سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

بازخونی و یاداوری تیر ماه ۹۶

چکیده :برای پیش گیری از فساد مالی ، آنچنان که امروز در برخی از نهادها شاهد آن هستیم ، ضرورت شفافیت و نظارت بر کلیه قراردادها ی مالی و مزایده ها و مناقصه ها و شیوه تخصیص اعتبارات استانی از سوی مردم و رسانه هاو نهادهای نظارتی بیش از گذشته احساس می...


محمد کیانوش راد 

بحران ها
در خوزستان رو به افزایش است.

وضعیت خوزستان از همه جهت  نگران کننده است.
هنوز مشکلات خوزستان را جدی نگرفته اند.
نگرانی از ظهور و بروز چالش های امنیتی  و سیاسی – اجتماعی جدی است.

هیچ استانی در کشور ، از این جهات شبیه خوزستان نیست. حل مسایل خوزستان نیاز به توجه ویژه و مستمر ریس جمهور است.

از بحران های مدیریتی
و از اشکالِ  در بکارگیری افراد بی تجربه ، به بهانه جوان گرایی ،  در برخی مدیریت ها ، مثل اب و فاضلاب استان  آنهم با وجود افراد مجّرب و با سابقه ،تا  تداوم رابطه رفاقت و باند گرایی برخی مدیران و بده و بستان منفعتی و آینده نگرانه ،  به منظورحفظ موقعیت خویش و نه ایجاد سیستم کارامد ، معطل ماندن و  فلج شدن تدریجی بدنه اجرایی دستگاه های اداری ،  تا بحران های قطع مکرر اب و برق  ، خصوصا در مناطق حاشیه نشین  وپر جمعیت ، تا بحران های کارگری و  مالی وبانکی  …..و بحران های سیاسی و امنیتی ، وضع نگران کننده ای در خوزستان ایجاد نموده است.

مُد گسترشِ مشاوران بی حد و  بی قاعده و اکثرا بی خاصیت در میان برخی مدیران استانی  ، آنهم نه به عنوان ابزاری برای ارتقاء کارآمدی سیستم ، بلکه  بعضا به عنوان ابزار پاداش به حامیان و یا اسکات منتقدان ،  در حال فراگیری وتبدیل شدن به  روشی بد ،  برای حفظ موقعیت برخی مدیران گردیده است .

از نظر سیاسی – اجتماعی تا کنون هیچ انتخاباتی در اهواز ، تا به این حد با اعتراضاتِ مردمی و با ابهام و اشکال برگزار نشده است.

اگرچه   انتخابات توسط مدیران دولت روحانی برگزار شده است ، اما نمی توان از واقعیت ها چشم پوشی کرد و زبان به انتقاد نگشود. هنوز هم نتیجه انتخابات شورای شهر در هاله ای از ابهام قراردارد.

توسعه استان صرفا  با دادن  وعده های بی اعتبار و یا  سرازیر شدن  بودجه  به خوزستان انجام نخواهد شد و زخم های خوزستان التیام نخواهد یافت.
بودجه زیاد در صورت فقدان  سیستم  کارآمد ، آفت زا و فساد انگیز  هم خواهد بود.

برای پیش گیری از فساد مالی ، آنچنان که  امروز در برخی از نهادها شاهد آن هستیم ، ضرورت شفافیت و نظارت بر کلیه قراردادها ی مالی و مزایده ها و مناقصه ها  و شیوه تخصیص اعتبارات استانی از سوی مردم و رسانه هاو نهادهای نظارتی بیش از گذشته احساس می شود.

همچنین  باید از سفارش و اعمالِ  فشار در سپردن فعالیت های اقتصادی به پیمانکارانِ خاص ، توسط مسولان  ، جلوگیری نمود . پیمان کاران زحمتکش و متخصص و کاربلد را نیاید بدلیل عدم ارتباطات با واسطه ها از خدمت به توسعه استان محروم کرد .رسانه ها ی مستقل ، بیشترین نقش در این سالم سازی را می توانند داشته باشند.

روحانی خوزستان را دریابد.
زخم های خوزستان ، کهنه شده است.
وضع روز به روز نگران کننده تر می شود.

نماینده مردم اهواز در مجلس ششم
هفتم تیرماه ١٣٩۶


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.