدیم تا پدرانمان را از چنگال دیو سیاه آزاد کنیم.
  از شما عزیزان می خواهیم سکوت نکرده و مردم را به راهپیمایی روز 11 اسفند همزمان با سالروز تولدت آن بزرگ مرد دعوت کنید

 • من

  کاش منم بودم و میتونستم امروز کاری کنم
  میدونم این ضعف من و امثاله منه که از دور نگاه میکنیم اما میترسم
  برای همه ی شما از ته قلبم دعا میکنم
  دعا میکنم همیشه سالم باشید و دست هیچ مزدوری به شما ها نخوره
  سبز باشید

 • آتش‌فشان

  میلانی: جمهوری اسلامی نشسته بر آتش‌فشان، نگران واکنش مردم
  عباس میلانی، کارشناس و استاد تاریخ ایران در آمریکا، به رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی می گوید: « رژیم در یک التهاب سیاسی است و روی یک آتش‌فشان بالقوه خروشان نشسته‌اند و نمی‌دانند چه چیزی ممکن است‌‌ همان جرقه‌ای باشد که مردم را به حرکت درمی‌آورد.»

 • هادی

  دولت فعلی ایران باید سرکوب شود باید.

 • mohammadreza

  نه کلمه نباید سانسور کنی چون ما بیشماریم و کسی نمیتونه به این دو عزیز و راهی که در پیش دارند برسونه ما همه یار و یاور این دو عزیز هستیم
  درود بر جنبش سبز

 • خمید221

  اگر همه سنگهای عالم هم از حواب گران بر خیزند مرا به خیزش به آیات عظام و صغار اصلا امیدی نیست. به عبارتی دیگر مرا به خیر تو امید نیست شر مرسان.

 • ناشناس

  عزیزان همه مردم با شما هستند نگران نباشید پیروزی نزدیک است

 • کریم الله فاضل

  من به این باور هستم زمان دیکتاتوری دارد میگذرد ، ویقین درام که پیروزی از آن شماست .

  فاضل
  افغانستان

 • محمد یاسین از کابل

  اولآ امیدوارم در راه که پیش گرفته اید آرزوی کامیابی و موفقیت میکنم ثانیآ راه شما به پیروزی منتهی میشه امید تانرا از دست ندهید ای کاش میتوانستیم با شما همیار و همکار میبودیم.
  ظالمان رو به نابودی اند.

 • یزدان

  درود خدا بر حق طلبان و مرگ بر دیکتاتور

 • ناشناس

  خدمت مراجع محترم عرض می کنم که ما در فرهنگی زیست می کنیم که سکوت به معنای رضایت تلقی می شود

 • الهه

  کاش زیر نامه تان اضافه می کردید ….و همه فرزندان ایران
  خدا با ماست و ما با شمائیم

 • طاهر

  سلسله قاجار با از دست دادن امیر کبیر از هم پاشید و حکومت پهلوی با از دست دادن مصدق و این داستان ادامه دارد………………

 • رجب

  ایه الاه مکارم برای کشته شدن شیعیان بحرین اعتراض می کنند اما درمورد وقایع ایران سکوت . چرا

 • mohammad

  اعتراض حق مسلم هر شهروند است پس اینها از چه می ترسن؟

 • ناشناس

  بايد اطلاع رساني كرد به علما اونا از مردم عقب افتادند . با سي دي با مقاله هر جور كه شده حقايقو بهشون برسونيم

 • ناشناس

  ادمین عزیز کلمه همونطور که میبینید اکثریت مردم میخوان که تظاهرات روزانه باشه … خواهش میکنم برای تظاهرات روزانه با شورای هماهنگی راه سبز امید هماهنگ و برنامه ریزی کنید! میر حسین و کروبی عزیزمون رو گرفتن … نباید همه چیز به روال عادی پیش بره چون وقتی میبینند که مردم بی تفاوتن در مرحله بعدی برای محاکمه و خدایی نکرده اعدامشون اقدام میکنند. شما رو به خدا یک کاری بکنید!!!

 • ناشناس

  تلاش بی فایدست

 • سخته گفتنش

  من از مخالفان شما بودم البته نه سرسخت در حد معمول . الان به این نتیحه رسیدم که همه ی ما هدفمون یکی است حفظ پرچم الله ولی روشهامون متفاوته ای کاش دوستان ما با شمما کنار می اومدن و شما را در کنار خودشون میدیدند. من آرزوم اینه که این خیل عظیم نخبگانی که به که مورد بی مهری قرار گرفتند به آغوش ملت برگردند و بدانند اسلام عزیز در این جهان غریب است و ایران عزیز پرچمدارش یکه و تنهاست و در این کشور را بسازند.چرا دانشمندان ما به خاطر تفکرات متفاوت به خارج از کشور بروند و برای اجانب خدمت کنند/؟بیایید ایران عزیز را بسازیم و به بام جهان برویم

 • خوزستان تشان

  سبز پيروز است 10 اسفند امديم

 • یاز دیرین میرحسین،دشمن امروز میرحسین

  آقای موسوی و کروبی غرورتان را کنار بگذارید
  امام(ره) فرمود: عالم محضر خداست در محضر خدا……
  حتما باید به دست امام زمان(ع) سرتون جدا بشه که درست بشید مثل بچه آدم بیاین تو نظام دیگه….
  بخدا نمیدونین بعضیا که دوستدار شما بودن چقدر ناراحتن از این اوضاع….

 • ماه آزاد

  هر یافته ای در زندگی انسان بهایی دارد.بهای حقیقت جویی ، ایستادگی است.

 • تبریزززززززززززززززززززززز

  مطمین باشید بدون وحدت کلمه هیچ کاری نمی توان کرد به امید روزی که همه مردم وحدت کلمه داشته باشند برای از بین بردن ظلم از خاک وطن

 • عدالت

  ای خونین چشم و خونین دست/ به راستی که شب رفتنی است

 • عماد

  از دیدن صحنه ی شنیع اعتراض به اصطلاح نمایندگان مجلس در مورد بزرکان مورد علاقه ی مردم، عرق شرم به صورتم نشست. این نمایش برای ابد در ذهن مردم باقی خواهد ماند.به ایشان تذکر می دهم لا اقل به فکر آینده ی فرزندان خود باشند. فرزندان قاتلین امیر کبیر و نظائر آنها جرات اظهار وجود ندارند.

 • ناشناس

  درود بر جوانان جان برکف ملت

 • خسی ازخاشاک

  حالا وقتشه تکلیف خودمونو روشن کنیم که اهل کوفه هستیم یا نیستیم شاید مردم کوفه هم با دیدن چنگ ودندون یزید ساکت شدن وننگ اهلیت کوفه را تا ابدبایدیدک بکشند

 • پدرام

  ما آمدیم ما بودیم ما هستیم ما خواهیم بود

 • ایرانی

  روزگار پزواک اعمال انسان است ای ظا لمان عبرت بکیرید

 • k

  ان الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم

 • سید

  گر نکوبی شیشه غم را به سنگ / هفت رنگش می شود هفتاد رنگ

 • آزادی

  متاسفانه‌ ما تا امروز فقط شعار دادیم .من از تک تک شماها که‌ اینجا ابراز عقیده‌ میکنید میپرسم که‌ اآیا آنچه‌ تا به‌ امروز برای آزادی و نچات رهبرانمان کرده‌ایم به‌ جز حرف زدن کافی بوده‌ است. شما هیچگاه‌ نزد خود فکر کرده‌اید که‌ آیا آنها در چه‌ شرایط سخت و عزاب آوری هستند؟ رهبرانمان امروز بیش از هر چیز احتیاج به‌ عمل دارند نه‌ در خانه‌ نشستن و مقاله‌ نگاری. یادمان باشد که‌ آنها برای ما امروز در بند و شاید زیر شکنجه‌ و فشارهای سخت هستن. اگر در نجاتشان غفلت کنیم ممکن است عواقب بسیار ناگواری به‌ همراه‌ داشته‌ باشد. عواقبی که‌ جبران ناپذیر باشد. پس بیش از حرف زدن بیاید عمل کنیم .

 • حسین عباس نژاد

  اگر عافیت طلبی بگذارد ! همین

 • محمد

  تو چهارشنبه سوری از وسایلی استفاده کنید که تولید دود سبز رنگ می کنند، اگه همچین وسایلی نیست، بسازید، وقت داریم، این چهارشنبه سوری بهترین فرصت برای نشون دادن اعتراض ………… همه یک صدا برای آزادی، آتشی ترین چهارشنبه سوری تاریخ ایران !

 • ناشناس

  الان هم امریکا داره از مردم لیبی حمایت می کنه و هم قصد داره علیه قذافی وارد جنک شه هم قذافی اعلام می کنه :من ادامه دهنده راه عمر مختار هستم و تا پای شهادت از انقلاب دفاع می کنم.
  حالا خودتان مقایسه کنید.
  بخدا اه مظلوم زود جواب میده ها!

 • عدالتخواه

  ای مراجع محترم به داد مردم به فغان رسیده برسید مثل آیت اله منتظری این دنیا هیچ ارزشی ندارد .

 • آرش

  ای مراجع محترم به داد مردم برسید مثل آیت اله منتظری

 • احسان

  یا حسین میرحسین
  http://wWw.Carbala.Blogfa.Com

 • حبیب تبریزیان

  درود بر شیخ ملت

 • وحیدv

  یار دبستانی من زمستون سراومد میر حسین از زندان ظلم درنیلمد.که او از ملتش آموخت بجای ظلم براو رفته سه شنبه خون میگرید.

 • برای نزول عذاب آرزو کنید.

  ضمن آرزوی هدایت برای گروه ظالم . در صورت عدم هدایت آرزوی عذاب الهی می کنم. برای نزول عذاب آرزو کنید.

 • ناشناس

  درود بر شما
  درود بر رهبرانمان
  درود بر جنبش سبز

 • مرجان

  خداوندا
  به نشستگان ما قيام
  به راكدان ما تكان
  به مردگان ما حيات
  و به كوران ما نگاه
  و به خاموشان ما فرياد
  به فحاشان ما ادب
  و به مجاهدان ما صبر
  وبه مردم ما خودآگاهي
  و به همه ي ملت ما همت و استعداد فداكاري
  و شايستگي نجات و عزت بخش….