سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت الله منتظری: به رئیس جمهور تذکر می‎دهم که جنابعالی سوگند یاد کردید که “از آز...

آیت الله منتظری: به رئیس جمهور تذکر می‎دهم که جنابعالی سوگند یاد کردید که “از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت می‎کنم” ولی در برابر حق کشی ها و تعطیل مطبوعات مردمی و بازداشتهای فرمایشی و محاکمات بی حساب نتوانستید کاری انجام دهید و به سکوت خود ادامه دادید که طبعا موجب دلسردی و یأس ملت شریف خواهد شد

چکیده :مقام معمولا موجب غرور و خودخواهی است - الا من عصم الله - لذا لازم است کسانی که دارای مقام هستند مواظب خود باشند، و خود را فوق جامعه نپندارند بلکه خدمتگزار آنان بدانند، و توجه کنند که مقام برای نفس انسان کمال نیست بلکه جز یک امر اعتباری موجد مسئولیت سنگین در برابر خدا و مردم نمی...


بخشی از پاسخ آیت الله منتظری به پرسش های مقلدین از حصر خانگی

با زور و زندان و چماق نه دین تقویت می‎شود و نه حاکمیت تثبیت می‎گردد. اگر این بگیر و ببندها به دستور بالاترهاست که وااسفا، و اگر به ابتکار خود متصدیان است که وامصیبتا

خداوند متعال در خطاب به پیامبراکرم (ص) – با اینکه آن حضرت عقل کل و معصوم از خطا بودند – فرموده است: (فبما رحمه من الله لنت لهم و لو کنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولک فاعف عنهم و استغفرلهم و شاورهم فی الامر) ( آل عمران، آیه ۱۵۹). در اثر رحمت خدا تو برای آنان نرمخو شده ای، و اگر خشن و تندخو بودی از کنارت پراکنده می‎شدند؛ پس آنان را ببخش و برای آنها استغفار نما و در کارها با آنان مشورت کن.
مقصود از کلمه “امر” کارهای اجتماعی عمومی است. بجاست به این نکته توجه شود که عفو و استغفار مربوط به خطاکاران است. آن حضرت با مردم نرمخو بودند و از طرف خدا مأمور بود که به جای طرد خطاکاران آنان را به حساب آورده و در امور اجتماعی عمومی با آنان نیز مشورت نماید. و همین است رمز پیروزی حاکمیت.
و آن حضرت در این قبیل مسائل تکروی نمی کردند بلکه می‎فرمودند: “اشیروا علی” بر من اشراف داشته باشید و مرا راهنمایی کنید.

کشور ملک طلق چند نفر مسؤول نیست، کشور متعلق به همه ملت است و همه در مسائل مربوط به آن حق اظهارنظر دارند.

هنگامی که حاکم در بین جامعه نباشد و مسائل جامعه را فقط از زبان حواشی و درباریان دریافت کند، مصلحت سنجی های غلط و کنترلهای آنان و چه بسا حب و بغضهای ناروای آنان، حاکم را در بی اطلاعی از حقایق نگه می‎دارد، و بسا او تصمیمات بیجائی اتخاذ نماید و به انجام کارهای خلافی دستور دهد که به ضرر اسلام و ملت و کشور بینجامد.

مقام معمولا موجب غرور و خودخواهی است – الا من عصم الله – لذا لازم است کسانی که دارای مقام هستند مواظب خود باشند، و خود را فوق جامعه نپندارند بلکه خدمتگزار آنان بدانند، و توجه کنند که مقام برای نفس انسان کمال نیست بلکه جز یک امر اعتباری موجد مسئولیت سنگین در برابر خدا و مردم نمی باشد.

بزرگترین آفت برای زمامداران، تملق ها و ثناگوئی های نارواست که به آنان شخصیت کاذب می‎دهد و امر را بر آنان مشتبه می‎سازد.
از امیرالمؤمنین (ع) نقل شده: “من اختال فی ولایته ابان عن حماقته”کسی که در حکومت خویش گرفتار خودخواهی و تکبر شود حماقت خود را نمایانده است.

اینکه اینک معمول شده به مجرد اتهام یا اختلاف نظر سیاسی به بهانه حفظ حاکمیت و یا امنیت، کسانی را بازداشت می‎کنند و از حقوق اجتماعی محروم می‎نمایند و باعث اختلال در زندگی و ناراحتی فرزندان و خانواده ها می‎شوند هیچ مبنای شرعی و قانونی ندارد، و ظلم فاحشی است نسبت به آنان و خانواده ها؛ و طبعا مشروعیت نظام اسلامی را زیر سؤال می‎برد. و بدتر از آن اینکه آنان را در حال بازداشت از همه حقوق اجتماعی مربوط به مال و عرض و اهل و خانواده و اطلاعات محروم می‎نمایند، و برای اوقات بندگان خدا هیچ ارزشی قائل نیستند. متصدیان این امور باید در قیامت در محضر عدل الهی پاسخگو باشند.

با زور و زندان و چماق نه دین تقویت می‎شود و نه حاکمیت تثبیت می‎گردد. اگر این بگیر و ببندها به دستور بالاترهاست که وااسفا، و اگر به ابتکار خود متصدیان است که وامصیبتا.

به نظر اینجانب دشمن خارجی نه به اسلام ما کار دارد و نه به انقلاب. آنان طالب ذخائر و معادن و بازار ما می‎باشند. آنچه موجب زدگی و گریز نسل جوان از موازین اسلامی و ارزشها و باعث فرار مغزهاست عمل نکردن مسؤولین به وعده های آغاز انقلاب و پس از آن و انحصارطلبی ها و تکرویها و طرد نخبگان جامعه و بی اعتنایی به افکار عمومی و استفاده ابزاری از ارزشهای اسلامی است. و اگر مسؤولین در رفتارهای خویش تجدیدنظر نکنند آینده خوبی برای کشور اسلامی ایران پیش بینی نمی شود و گناه آن بر عهده آقایان خواهد بود.

اشتباه آقایان این است که خودشان را صددرصد تجسم کامل اسلام و انقلاب و نظام اسلامی و عقل کل و قیم جامعه، و دیگران را مخالف اسلام و نظام می‎پندارند، و طبعا هر گونه انتقاد و تذکر دوستانه را مخالفت با اسلام و نظام می‎شمارند.

به رئیس جمهور جناب آقای خاتمی تذکر می‎دهم که جنابعالی چهار سال قبل سوگند یاد کردید که “از آزادی و حرمت اشخاص و حقوقی که قانون اساسی برای ملت شناخته است حمایت می‎کنم” در این سال نیز آن سوگند را تجدید نمودید ولی متأسفانه – به هر دلیل – در برابر حق کشی ها و تعطیل مطبوعات مردمی و بازداشتهای فرمایشی و محاکمات بی حساب به بهانه های ساختگی و واهی، نتوانستید کاری انجام دهید و به سکوت خود ادامه دادید، اینک نیز اگر همان رویه ادامه داشته باشد طبعا موجب دلسردی و یأس ملت شریف خواهد شد و خدای ناکرده به طور کلی از اسلام و حکومت اسلام و روحانیت زده می‎شوند.

۲۵ شهریور ۸۰

دیدگاه ها ج۱ص۴۹۹

منبع: کانال فقیه دور اندیش


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.