سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چالش هائی مهم برای پاسخگویی از جناب آقای سید ابراهیم رئیسی...

چالش هائی مهم برای پاسخگویی از جناب آقای سید ابراهیم رئیسی

چکیده :شما داعیه عدالت دارید و اقدامات خوبی را هم در مبارزه با فساد شروع کرده اید؛ اما چرا در رسیدگی به اتهامات دانه درشت های سیاسی، بیشتر سراغ افراد اطرافیان رقبایتان در جناح مقابل می روید؟ و از بخش عظیم اقتصادی تحت نظر نهادهای حاکمیتی و یا افراد نزدیک النظر خود،...


۱- در سالهای اخیر، جنابعالی جابجایی های مکرر و ارتقاء مسولیت های پیاپی داشته اید! چرا ثبات مدیریتی ندارید و در یک پست و مقام، قرار و استقرار نمی یابید، تا هم کار آن حوزه را به صلاح و سامان درآورید و هم ارزیابی عملکردی تان ممکن شود؟ و اینکه آیا تمایل به پذیرش مقام ریاست جمهوری را هم پله ای برای ارتقاء بعدی می پندارید؟

۲- مردم ایران از فساد سیستماتیک و عدم سلامت اداری-مالی شاکی هستند؛ وظیفه اصلی مبارزه با فساد برعهده نظام قضائی و نهادهای نظارتی است؛ جنابعالی نزدیک به ۴۰ سال در بالاترین مسولیت های قضایی و نظارتی حضور داشته اید، آیا عملکرد خود را موفق می دانید؟ از نظر مردم در مورد سیستم قضایی مطلع هستید؟

۳- با توجه به تجارب حضور ۴۰ ساله در قوه قضائیه، جنابعالی، در سمت ریاست قوه قضائیه _لااقل براساس اصرار تبلیغاتی صدا و سیما_ عملکرد درخشانی داشته اید؛ چرا از این کار، که بلد آن شده اید، پا پس می کشید؟ باوجود اینکه از مشکلات اصلی مردم، همین، بی عدالتی و فساد و تبعیض هست؟ آیا رهاکردن جراحی سرطان ظلم و بی عدالتی رخنه کرده بر پیکره نظام منجر به قطع امید ملت نمی شود؟

۴- شما داعیه عدالت دارید و اقدامات خوبی را هم در مبارزه با فساد شروع کرده اید؛ اما چرا در رسیدگی به اتهامات دانه درشت های سیاسی، بیشتر سراغ افراد اطرافیان رقبایتان در جناح مقابل می روید؟ و از بخش عظیم اقتصادی تحت نظر نهادهای حاکمیتی و یا افراد نزدیک النظر خود، غافلید؟ چرا عملکرد پرفساد شهرداری تهران در سال‌های ۱۳۸۲ تا ۱۳۹۶ زیر ذره‌بین عدالت شعار شما قرار نگرفت؟ املاک نجومی،شهرفروشی، کمک به خیریه ها و مدارس خانوادگی، پرونده عظیم فساد مالی که در دادگاه غیرعلنی کمانه کرد و به ریش قائم‌مقام محترم اصابت کرد و ….؛ آیا اینک هم که با ادعای استقلال آمده اید باز به یک طرف غش می کنید ؟!

۵- مدیریت اجرایی کلان مملکت، احتیاج به تحصیلات علمی روزآمد مدیریتی و سابقه کار اجرائی و تسلط بر مباحث بودجه‌ای و برنامه‌ای دارد؛ آیا تحصیلات فقهی و سوابق قضائی برای برعهده گرفتن بالاترین مقام اجرایی کشور کفایت می کند؟ آیا صرفاً متعهد بودن و آدم خوبی بودن و نیت خوبی داشتن برای پذیرش این مسئولیت سنگین و تخصصی کافی است؟ شما کاریزمای خوبی دارید ولی آیا تیم اجرایی قویی هم در اطرافتان پیدا می شود که توان اداره کشور و تعاملات بین‌المللی را داشته باشند؟

۶- با آمدن جنابعالی، هر سه قوه در دست یک جناح و تفکر قرار می گیرد؛ به نظر و تجارب شما، این یکدستی قوای سه‌گانه فساد آفرین نیست؟ آیا با توجه به احتمال ارتقاء مجدد جنابعالی در آینده، رئیس بعدی قوه قضائیه و شورای عالی قضایی، که قطعاً هم جناحی شما و عموما همکاران سابق شما خواهند بود جرأت نظارت بر عملکرد شما را خواهند داشت؟ آیا این یکدستی جناحی قوای سه‌گانه، که به مدد نظارت استصوابی و یا سمت های انتصاباتی حاصل خواهد آمد نافی حقوق، نظرات و خواست های سایر اقشار جامعه و گروه های مختلف سیاسی و مانعی بزرگ برای تکثرگرایی و احترام به همه سلایق جامعه نخواهد شد؟

۷- آقای رئیسی به خاطر حضور میدانی و فعالیت های جهادی در دو سال‌گذشته، بیشترین سهم را از آنتن شبکه های رسانه ملی، به خود اختصاص داده است و کاندیداتوری امروز وی می تواند ابهاماتی را در اذهان عمومی بوجود آورد که هدف اصلی چه بوده و آیا خدای نکرده، همه این اقدامات و به تصویر کشاندن ها، نمایشی طراحی و سفارش شده برای این ایام بوده است؟ هرچند که بعید می‌دانم همین تریبون یکطرفه، پرحجم و جانبدارانه صداوسیما باعث تحریک مردم و واکنش منفی ایشان نشود؟!

۸- جامعه ایران از نظر فرهنگی و اجتماعی بشدت متکثر است و در مقام پیاده‌سازی، در مقابل حاکمیت حداکثری قواعد فقهی و احکام شرعی تاب آوری ندارد و ممکن است نگرش اصولگرایان و عدم قدرت فهم و ظرفیت پذیرش و تعامل در محدوده های منطقه الفراغی و آزادی های اجتماعی، باعث کاهش سرمایه اجتماعی نظام شود؛ آیا دولت شما که برآمده از بیشترین انتظارات و مطالبات اقشار حزب‌اللهی و انقلابی هست، راهی برای تعامل با اکثریت اقشار مختلف جامعه را پیدا کرده است؟ و صراحتا بگویم که آیا طرفداران شما نحوه تعامل با مردم و احترام به تمایزات فکری و سلیقه ای موجود در جامعه را یافته اند؟!

۹- نهادهای حاکمیتی مانند سپاه، صدا و سیما، مجمع تشخیص و نیز مجلس حداقلی اخیر، با برجام، اف ای تی اف، و‌…. مخالفت کرده‌اند و مسیر تعاملات بین‌المللی را پر از سنگلاخ کرده‌اند؛ تغییر یک‌شبه این موانع و تسهیل مسیر پیش رو سخت است؛ آیا با توجه به پرونده حقوقی بین المللی خود و ممنوعیت برخی سفرهای خارجی و نیز از سوی دیگر مطالبات طرفداران حزب‌اللهی و انقلابی خود، چشم انداز روشنی از بهبود تعاملات منطقه ای و بین المللی متصور هستید؟

۱۰- نکته ظریف آخر اینکه این یکپارچگی همه ارکان حاکمیت و قوای سه‌گانه راه را بر هرگونه دلیل یا بهانه‌ای برای عملکرد عالی و کارآمدی حداکثری می بندد؛ امیدواریم که نتیجه این یکدست سازی، حداقل در کوتاه مدت، بنفع مردم ایران باشد چه اگر غیراز این درآید، راه گریزی برای توجیه ناکارآمدی نظام نخواهد ماند!

انشالله خداوند بهترین سرنوشت را برای مردم این سرزمین و انقلاب ۵۷ رقم بزند…

یک نویسنده با نام پنهان که جرأت هویدا کردن نام خود را ندارد؛ که این هم خود چالشی برای شماست!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.