سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

توجیه گران کم حافظه اعدام

چکیده :طبیعتا برای قاضی صادر کننده حکم اعدام، اهمیتی نداشته که چرا بازجوها دو نوع اعتراف مختلف از زندانی گرفته اند. یا چطور ممکن است که زندانی یک بار "اعتراف کند" مقتول را می‌شناخته و با او خرده حساب شخصی داشته، و یک بار دیگر "اعتراف کند" او را از اساس...


حسین باستانی

صدا و سیما یک هفته مانده به اعدام نوید افکاری، فیلمی را از اعترافات اجباری زندانی نشان داد که نوید در آن می گفت با انگیزه “تسویه حساب شخصی” اقدام به قتل “حسن ترکمان” کرده، هرچند توضیح دیگری داده نمی شد که موضوع این تسویه حساب چه بوده. با گذشت یک سال از اعدام، امشب صداوسیما برای توجیه کشتن نوید افکاری، فیلم جدیدی را اعترافات اجباری او قبل از اعدام نشان داد که نوید در آن می گفت مقتول را “اصلا نمی شناخته” و حتی “اسمش را نمی دانسته”.

طبیعتا برای قاضی صادر کننده حکم اعدام، اهمیتی نداشته که چرا بازجوها دو نوع اعتراف مختلف از زندانی گرفته اند. یا چطور ممکن است که زندانی یک بار “اعتراف کند” مقتول را می‌شناخته و با او خرده حساب شخصی داشته، و یک بار دیگر “اعتراف کند” او را از اساس نمی‌شناخته. آن هم زندانی ای که تا لحظه مرگ، فریاد می زد که کل اعترافاتش زیر شکنجه بوده، که بازجویان زیر شکنجه هایی که حتی از بیان شان شرم دارد، هر اعترافی که خواسته اند را از او گرفته اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.