سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » کسی که از ترس فاشیست به شارلاتان رأی می‌دهد سزاوار هر دوی آنهاست...

کسی که از ترس فاشیست به شارلاتان رأی می‌دهد سزاوار هر دوی آنهاست

چکیده :شما فقط در موارد استثنایی رأی می‌دهید. فرض کنید مارین لوپن در آستانۀ دور دوم انتخابات ۴٨ درصد آراء را مال خود می‌کرد، آن‌وقت آیا یواشکی نمی‌رفتید و رأی نمی‌دادید تا جلوی پیروزی لو پن را در انتخابات بگیرید حتی اگر مجبور بودید به کسی مثل مکرون یا فیون رأی...


امین بزرگیان

شما فقط در موارد استثنایی رأی می‌دهید. فرض کنید مارین لوپن در آستانۀ دور دوم انتخابات ۴٨ درصد آراء را مال خود می‌کرد، آن‌وقت آیا یواشکی نمی‌رفتید و رأی نمی‌دادید تا جلوی پیروزی لو پن را در انتخابات بگیرید حتی اگر مجبور بودید به کسی مثل مکرون یا فیون رأی بدهید؟

رانسیر: این از آن‌جور دوراهی‌هاست که وقتی پیش بیاید می‌توانید تکلیف‌شان را در عرض پنج دقیقه روشن کنید. معلوم است که پیروزشدن لو پن اتفاق قشنگی نیست. ولی باید از این قضیه نتایج درستی استنباط کنیم. راه حل این است: جنگیدن با نظامی که امثال مارین لو پن را تولید می‌کند، نه این خیال باطل که با رأی‌دادن به سیاستمداری که در فساد رتبۀ اول دارد می‌توان دموکراسی را نجات داد. هنوز شعار انتخابات ٢٠٠٢ از یادم نرفته است: «به شارلاتان رأی بدهید، نه به فاشیست» [در دور دوم انتخابات آن سال ژاک شیراک و ژان ماری لو پن رقیب هم شدند]. کسی که از ترس فاشیست به شارلاتان رأی می‌دهد سزاوار هر دوی آنهاست و راه را برای هر دوی آنها هموار می‌کند.

نظام نمایندگی علیه دموکراسی: مصاحبه با ژاک رانسیر، ترجمه صالح نجفی

*تیتر انتخاب کلمه است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.