سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » در خواست دوباره زهرا رهنورد برای آزادی همه زندانیان سیاسی...
» در نامه ای خطاب به ریاست قوه قضائیه مطرح شد

در خواست دوباره زهرا رهنورد برای آزادی همه زندانیان سیاسی

چکیده :آنها چه آزادی خواه و فعال سیاسی به معنای مطلق کلمه باشند، چه طرفدار حقوق بشر یا روزنامه نگار، یا خواهان رفع تبعیض جنسیتی یا دانشجو و معلم، کارگر و هنرمند و فعال صنفی، هرچه که باشند،بیش از هرچیز بر تارک آبروی کشور نشسته اند.انتظار می رود تا باتلاش برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی، در این ماه غم افزای صفر، نه تنها ملت و خانواده های زندانیان سیاسی که بلکه پیامبر ص و ائمه علیهم السلام را از خود راضی...


کلمه: زهرا رهنورد، نویسنده و استاد دانشگاه در نامه ای خطاب به رییس قوه قضاییه با توجه به فرا رسیدن ماه صفر که آن را ماه غم افزا نامیده، از وی درخواست کرده است که به خاطر رضایت پیامبر گرامی اسلام و به احترام همه آزادگان جهان تلاش کند که همه زندانیان سیاسی زودتر آزاد شوند.

به گزارش کلمه، متن کامل نامه زهرا رهنورد خطاب به آیت الله صادق لاریجانی به شرح زیر است:

جناب آقای آیت الله صادق لاریجانی

در آستانه ماه صفر همان ماهی که به دلیل تلخی ها و مصائب آن بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام پیامبر مصطفی(ص) فرمود که« ماه صفر کمر مرا شکست »، انتظار می رود در حکومتی که ادعای تشیع را دارد و همیشه تاریخ داغ حبس و درفش ائمه علیهم السلام را زنده نگهداشته استبرای رضایت رسوال الله و به احترام همه آزادگان جهان تلاش کنید تا بهر نحو ممکن زندانیان سیاسی آزاد شوند.زیرا زندانیان سیاسی آزادگانی هستند که نه خواهان براندازی ونه خواهان انقلاب نرم و نه خواهان انقلاب سخت نه مخملین نه هیچ جنس دیگر و نه خواهان مقام و موقعیت بوده اند، بلکه فقط آرزوی بهبود و ترمیم شرایطی را داشته و دارند که در پناه آن ملت ایران سرفراز و مرفه، شاد و آزاد زندگی کند و درسطح بین الملل برخود ببالد که از جامعه ای قدرتمند، پویا و دموکراتیک برخوردار بوده است .
اما در میان جمع زندانیان سیاسی زنان وضعیت خاصی دارند شرایط سخت زندان زنان و انتظارات محیط بیرون از زندان و عواطف ملت ، عرف ،اخلاق و دین که به نحوی خاص متوجه آنان است زنان را درموقعیتی خاص قرار داده است .

آنها چه آزادی خواه و فعال سیاسی به معنای مطلق کلمه باشند چه طرفدار حقوق بشر یا روزنامه نگار، یا خواهان رفع تبعیض جنسیتی یا دانشجو و معلم، کارگر و هنرمند و فعال صنفی، هرچه که باشند،بیش از هرچیز بر تارک آبروی کشور نشسته اند.

در میان آنها مادرانی هستند که فرزندانشان در فراق آنها اشک می ریزند و اضطرابهای روانی و ب پناهی، سلامتشان را تهدید می کند.
در میان زنان زندانی دختران جوانی هستند که پدر و مادر و خانواده اشان وحشت زده از این زندان به آن زندان و از تهران تا تبعیدگاه‌های دور هاجر وار سعی می کنند تاکمی اضطراب خود و فرزندانشان را فرو نشانند.

اینان همه زنانی هستند از کارمند، دانشجو و معلم، هنرمند، حقوقدان و خانه دار و کارگر که دور از شغل و کار و مدرسه و دانشگاه و خانه سالهای جوانی خود را می بینند که به خاکستر پیری در کنج غم افزای زندانهای بی دلیل ، بدل می شود .

این زنان بی شک زینب پیشگانی سلحشورند که در عصر ما ظهور کرده اند .آیا سزاوار است چنین استعدادهای درخشان آزادگی و قابلیت های زندگی و کاری و علمی در زندان باشند و جامعه به جای بهره بردن از توان از وجود چنین انسانهای متعهدی، دستش تهی باشد؟
بنابراین انتظار می رود تا باتلاش برای آزادی تمامی زندانیان سیاسی، در این ماه غم افزای صفر نه تنها ملت و خانواده های زندانیان سیاسی که بلکه پیامبر ص و ائمه علیهم السلام را از خود راضی کنید.

زهرا رهنورد
نوزدهم دی ماه 1389


 • استاد سبز

  خدايا، اينان که يک عمر از زندان و زندانبانان در روضه ها و نوحه هاي خود به طرفداري از امامان و ازاد انديشان بد مي گفتند را چه شده است که بزرگترين زندان جهان را در ايران در يک کشور شيعه ساخته اند. آقاي رهبر تو فقط يک لحظه منصفانه به زندانهاي خود فکر کن متوجه به حق بودن يا نبودن حکومت خود مي شوي، فقط يک لحظه.
  به اميد آن روز همه بياييم بيرون در دانشگاه ، خيابان و … همه سکوت فقط بگوييم ما را هم زنداني کنيد. خسته شديم از دست شما.
  آن روز دير نيست عزيزان

  • minoo- ghahreman

   mardom iran hich jaigahe monasebi dar iran nadarand ” va taie si o do sale gozashte har kasi rase kar bodh moshkeli az moshkelate asasi mardom hal nakrde be bastegan va dostane samimi reside va khili vazeh poshte khodeshan ra basthand va taie 32 sal hamishe zendani amniyati dashtim ‘ tavarom bode ‘ hala hala ha ham hich taghirati nakhahim dasht pas be fekre raizani ba shakhse aghaie ahmadi nezhad bashid ke dar hale hazer shah kelide hale moshkelat dar dastane ishan ast ‘ be har dalil .
   l

 • ارش از اتریش

  درود بر دکتر رهنورد،شیر دل نستوه و استاد استقامت.براستی که روی ما را سفید کردی شیر زن !

 • هادی

  بزرگ بانوی سبز، با تو تا به آخر رهنوردیم

  آقای قاضی القضات، مولای ما میگوید اگر دین ندارید آزاده باشید، مگر از سیاست‌های جاری کشور و یا از روش‌های رهبر انتقاد کردن جرم امنیتی است که با افتخار آزادگان این سرزمین را در زندان نگاه میدارید و یا شکنجه می‌کنید؟ واقعا باید خیلی‌ شجاع باشید که از خدا نمیترسید شاید هم اصلا شجاع نیستید و از حسین شریعتمداری بیشتر از خدا می‌ترسی

 • کامبیز

  با درود بر خانم رهنورد بابت شعور بالای سیاسی و اجتمایی ایشان باید به اطاع بر سانم کسانی که در جایگاه پیغنبر نشسته اند.دیگر برای ماهای قمری وپیامبران ان احترامی قایل نیستند و اینها را فقط در مراسم های سوگواری قبول دارند .باید به فکر چاره بود و بهترین راه حقوق مدنی وراهکارهای ان است .مردم باید فشار مدنی خود را افزایش دهند.تا به شرایط برابر برسند.

 • سبز یعنی استقامت تا بهار

  درود بر بانو رهنورد گرامی ، اینها اگر به خدا و قرآن ذره ای اعتقاد داشتند کارشان به اینجا نمیکشید که فرزندان بی گناه و آزادیخواه را در غل و زنجیر کنند

 • ياريگر سبز

  ناووس فرو ريختن كاج جور به صدا درآمده شايد بامحاكمه رهبران سبز ايران

 • هر ایرانی، یک رسانه‏ی سبز

  سلام بر استاد فرزانه، خانم دکتر رهنورد. شاد و تندرست و پیروز باشید. هر چند امیدی نیست. اما وظیفه‏ای بسیار بزرگ را انجام دادید. خداوند جزایتان دهد و البته جزای کهریزک‏آفرینان را نیز!

 • گناهکار سبز

  خانم رهنورد
  من خود را گناهکار میدانم که اکنون در زندان نیستم
  من هم معترض به انتخابات بودم
  من هم مثل بقیه آن خس و خاشاکها فتنه گر بودم….

 • ناشناس

  رهنورد با رهنورد!

 • سعید

  جا دارد قاضي القضات بخواند و از اينکه خودش هم اسير عمله ظلم شده بگريد!!!!
  درود بر نداي حق خواه زنان آزاديخواه: زهرا رهنورد
  ياحسين ميرحسين

 • سبز روشنگر


  اگر این قوه استقلال خود را داشته باشد. ما شاهد این همه جنایت , ظلم و بی عدالتی مضاعف نبودیم.

 • رضا

  با سلام
  هرجند فايده ندارد ولي براي تاريخ كشور نياز است.
  يا حسين

 • حليمه

  ان شااله همه ازاد شوند درود برخانم رهنورد

 • آزادمرد

  خود رهنورد باید محاکمه شه و به زندان بره چه برسه به اینکه تقاضای آزادی زندانیان فتنه گر رو بکنه!!!

  • ناشناس

   عبیدالله ابن زیاد هم مختار رو به اتهام فتنه و بلوا به زندان انداخت. عجیب این روزهای ما شبیه آن روزهاست.

 • سردار

  سريال مختارنامه را ببينيد و بصيرت پيشه كنيد!

  • فرهاد

   آن چه شما بصیرت می نامید تنها و تنها کوردلی است. اتفاقا اگر سریال مختار را خوب می دیدید متوجه می شدید که یزید و عبید الله هم امام حسین را فتنه گر می نامیدند که بر خلیفه زمان خودش خروج کرده است. رفتار امویان و آل زبیر انسان را به یاد رفتارهای رژیم کودتا میندازد. دروغگویی، تزویر، ادعای زهد و پرهیزکاری و در عین حال دشمنی با خاندان پیامبر خدا. برادر عزیز که خود را سردار نامیده ای بصیرت آن است که با مطالعه و تفکر به دنبال حق باشی نه با اطاعت کورکورانه. اگر امام حسین هم می خواست از این بصیرت ها که شما می گویی به خرج بدهد باید با یزید بیعت می کرد.

 • عبید سن خوزانی

  تمام زندانیان سیاسی بلادرنگ باید آزاد شوند. برای چه کسی که اختلاف سیاسی با حکوممت بر سرکار دارد باید زندانی شود؟ مگر آن چند درصدی که در ابتدای انقلاب به جمهوری اسلامی رای مخالف دادند، زندانی شدند، یا با وثیقه های پانصد میلیونی از زندان موقتا آزاد شدند؟ مخالفت با هر ایده سیاسی حق طبیعی بشر است. مگر حکومتی زوری خود را به مردم تحمیل کرده و طاقت شنیدن کوچکترین مخالفتی را نداشته باشد. به عبارت دیگر حکومتی بر سرکار باشد که نه بامیل و رای مردم بلکه به زور سرنیزه برسرکارباشد. که آنهم البته بزودی فنا خواهد شد. به گفته دیگر خودش با دست خود و تصمیمات نابجای خود وسایل سقوط خود را فراهم ساخته و ازبین خواهد رفت.

 • میرعماد

  اللهم فک کل اسیر.

 • maryam

  درود بر جنبش سبز که با اينکه ميگويند مرده است باز هم از او مي ترسند.