سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

فراموش نکنیم، فریب نخوریم

چکیده :وعده‌های «هزینه ساز» و نه «توسعه محور»، که در این مدت از سوی ۵ منتخب شورای نگهبان بیان شد، در شرایط کنونی ایران، خیال‌پردازانه، غیر علمی و پوپولیستی است. این وعده‌ها خانمان برانداز و فساد آفرین...


محمدجواد مظفر

پس از انتخابات ۱۳۸۴ و قبل از شروع به کار دولت مدعی مبارزه با فقر و فساد و تبعیض، در برابر پرسش بسیاری از عزیزان که «چه خواهد شد؟»، می‌گفتم: انتظار هیچ معجزه‌ای نداشته باشید الا آن که چند صد میلیاردر به میلیاردرهای قبلی اضافه شود. و شد آنچه شد.

حال پیش از انتخابات ۱۴۰۰ می‌گویم: وعده‌های «هزینه ساز» و نه «توسعه محور»، که در این مدت از سوی ۵ منتخب شورای نگهبان بیان شد، در شرایط کنونی ایران، خیال‌پردازانه، غیر علمی و پوپولیستی است. این وعده‌ها خانمان برانداز و فساد آفرین است.
در پرتو اقدام برای تحقق این وعده‌ها، برای چندمین بار باندهای فساد سر بر می‌آورند و تا مردم به خود آیند، می‌بینند جریان‌های وابسته به هسته سخت قدرت بردند و خوردند و برخوردار شدند و مردم حیرت زده تماشاچی ماندند.

تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی، اصلاح ساختاری و نگاه علمی و نه ایدئولوژیک به اداره کشور است. راه ما جایگزینی رویکرد «توسعه محور» به جای رویکردهای حاکم است.

چرا که این رویکرد بستر تولید ثروت از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ایجاد اطمینان برای سرمایه ایرانی‌های خارج کشور و سرمایه‌داران ملی داخلی را فراهم می‌سازد. در رأس این رویکرد، ثبات و امنیت پایدار قرار دارد که از طریق آن، ارتباط و همکاری با کشورهای منطقه و کشورهای پیشرفته و توسعه یافته جهان در تمام زمینه‌ها ایجاد خواهد شد.

ده‌ها سال است که گلوی اقتصاد ایران در چنگال سیاست اسیر است و راه نجات، پایان این اسارت است.

ای کاش هیچ‌کدام به وعده‌های داده شده عمل نکنند. چرا که جز خسران برای ملک و ملت چیزی به ارمغان نمی آورند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.