سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » معرفی کتاب؛ چکیده اندیشه ها، آشنایی با دیدگاه های آیت الله صانعی(زید عزه)...

معرفی کتاب؛ چکیده اندیشه ها، آشنایی با دیدگاه های آیت الله صانعی(زید عزه)

چکیده :این مجتهد اندیشمند به دفاع از جامعیت و پویایی اسلام پرداخته و بیان می کند من منتظر روزی هستم که بتوانم در مقابل حقوق دانان، روشنفکران، و تحصیل کرده ها و شخصیت های متفکر جهانی، از اسلام صحبت کنم و آنها را با ابعاد انسانی و حقیقی اسلام و چهره رهایی بخش شیعه آشنا سازم....


کتاب حاضر، مجموعه ای از آرا و اندیشه های فقهی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی این فقیه نواندیش است که توسط برخی از شاگردان و ارادتمندان ایشان گردآوری و ارائه شده است. در این مجموعه دیدگاه اسلام درباره موضوعاتی هم چون ارتباط با خدا، فضایل اهل بیت(ع)، ظهور مصلح جهانی، ویژگی های تشیع، اجتهاد در مکتب شیعه، وحدت جهان اسلام، همزیستی با ادیان دیگر، منطق داشتن دین اسلام، مبارزه با خرافات، نفی جمود فکری، آزادی، مردم سالاری، دموکراسی، حقوق بشر، خشونت، ترور، شهادت، ریشه های تروریسم، صلح و آرامش، انرژی هسته ای، ویژگی های فرهنگ اسلامی، راه های مقابله با فرهنگ بیگانه، اندیشه های امام خمینی، اصلاح طلبی، افراطی گری، حقوق زنان، روابط خانوادگی و شبیه سازی بیان شده است.

این مجتهد اندیشمند به دفاع از جامعیت و پویایی اسلام پرداخته و بیان می کند من منتظر روزی هستم که بتوانم در مقابل حقوق دانان، روشنفکران، و تحصیل کرده ها و شخصیت های متفکر جهانی، از اسلام صحبت کنم و آنها را با ابعاد انسانی و حقیقی اسلام و چهره رهایی بخش شیعه آشنا سازم. من به آنان ثابت خواهم کرد که در اسلام روح دموکراسی، آزادی خواهی، عدالت، برابری و حقوق بشر موج می زند. اسلام طرفدار دوستی و محبت و صلح است و هیچ گاه بر دشمنی و جنگ با افراد تکیه نکرده است.

وی اعتقاد راسخ به همزیستی مسالمت آمیز ادیان دارد و بر این باور است که همه ادیان الاهی اساس سعادت بشر را تکامل عقل و اندیشه می دانند و اولین چیزی که خداوند بر حسب مرتبه خلق کرده، عقل و فکر بوده است. اسلام در بسیاری از اصول و مبانی اخلاقی و اجتماعی با ادیان الاهی اختلافی ندارد. ایشان به ویژگی های جامعه اسلامی نیز پرداخته و جامعه ایده آل را جامعه ای می داند که ارزش های اسلامی و انسانی در آن حفظ و عقل جمعی بر عقل فردی حاکم شود.

وی در خصوص اهمیت آزادی های انسان و مردم سالاری دینی معتقدند آنچه امروز برای اصلاح امور لازم می نماید آزاد بودن مردم در بیان، عقیده و قلم است و مردم سالاری دینی زمانی برقرار می شود که حقوق انسان ها مورد احترام باشد و تمام شهروندان در امنیت، آزادی، رفاه و آسایش زندگی کنند. ما باید تلاش کنیم به جهانیان نشان دهیم که اسلام و تشیع حامی و منشأ دموکراسی، آزادی و حقوق بشر است.

در باره موضوع ترور و اتهامِ حامی تروریسم بودنِ اسلام بیان می کند اسلام به ما اجازه نمی دهد حتی یک مورچه را زیر پا له کنیم، چگونه می توان گفت اسلام طرفدار ترور و تروریسم است. او ضمن معرفی مکتب تشیع، اساس آن را بر حب، عشق و علاقه و دوری از خشونت، ظلم، ستم و جنایت ذکر می کند و از دو حادثه بزرگ نام می برد که در تاریخ اسلام محقق شده و تنفر جامعه شیعی از ترور را نشان می دهد یکی ترور امام علی(ع)، پیشوای اول شیعیان و دیگری جریانی که قبل از واقعه عاشورا برای مسلم بن عقیل پیش آمد و می توانست عبیدالله بن زیاد را در خانه هانی بن عروه ترور کند و مسیر تاریخ را عوض نماید ولی با تأسی به روایت پیامبر(ص) این کار را نکرد. وی هم چنین در باره چگونگی با رفتار با فرهنگ بیگانه معتقد است تمام فرهنگ غرب غلط و اشتباه نیست و ما باید فرهنگ خوب و بد را با استدلال منطقی جدا کنیم و با ارائه فرهنگ صحیح، از نفوذ فرهنگ وارداتی جلوگیری نماییم.

مشخصات اثر: معاونت فرهنگی- هنری مؤسسه فقه الثقلین، قم، میثم تمار، چاپ ششم، ۱۳۸۸، ۹۵ صفحه.

واژه های کلیدی: اهل بیت(ع)، حقوق زن، حقوق بشر، حقوق ادیان، جوانان، آزادی، عدالت، خرافات، خشونت.

ویژه نامه اولین سالگرد ارتحال فقیه نواندیش
آیت الله العظمی صانعی (ره)


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.