سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » شهادت کلیدی شاهین ناصری پیش از مرگ...

شهادت کلیدی شاهین ناصری پیش از مرگ

چکیده :دیدم توی اتاق دو نفر لباس شخصی با فحش های خیلی بد و الفاظ خیلی رکیک چاله میدانی نوید را به باد کتک گرفته‌اند و با بی رحمی تمام دارند به سر و بدن نوید با لوله و باتوم کتک کاری می کنند و کتکش می زنند. بهش به وضوح - من خودم شنیدم- می‌گفتند هر چه ما می‌گوییم درست است، چیزهایی را که می‌گوییم را می‌نویسی یا...


حسین باستانی

خبر قتل “شاهین ناصری” در زندان در حالی اعلام شده که او، شاهدی کلیدی در پرونده نوید افکاری بود؛ مشخصا به این علت که شهادت شاهین افشا می کرد “اعترافاتی” که زمینه‌ساز اعدام نوید شد، در چه شرایطی به دست آمده.

در بخشی از پادکست “انسانست زدایی از زندانی”، به اهمیت افشاگری شاهین ناصری پرداخته شده بود که شنیدن آن، اهمیت نقش او را مشخص می‌کند:

بشنوید: پادکست “انسانیت زدایی” از اعدامی

نقل از متن پادکست:

[آغاز نقل قول] «در دادگاه، قاضی از احضار شاهد شکنجه افکاری برای شهادت خودداری می کرد، علی‌رغم اظهارات زندانی مبنی بر اینکه: “شاهد دارم که دست من را آقای عباسی [افسر نیروی انتظامی] شکسته است. شما می گویید نه نمی‌شود. شاهد را نمی آوریم. شاهد -طبق شرع مقدس اسلام- دارد می گوید که من دیدم دست این را شکستند. مشخص است. با چشم غیر مسلح هم مشخص است.”

شاهدِ مورد اشاره آقای افکاری، زندانی دیگری به نام شاهین ناصری بود که شرح مشاهداتش، با صدای او در دسترس قرار داشت. آقای ناصری در اظهارات خود، از صحنه ای روایت می کرد که وقتی در معیت یک مامور نیروی انتظامی به محل بازجویی‌ می‌رفته شاهد بوده:

“دیدم توی اتاق دو نفر لباس شخصی با فحش های خیلی بد و الفاظ خیلی رکیک چاله میدانی نوید را به باد کتک گرفته‌اند و با بی رحمی تمام دارند به سر و بدن نوید با لوله و باتوم کتک کاری می کنند و کتکش می زنند. بهش به وضوح – من خودم شنیدم- می‌گفتند هر چه ما می‌گوییم درست است، چیزهایی را که می‌گوییم را می‌نویسی یا نه؟… یکی از مامورهایی که بعدا فهمیدم اسمش ستوان عباسی است با لوله آهنی همچین محکم کوبید روی دستش که که نوید یک جیغ بلندی کشید، یک ضجه بلندی زد و از حال رفت همان موقع… به سلولم که برگشتم چند ساعت بعد نوید را آوردند که اصلا بنده خدا دستش داغان شده بود و از شدت درد عین مار به خودش می پیچید. التماس می کرد که ببرندش بهداری.”

شاهین ناصری ادامه می‌داد: “وقتی برای شهادت به دادسرای جرایم امنیتی رفتم بازپرس شعبه به من گفت در آگاهی چه دیدی که می خواهی اینجا شهادت بدهی؟ من شروع کردم تمام دیده ها و شنیده هایم را توضیح دادم. بازپرس با لحن خیلی بدی، با توهین و تهدید و با الفاظ خیلی رکیک صدایم را برید و گفت تو داری در پرونده امنیتی دخالت می‌کنی. پدرت را درمی‌آورم. همین مامورها را وادار می‌کنم که به خاطر تهمت و افترا از دستت شکایت کنند. بلایی سرت می‌آورم که ذوب بشوی…» [پایان نقل قول]

درحقیقت، شاهین ناصری علیه سیستمی شهادت داد که با شکنجه، مستندات جعلی اعدام نویدافکاری‌ها را “تولید می‌کند”. بازوی عملیاتی همان سیستم به شاهین هشدار داده بود اگر شهادت بدهد ،”ذوبش” می‌کند. لابد بازوی تبلیغاتی آن سیستم هم، سخت مشغول “تولید روایت” برای توجیه قتل شاهین ناصری است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.