سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت الله منتظری و شرکت در انتخابات...

آیت الله منتظری و شرکت در انتخابات

چکیده :اشکالات اساسی ایشان، اولا نظارت استصوابی بود که برخلاف تصویب کنندگان اولیه و فلسفه وجودی شورای نگهبان است. وی این نظارت را توهین به مردم می دانست و دو مرحله ای کردن انتخاب مردم! و ثانیا در ساختار کنونی تضاد میان: قدرت و عدم پاسخگویی؛ و پاسخگویی با عدم قدرت را نشانه می رفت. تا جایی که می گفت کار را یک سره کرده و می گفت رهبر و رئیس جمهور یک نفر باشد....


مجتبی لطفی

مرحوم آیت الله منتظری در باره اصل شرکت انتخابات هنگامی که به عنوان یک مرجع تقلید سیاسی،مورد سوال قرار می گرفت، آن را تقلیدی نمی دانست و می گفت: با مشورت و بررسی، هر فردی وظیفه خودش را تشخیص می دهد.

در برخی مواقع مثلا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۰ که در حصر به سر می برد، از نزدیکان گرفته تا گروههای سیاسی و حتی آیت الله طاهری در اصفهان، درخواست صدور اطلاعیه دعوت مردم برای شرکت در انتخابات داشتند که آیت الله منتظری به این دلیل که انتخابات «اشکالات اساسی» دارد، در باب شرکت نظری نداد.

اشکالات اساسی ایشان، اولا نظارت استصوابی بود که برخلاف تصویب کنندگان اولیه و فلسفه وجودی شورای نگهبان است. وی این نظارت را توهین به مردم می دانست و دو مرحله ای کردن انتخاب مردم! و ثانیا در ساختار کنونی تضاد میان: قدرت و عدم پاسخگویی؛ و پاسخگویی با عدم قدرت را نشانه می رفت. تا جایی که می گفت کار را یک سره کرده و می گفت رهبر و رئیس جمهور یک نفر باشد.

انتقاد داشت به نامزدهایی که قول هایی می دهند که با توجه به ساختار قدرت در ایران از عهده انجامش بر نمی آیند و این را «فریب مردم» می دانست. و در ضمن، شرایطی برای رئیس جمهوراز جمله، قدرت کار، شجاعت، اهل تصمیم بودن و حفظ استقلال را بر می شمرد و بر همین اساس در سخنرانی معروف آبان ۷۶ به خاتمی توصیه کرد برای حفظ استقلال قوه مجریه به کانون قدرت اتمام حجت کند که در کار قوه مجریه دخالتی صورت نگیرد. و در یک جمله می گفت:« اگر امام زمان هم رئیس جمهور شود، کاری نمی تواند بکند زیرا قدرت در دست دیگری است»:

اما اینکه در کدامیک از انتخابات ها شرکت کرد، باید گفت: در انتخابات ۷۶ که خاتمی رأی آورد شرکت کرد.(البته رأی ایشان هماره مخفی بود). در انتخاباتی که موافق با جزییات و مفاد آن نبود، حتی در اصل آن نیز شرکت نمی کرد البته نامی از تحریم به میان نمی آورد، نمونه بارز آن انتخابات بازنگری قانون اساسی در سال ۶۸ بود که به دلایلی از جمله درج قید «مطلقه» به ولایت فقیه، در آن شرکت نکرد و تا پایان عمر در انتخابات خبرگان رهبری نیز شرکت نداشت. در سال ۸۰ و در حصر خانگی، به انتخابات رئیس جمهوری رأی داد اما به خبرگان رأی نداد و می فرمود: اینان به وظیفه خود که نظارت به رهبری است عمل نمی کنند. بعد با تعجب و تأسف می گفت: رئیس مجلس خبرگان گفته است، خبرگان در برابر خدا و مقام معظم رهبری مسئولیت دارد! در حالی که باید بگوید: ما در برابر خدا و مردم مسئولیت داریم.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.