• صفحه اصلی
  • » حسین انصاری‌راد: استفاده سیاسی از جلسات امام‌حسین زشت‌ترین کار ممکن است...

» آخرین خبرها

حسین انصاری‌راد: استفاده سیاسی از جلسات امام‌حسین زشت‌ترین کار ممکن است

حسین انصاری راد معتقد است که در ایام محرم، مداحان و خطبا باید به واقعیت و سخنان امام حسین (ع) بپردازند نه اینکه برای به گریه انداختن مردم به سخنان جعلی و نامناسب روی بیاورند.

درباره‌ همه‌پرسی کردستان عراق

اگر از هیچ نشانه‌ای به‌این نتیجه نرسیم که برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق جدی‌ست، از برگزاری رزم‌آیِش امنیتی سپاه در مرزهای غربی کشور، با نام «محرم»، می‌توانیم به‌این نتیجه برسیم که کُردهای عراق، با وجود تمام مخالفت‌های ابرازشده‌ی منطقه‌ای و بین‌المللی، به‌راستی به‌دنبال استقلال سیاسی‌اند، و ابراز این واکنش واقعی، نشان می‌دهد اراده‌ی کُردها جدی‌ست و، از همین رو، ابراز واکنش واقعی از سوی ایران لازم آمده‌است.

فاضل میبدی: روحانیون دست از امر و نهی بردارند

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه تاکید کرد: روحانیت هرچه کمتر در کارهای اجرایی دخالت کند و در کارهای سیاسی هم کمتر وارد شود در میان مردم جایگاه بهتری دارد ولی درصورتی‌که مسیر خود را عضو کند و دست به امرونهی بزند و در اقتصاد، سیاست خارجی، مسائل فرهنگی و … دخالت کند افت خواهد کرد که چنین هم شده است.

ورژن جدید حصر از زبان جانشین قرارگاه ثارالله: محصوران به‌راحتی با نزدیکان و اقوام خود دیدار دارند؛ مسافرت می‌روند و زندگی عادی دارند

او با بازی کردن با واژه‌ها می‌گوید فکر نکنید محصوران در یک اتاق در خانه خود حصر نشده‌اند. در این حال از پنجره‌های جوش‌داده شده خانه محصوران و نرده‌ها و درهای چند لایه‌ آهنی و ملاقات‌های هفتگی با محدودیت‌های بالا و گزینشی و سلیقه‌ای و عدم امکان تماس حتی یک تلفن در طول هفته با اقوام درجه یک و … چیزی نمی‌گوید.

پس از یک ماه نیم حبس؛ خانواده ساسان آقایی با او ملاقات کردند

خانواده ساسان آقایی پس از ۴۳ روز توانستند با فرزند خود ملاقات کنند. به گزارش کلمه ساسان آقایی روزنامه نگار زندانی مدتهاست که در انفرادی‌ قوه قضاییه بدون بازجویی و بلاتکلیف رها شده است.

مهدی کروبی بر مواضع قبلی خود پایبند بوده و به برگزاری دادگاه علنی تاکید دارد

حسین کروبی در واکنش به اظهارات سردار کوثری درباره برگزاری نشست خبری میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای عذرخواهی کردن آن‌ها اظهار کرد: پدرم بر مواضع قبلی خود تاکید و به آن مواضع پایبندی محکمی دارد.

در اعتراض به معوقات بیمه‌ای؛ تجمع کارگران فصلی نی‌بر هفت‌تپه مقابل ساختمان استانداری خوزستان

حدود ۲۰۰ نفر از کارگران فصلی نی‌بُر‌ مجتمع کشت‌ و صنعت هفت تپه صبح امروز در اعتراض به محقق نشدن مطالبات بیمه‌ای خود از سوی کارفرما مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

اعترافات سردار در مورد عاشورای ۸۸

نجات در این مصاحبه به صراحت اعلام می‌کند که در همان زمان رهبری تاکید کرده بود که بعضی از اتفاقات رخ داده در روز عاشورای ۸۸ را به رهبران جنبش سبز و معترضین انتخابات نسبت ندهند. اما هیچ کدام از افرادی که رهبری به آنها توصیه کرده بود به توصیه او عمل نکردند. از همان لحظه اول، رسانه‌های رسمی چون صدا و سیما با تحریف وقایع عاشورای ۸۸ و وارونه نشان دادن آن، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را دو عامل اصلی وقایع ۸۸ و توهین به امام حسین (ع) خواندند و عکس آنان را در کنار خیمه‌های آتش‌زده منتشر کردند.

علی مطهری: سرویس‌های اطلاعاتی سپاه مفسدین این نهاد را بازداشت کرده‌اند

ما وارد مرحله جدیدی شده‌ایم. بسیاری از مقامات اصولگرا که از باقی ماندن آنها در حصر خانگی حمایت می‌کردند، اکنون معتقدند که این موضوع دیگر نمی‌تواند به نفع کشور باشد. دولت اقدام کرد تا مأمورینی که در داخل منزل آقای کروبی مستقر شده بودند به درخواست خود او محل را ترک کنند. مسئله رفع حصر آنان در شورای عالی امنیت ملی مطرح شده است بی آنکه در دستور کار قرار داشته باشد ولی این شورا قرار است در یک چارچوب رسمی در این باره تصمیم بگیرد.

عضو ستاد کودتا بعد از ٨ سال هنوز در حال دلیل‌تراشی برای سرکوب مردم و توجیه حصر

و حالا سردار دروغ و یکی از بانیان اصلی سرکوب مردم و فعالان در سال ۸۸ و سال‌های پس از آن، در مقابل چشم ۸۰ میلیون ایرانی به راحتی حکم حبس ابد و اعدام صادر می‌کند. حرکتی که اگر در حکومتی قانون‌مدار و سالم رخ داده بود، یکی از مصداق‌های بارز برای محکوم شدن همین فرد بود اما دریغ…

سهیل عربى وارد اعتصاب غذاى خشک شد

سهیل عربی، زندانی سیاسی بند هفت زندان اوین با نگارش نامه‌ای اعلام کرد که وارد اعتصاب غذای خشک شده است. طبق این نامه وضعیت جسمانی این زندانی بشدت وخیم است. عربی همچنین از رفتن به بهداری نیز امتناع کرده است. ملاقات امروز این زندانی نیز به دلیل نپوشیدن لباس زندان با خانواده اش انجام نشد.

هادی غفاری: هیچ‌کس مسوولیت حصر را به عهده نمی‌گیرد زیرا حصر عملی قانونی نبوده است

هیچ تشکیلاتی صراحتاً مسوولیت حصر را به عهده نمی‌گیرد زیرا حصر به نظرم عملی قانونی نبوده است. شورای امنیت کشور هم باید مطابق قانون رفتار کند. مطابق قانون هنگامی که شخصی به اتهامی دستگیر می‌شود بایستی حداکثر ظرف ۲۴ ساعت به وی تفهیم اتهام شود. حصر به زیان کشور است و باعث می‌شود بخش وسیعی از مردم را از دست بدهیم. ادامه‌ی این روش جز کاشتن بذر بددلی هیچ سودی ندارد در حالی که رفع آن می‌تواند وفاق، همدلی و مهربانی را به مردم هدیه دهد.

حسین می‌دانست مفتیان مزدبگیر، او را به ایجاد فتنه متهم خواهند کرد/ روزنامه کلمه سبز روی پیشخوان مجازی

شماره ۵۳۹ – ۱ مهر ماه ۱۳۹۶

با وعده پیگیری مطالبات از سوی مسئولان؛ اعتراض کارگران کتک‌خورده آذرآب خاتمه یافت

اعتراضات صنفی کارگران کارخانه آذرآب در شهر اراک با وعده پیگیری مسئولان استانداری مرکزی از روز پنجشنبه (سی‌ام شهریور) خاتمه یافت و کارگران به سر کار بازگشتند.

فائزه هاشمی: پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع‌الخروج شده‌اند یا مرتبا به دادگاه احضار می‌شویم

فائزه هاشمی با اشاره به این که مزاحمت‌هایی که برای مرحوم آیت‌الله هاشمی وجود داشت به خانواده او ارث رسیده است، می‌گوید: مثلا این‌که پنج نفر از اعضای خانواده ما ممنوع‌الخروج شده‌اند یا مرتبا به دادگاه احضار می‌شویم. خب قبلا من آن‌قدر پرونده نداشتم؛ قبلا کم‌وبیش داشتم ولی در چهار پنج ماه گذشته مدام احضاریه می‌فرستند که وقتی می‌رویم عمدتا گزارش‌های کذب است و واقعیت ندارد.

سازمان‌های حقوق بشر فلسطینی مدارک جنایت‌های کرانه‌ باختری را در اختیار دادستان دادگاه بین‌المللی جزایی قرار دادند

لاهه، ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ ـ چهار سازمان حقوق بشری فلسطینی امروز چهارمین مدرک اساسی خود را در اختیار دادستان دادگاه بین‌المللی جزایی قرار دادند و مسئولان نظامی و غیر نظامی بلندپایه‌ی اسرائیلی را به ارتکاب جنایت‌های جنگی و جنایت‌های ضد بشریت در کرانه‌ی باختری اشغالی و از جمله بیت المقدس شرقی متهم کردند.

در نکوهشِ خود حق پنداری

با گذشت زمان و به مرور فهمیدم:‏
‏۱- مطلق انگاری چه مثبت و چه منفی آن اشتباه است.
۲- قضاوت نسبت به عملکرد دیگران کاری بسیار مشکل و پیچیده است و لذا امروز هم ‏ نمی توانیم نسبت به عملکرد گذشتگان به راحتی نیت خوانی کرده، حمل به صحت و ‏یا فساد کنیم.‏
۳- بپذیریم که همه یکسان فکر نمی کنند؛ دیدگاه ها و برداشت ها و جمع بندی ها و ‏‏نتیجه گیری ها نسبت به مسائل میتواند متفاوت باشد.‏
‏۴- لزومی ندارد هر کس با ما نیست، عقد اخوت با دشمن ما بسته باشد.‏
۵- لزومی هم ندارد هر کس مانند ما نمی اندیشد و یا عملکرد متفاوتی دارد، دچار هوی و ‏‏هوس و عافیت طلبی و ده ها اتهام دیگر باشد.‏
‏۶- بهتر بود پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هم از آغاز تا به امروز، با منتقدان و مخالفان، ‏چه در لباس روحانیت و چه دانشگاهی و چه سایر اقشار؛ با گذشت و سعه صدر بیشتر ‏رفتار می شد.‏
‏۷- افراط در همه ی موارد انسان را از جاده اعتدال و انصاف خارج کرده، موجبات خسران را ‏‏فراهم می کند حتی در حبّ و بغض که “حُبّ ٌ الشَّیءِ یُعمی و یُصِمّ”، علاقه به چیزی، ‏‏انسان را کور و کر میکند و درک واقعیات را از او می گیرد‎.

حساب‌کشی از نهادهای زیر نظر رهبری هم مجاز شد؟

اگر مطالبه‌گری از “دستگاه‌های مختلف” به معنی حساب‌کشی از دستگاه‌هایی غیر از نهادهای وابسته به رهبری باشد، قانون اساسی به وضوح چنین وظیفه و اختیاری را به خبرگان نداده. البته اگر این مطالبه‌گری در چارچوب وظایف ذکر شده برای خبرگان در قانون اساسی باشد، این مجلس تنها وظیفه حساب‌کشی دقیق از نهاد رهبری و دستگاه‌های وابسته به آن را دارد تا تشخیص دهد رهبری صلاحیت ادامه مسئولیت خود را دارد یا خیر.

منظومه‌ استبداد دینی

بد است برای یک آیت‌الله که فرق میان “وجوب” و “اجبار” را نفهمد؛ به ویژه وقتی آیه‌ ٢۵۶ سوره‌ بقره، تصریح دارد که در دین اکراه و اجبار راه ندارد؛ توضیح کوتاه اینکه: در اسلام اجبار نداریم؛ چون مخاطب و محدوده‌ی تمام حدود شرعی مسلمانانند؛ هرکس هر نوع اسلامی که «اختیار» می‌کند هم به واجب و حرامش تن داده هم به مجازاتش. پس اجباری بر او نیست و خودش خواسته به این آئین تن دهد. مشکل آنجاست که حکومت می‌خواهد غیرمسلمانان یا معتقدان به نوع دیگری از اسلام را به مراعاتِ آنچه خود، واجب یا حرام می‌پندارد مجبور کند و اینجا دچار تناقض می‌شود؛ زیرا ذات حکومت و مراعات قانون، نوعى اجبار در آن نهفته است اما ذات دین، اکراه‌پذیر نیست زیرا به گواهى آیه‌ ٢۵۶ سوره‌ بقره، در دین اکراه و اجبار راه ندارد. در نتیجه حکومت اسلامى به شیوه‌ جارى در ایران، یعنى اجبارِ امرى که اجبارى نیست و این تناقض در اجبارِ واجبات و محرّمات بر همه خود را نشان مى‌دهد در حالی که شهروندان یک حکومت، متکثر و متنوع‌اند و لزوما همه مسلمان نیستند یا اسلام به قرائت حاکمیت را قبول ندارند.
اجباری کردن و اجبار خواندنِ واجب و حرام و حدود برای همه‌ی شهروندان، چه از سر نفهمیدنِ این تفکیک باشد و چه آگاهانه، بخشی از منظومه‌ی استبداد دینی است.

حسین می‌دانست که مفتیان مزدبگیر، او را به ایجاد فتنه متهم خواهند کرد

میرحسین موسوی، یک ماه پیش از آغاز حصر خانگی در یادداشتی به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ضمن مرور کوتاه فلسفه عاشورا نوشته بود: «حسین (ع) زمانی به پا خاست که بازمانده‌ی دستاوردهای نهضت نیای خود را در معرض تندبادهای تمامیت‌طلبی تشنگان قدرت یافت. حسین (ع) می‌دانست که در این راه چه رنج‌های بزرگی در انتظار اوست: مفتیان مزدبگیر، او را به خروج از دین و ایجاد فتنه متهم خواهند کرد.»

علی‌رغم بدعت جنتی؛ صلاحیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد مجددا تایید شد

روز گذشته خبری منتشر شد مبنی بر رد صلاحیت عضو زرتشتی شورای شهر یزد. به گزارش خبرگزاری‌ها علی اصغر باقری از اصولگرایان شکست خورده در شوراهای یزد از سپنتا نیکنام عضو زرتشتی این شورا شکایت کرده و خواستار رد صلاحیت او شده بود. این شکایت به نتیجه نمی‌رسد و امروز دبیر هیات نظارت بر انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در استان یزد اعلام کرد که صلاحیت نیکنام مجددا بررسی و تایید شد.

مرگ دو کارگر شیرازی بر اثر یخ‌زدگی در مخزن آمونیاک/تحقیقات ادامه دارد

مدیرمحیط زیست، ایمنی و بهداشت شرکت شهرک‌های صنعتی استان فارس درباره مرگ دو کارگر یک واحد تولیدی در مخزن آمونیاک گفت: این کارگران در حال مونتاژ یک منبع ذخیره مواد شیمیایی بودند که بر اثر یک حادثه کاری، جان باختند.

محمود بهشتی: بعضی قضات امضاکننده احکامی هستند که توسط نیروهای امنیتی انشاء می‌شود

فرمودند که “هیچ فردی بخاطر فرهنگی بودن بازداشت نمی‌شود و آقای بهشتی در رابطه با مسائل امنیتی محکوم شده است و جرمش هم مشخص است”. در پاسخ به این بخش از سخنان آقای اژه‌ای باید عرض کنم ظاهراً در تفسیر واژه امنیت اختلاف نظر جدی بین مسئولین و مردم وجود دارد. قانون اساسی در بسیاری از اصول خود به حقوق مردم تاکید نموده و برای حفظ این حقوق و جلوگیری از تعدی حاکمان به حقوق ملت بر اصل تفکیک قوا اصرار ورزیده است.

نامه اعتراض جمعی از استادان و دانشجویان علوم سیاسی به اخراج بی‌ضابطه یک استاد دانشگاه

دانش‌آموختگان، استادان، محصلان و دانشجویان علوم سیاسی در دانشگاه‌های کشور در نامه‌ای به انجمن علوم سیاسی ایران، با اعتراض به اخراج علی اردستانی، یکی از اعضا هیات علمی دانشگاه سمنان، به عنوان اقدامی غیرکارشناسانه و شائبه‌برانگیز، از این استاد دانشگاه حمایت کردند.

امکان فرزندخواندگی برای دختران مجرد بالای ۳۰ سال

معاون اجتماعی بهزیستی کشور، حبیب الله مسعودی فرید گفت: سامانه فرزندخواندگی مدتی در استان تهران اجرا شده اما به صورت پایلوت بوده به همین دلیل ظرف مدت کوتاهی در سراسر کشور اجرا می‌شود.

ترامپ و مشکل اصلی روحانی

آقای روحانی خیلی از موانع جدی داخلی را نادیده می گیرد و یا خود را به ندیدن می زند. همانجور که ایشان فرمودند ۱۱۱ سال است ایرانیان برای عدالت خواهی قیام کردند و فرمان تاسیس عدالتخانه قبل از مشروطه امضا شد و اکنون بیشتر از یک قرن از تاسیس عدالت خانه می گذرد. روحانی هم رییس جمهور است

گزارش حسین کروبی از دیدار با ضرغامی؛ موافق ادامه حصر نبود

ایشان نگرانی‌هایی داشتند که اگر رفع حصر شود آقای کروبی چه برخوردی نشان خواهد داد. من هم نقطه نظراتی داشتم که به ایشان منتقل کردم. آقای ضرغامی هم گفت که می‌خواهد در حد و توانش موضوع را پیگیری می‌کند. آن چیزی که من از آقای ضرغامی برداشت کردم این بود که ایشان هم موافق ادامه حصر نیست و می‌خواهد این موضوع حل شود. برای همین هم بود که درخواست کرده بود ما همدیگر را ببینیم

هیات هلالی تعطیل شد

هیات الرضا که به نام عبدالرضا هلالی در تهران شناخته شده است، در اطلاعیه ای اعلام کرد امسال در دهه اول محرم برنامه ندارد. رضا هلالی و روح الله بهمنی دو مداحی هستند که بازداشت آنان توسط سخنگوی قوه قضاییه در ماه‌های اخیر تایید شده است.

احمد جنتی معلمان را تهدید کرد: اگرمعلمی، سخنان ضدولایت فقیه می‌گوید با او برخورد کنیم

احمد جنتی در سخنانی در ضیافت شام مجلس خبرگان رهبری، با تهدید معلمان معترض گفت: اگر معلمی، سخنان ضداسلام، ضدانقلاب و ضدولایت فقیه می‌گوید باید به مقامات بالاتر اطلاع دهیم یا خودمان با او برخورد بکنیم. این روزها سه معلم در بند هستند، عبدی، بهشتی و باغانی؛ آنها نه ضد انقلاب هستند و نه ضد اسلام سخنی گفته‌اند. سه معلم که خواسته‌های صنفی دیگر معلمان را نمایندگی می‌کنند و چیزی نمی‌خواهند جز رشد تعیلم و تربیت در سیستم آموزشی و رسیدن معلمان به حقوق اولیه‌شان.

روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل:اعتدال هم افزایی اندیشه هاست نه رقص شمشیرها

ایران از گذشته، پرچم دار تسامح در حق ادیان و اقوام مختلف بوده است . ما همان ملتی هستیم که یهودیان را از رنج اسارت بابلی نجات دادیم؛ ارمنیان مسیحی را با آغوش باز در میان خویش، پذیرفتیم و در میان خود یک “قارۀ فرهنگی” و تنوعی کم نظیر از اقوام و ادیان را جای داده‌ایم. این همان ایران است که همواره از مظلومان دفاع کرده است؛ ‌قرنها پیش مدافع حقوق یهودیان و اکنون مدافع حقوق فلسطینیان است. ایران همان ایران حق جو و آرامش طلب است.