سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

نظارت استصوابی طالبان

چکیده :در انتخابات آینده افغانستان هم اگر اصلا انتخاباتی به کار باشد هم تنها وابستگان به طالبان تایید صلاحیت خواهند شد. کسانی هم که التزام عملی و عقیدتی به قانون اساسی امارت اسلامی ندارند قطعا رد صلاحیت خواهند...


مجید مرادی

با این که زبان اکثریت قاطع ملت افغانستان زبان فارسی است امارت اسلامی طالبان زبان پشتو را زبان  رسمی اعلام کرده است.

رسمیت یافتن زبان پشتو مستند به کتاب و سنت نیست. مستند به واقعیت و اکثریت هم نیست. مستند به اراده شورای والیان طالبان است.

فقه حنفی هم تنها فقه و مذهب رسمی امارت اسلامی افغانستان است. یعنی این که تنها اسلام حنفی رسمیت دارد.

در انتخابات آینده افغانستان هم اگر اصلا انتخاباتی به کار باشد هم تنها وابستگان به طالبان تایید صلاحیت خواهند شد. کسانی هم که التزام عملی و عقیدتی به قانون اساسی امارت اسلامی ندارند قطعا رد صلاحیت خواهند شد.

موارد فوق نمونه هایی از نظارت استصوابی یا استصلاحی است که در امارت اسلامی طالبان اعمال شده و خواهد شد.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران در بازگشت از سفر تاجیکستان خواستار تشکیل دولت فراگیر در افغانستان شد. آقای رئیسی که ریاست خود را مدیون حذف شدن رقبایی مانند لاریجانی و جهانگیری از طریق تیغ نظارت استصوابی شورای نگهبان است چگونه به طالبان که خون دادند و خون ریختند تا کابل را گرفتند نصیحت می کند تا دولت فراگیر تشکیل دهد؟ اگر دولت سیدابراهیم رئیسی که محصول انتخاباتی غیررقابتی است دولت فراگیر است قطعا دولت طالبان هم می تواند فراگیر باشد. کافی است رقبای جدی نامزد مطلوب طالبان ردصلاحیت شوند و چند نامزد پوششی مانند زاکانی و قاضی زاده و رضایی با نامزد اصلی طالبان رقابت کنند و بعد از انتخاب رئیس، یکی از آن رقبا شهردار کابل شود و دیگری رئیس بنیاد شهید و سومی هم معاون اقتصادی و همین می شود دولت فراگیری که چهار رقیب! را کنار هم نشانده است.

این است ماجرای کامل نظارت استصوابی (مبتنی بر صوابدید) که ممکن است برادران طالبان نام نظارت استصلاحی (مبتنی بر صلاحدید) بر آن بنهند. اگر برای ایران خوب است پس اجازه دهیم برادران طالبان هم بر اساس این الگو عمل کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.