سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

مقاومت برای مقاومت!

چکیده :بدبختانه جنگ جاری کاملاً به نفع شخص نتانیاهو تمام شده است. او با خدعه و فریب و تحریک و به منظورِ نجات خود از سقوط، دامی را گستراند که حماس بی‌گدار و نسنجیده درست در وسط آن پا...


احمد زیدآبادی

رسانه‌ها از رد درخواستِ آتش بسِ حماس از سوی نتانیاهو خبر می‌دهند.

در واقع از میان جنگ‌هایی که تاکنون بین اسرائیل و گروه‌های فلسطینی رخ داده است، جنگ اخیر از جهاتی، از همه ویرانگرتر و در عین حال بی‌معنا‌تر است!

کاش نیروی معتبری در میان فلسطینیان یافت می‌شد که از رهبران حماس بپرسد، این جنگ چه دستاوردِ مشخص و مثبتی برای مردم نوار غزه و کرانۀ باختری و بیت‌المقدس به همراه دارد؟

متأسفانه چنین نیرویی در بین فلسطینی‌ها یافت نمی‌شود و اگر هم یافت شود، به دلیل غلبۀ هیجانات و عواطف زود گذر بر بخشی از افکار عمومی و ترس از شبه نظامیانِ مسلح، جرأت چنین پرسشی را ندارد.

بدبختانه جنگ جاری کاملاً به نفع شخص نتانیاهو تمام شده است. او با خدعه و فریب و تحریک و به منظورِ نجات خود از سقوط، دامی را گستراند که حماس بی‌گدار و نسنجیده درست در وسط آن پا گذاشت.

سال‌هاست می‌گویم گروه‌های فلسطینی و رهبران آنها از پیچیدگی لازم برای مقابلۀ مؤثر و ثمربخش با اسرائیلی‌ها برخوردار نیستند و عمدتاً با تکیه بر احساسات، وارد منازعاتی می‌شوند که رقیب خونسرد و بی‌عاطفۀ آنها، نقشه‌اش را پیشاپیش کشیده است.

عمدتاً به همین دلیل، اسرائیل در جهت عملی کردنِ برنامه‌های خود اینچ اینچ بر روی زمین به پیش خزیده و در مقابل گروه‌های فلسطینی به رغم از دست دادن منابع انسانی و مالی و سرزمینی خود، به این دل خوش کرده‌اند که “پرچم مقاومت” همچنان در اهتزاز است. گویی صرفِ “مقاومت برای مقاومت” برای آنها اصل و اساس شده است نه حاصلی که قرار است از آن به بار آید!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.