سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

رحلت استاد محمدرضا باطنی

چکیده :دربارۀ وحدت ملی هم نظرش این بود وقتی ملت و دولتی «صاحب پرستیژ» باشد اصلا اعضای ملت دلشان نمی‌خواهد به کشوری بیگانه بپیوندند. معتقد بود وحدت ملی از راه بسط آبادانی و گسترش رفاه عمومی و رفع تبعیض و ظلم و احقاق حقوق انسانی و آزادی مردم محقق می‌شود نه با اعمال زور....


میلاد عظیمی

.دکتر محمدرضا باطنی درگذشت. عاش سعیدا و مات سعیدا.

دولت جاوید یافت هر که نکونام زیست
کز عقبش ذکر خیر زنده کند نام را

وصف تو را گر کند ور نکند اهل فضل
حاجت مشاطه نیست روی دلارام را

دکتر باطنی نگاهی پویا و رویکردی معقول و معتدل و کاربردی و واقع‌بینانه به زبان فارسی داشت. تحولات و تغییرات زبان را به رسمیت می‌شناخت. زبان را متعلق به مردم می‌دانست. در تعیین درست و غلط به تداول لغات و اصطلاحات در زبان مردم اهمیت می‌داد. همچنین مخالف افراط در محاوره‌گرایی و شکسته‌نویسی بود. به ظرفیت و توانایی زبان فارسی عمیقا باور داشت. باور داشت که زبان فارسی در ساختن لغات و اصطلاحات علمی ناتوان نیست و«نارسایی» کنونی زبان فارسی در برابر هجوم مفاهیم و مقولات علمی و فناوری، به مرور زمان برطرف خواهد شد. باطنی زبان فارسی را نه در خطر بلکه در «بحران» می‌دید؛ بحرانی گذرا. تأکید تام داشت بر عنایت ویژه به آموزش زبان فارسی به‌خصوص در مدارس؛ اینکه باید معلم خوب تربیت کرد. کتاب درسی مناسب نوشت. او دشواری و اشکالات آموزش به کودکانی را که فارسی زبان مادری آنها نیست و وارد دبستان می‌شوند، قبول داشت اما راه حل را این نمی‌دانست که«در مدرسه ترکی یا کردی درس بدهند». به زبان‌های بومی و محلی احترام می‌گذاشت اما معتقد بود همۀ ایرانیان باید زبان فارسی را به‌عنوان زبان رسمی و رابط بیاموزند و «هیچ راه دیگری نیست». ایشان با اذعان به نارسایی خط فارسی طرفدار تغییر خط نبود. تغییر خط فارسی را نه عملی می‌دانست و نه به مصلحت. اما به اصلاح و سامان دادن خط فارسی و تدوین دستور خط فارسی اعتقاد داشت.

دربارۀ وحدت ملی هم نظرش این بود وقتی ملت و دولتی «صاحب پرستیژ» باشد اصلا اعضای ملت دلشان نمی‌خواهد به کشوری بیگانه بپیوندند. معتقد بود وحدت ملی از راه بسط آبادانی و گسترش رفاه عمومی و رفع تبعیض و ظلم و احقاق حقوق انسانی و آزادی مردم محقق می‌شود نه با اعمال زور. با اینهمه چون معتدل و واقع‌بین بود تحریکات سیاسی و «انگولک» دشمنان یکپارچگی ایران را هم در نظر داشت.

محمدرضا باطنی بی‌هیاهو به توسعه و مایه‌ورتر کردن زبان فارسی پرداخت. با درگذشت او زبان فارسی نگاهبانی برجسته را از دست داد. که رحمت بر آن تربت پاک باد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.