سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

آنها می‌دانستند؟

چکیده :در هفته‌های منتهی به انتخابات گمانه‌زنی‌هایی که از سوی نهادهای مختلفی منتشر شد حاکی از رقابت نزدیک موسوی با احمدی نژاد داشت. این رقابت با نزدیک شدن به روز انتخابات با برتری موسوی همراه بود به گونه‌ای که برخی منابع نزدیک به دولت هم به آن اذعان...


گزارش تحلیلی رادیو فردا بعد از وقایع انتخابات ۸۸
تاریخ انتشار: ۲۸/خرداد/۱۳۸۸

وزارت کشور جمهوری اسلامی تنها دقایقی پس از پایان رای گیری در نیمه شب انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری از طریق خبرگزاری جمهوری اسلامی -فارس و ایرنا- خبر از شمارش ۵ میلیون از آرای ماخوذه داد و محمود احمدی نژاد را با ۶٩ درصد آرا پیشتاز انتخابات دانست.

اما ساعتی مانده به نیمه شب همان شب میرحسین موسوی نامزد اصلاح طلبان در حالی که پیش از آن خبر از برگزاری نشست مطبوعاتی اش در ساعت ۲ بعد از ظهر روز شنبه داده بود، خبرنگاران را به نشست خبری اضطراری فراخواند کرد.

نشستی که برای همه، خبر از اهمیت واقعه‌ای داشت که شاید آن لحظات کسی از اسرارش با خبر نبود. هر چند هنوز هم همه پرده‌ها نیفتاده است.

میرحسین موسوی در آن نیمه شب به خبرنگاران گفت که «طبق اطلاعاتی که از طریق منابع خود در سراسر کشور به دست آورده است وی منتخب مردم در این انتخابات با فاصله زیاد از دیگر رقبا است و هر نتیجه‌ای غیر از آن نشانه تقلب در انتخابات است.»

درست ساعاتی پس از این نشست بود که وزارت کشور به مرور آماری را منتشر کرد که همه آن‌ها با درصدی تقریبا برابر، نشان از پیشتازی احمدی نژاد داشت.

انتشار این آمار تا ظهر روز شنبه تداوم یافت و «آمار نهایی وزارت کشور محمود احمدی نژاد را منتخب مردم با ۲۴ میلیون رای» اعلام کرد.

اما این اعلام، عبور از یک مرحله و ورود به مرحله ای جدیدی بود که پیامدهایش همچنان در فضای سیاسی ایران قابل رصد است.

مطالب بیشتر در سایت رادیو فردا

نظر سنجی‌ها یا پیش‌بینی اتفاقات

در هفته‌های منتهی به انتخابات گمانه‌زنی‌هایی که از سوی نهادهای مختلفی منتشر شد حاکی از رقابت نزدیک موسوی با احمدی نژاد داشت. این رقابت با نزدیک شدن به روز انتخابات با برتری موسوی همراه بود به گونه‌ای که برخی منابع نزدیک به دولت هم به آن اذعان داشتند. اما در همان روزهای پایانی رسانه‌های نزدیک به دولت از جمله خبرگزاری فارس، رجانیوز و روزنامه کیهان هر از چند گاهی اقدام به انتشار نظرسنجی‌هایی می کردند که نتایجی غیر از گمانه‌زنی‌ها و تحلیل‌های دیگر معمول را نشان می داد. این در حالی بود که گروه بزرگی از تحلیل گران و صاحب نظران معتقد بودند با شرایط موجود، دست کم انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد.

اما نظر سنجی های خبرگزاری فارس از «پیروزی احمدی نژاد در مرحله اول با حداقل ۵۳ درصد آرای مردم» خبر می‌داد.‌

این خبرگزاری در ۱۱ خرداد ۱۳۸۸ نوشت: «برخلاف تبلیغات اغواگرانه یک جریان سیاسی، تمایل اکثریت نسبی مردم سراسر کشور به تداوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در دور دوم حکایت دارد.»

بنابراین گزارش «در یکی از این نظرسنجی‌ها که مربوط به هفته اول خرداد در شهرهای بزرگ است، احمدی‌نژاد با ۵۳ درصد، میرحسین موسوی با ۳۶ درصد، مهدی کروبی با ۳حدود درصد و محسن رضایی با نزدیک به ۲ درصد بیشترین اقبال مردمی را به خود اختصاص داده‌اند.»

این درحالی بود که این خبرگزاری پیش بینی کرده بود «با سونامی که در عرصه اجتماعی کشور و از سوی حامیان مردمی احمدی نژاد در ده روز آینده اتفاق بیفتد، به آرای این نامزد انتخابات ریاست جمهوری اضافه شود.»

فردای آن روز همین نظر سنجی تیتر اصلی روزنامه اصولگرای کیهان شد.«روزنامه کیهان: نظرسنجی ها از پیروزی احمدی نژاد در دوره اول خبر می‌دهد.»

کیهان نوشت: «آخرین اخبار و گزارش‌های دریافتی کیهان حاکی از آن است که رای کاندیدای اصولگرایان در انتخابات ۲۲خرداد١۳۸۸ به وضعیت «مطمئنی» رسیده و تقریبا به طور قطعی می‌توان گفت تکلیف انتخابات ریاست جمهوری دهم در دور اول مشخص خواهد شد.»

این روزنامه که زیر نظر نماینده ولی فقیه در تهران چاپ می شود نوشته بود: «برخی قرائن حکایت از آن دارد که اصلاح طلبان از نتیجه پیمایش‌های اخیر مطلع شده‌اند و به همین دلیل سعی دارند با کلید زدن یک پروژه عملیات روانی گزاره هایی مانند «این انتخابات حتما دو دوری است» یا «رای موسوی در حال رشد شتابان است» یا حتی «موسوی حتما در دور اول برنده است » را به طور وسیع به جامعه القا نمایند. برخی ناظران عقیده دارند طراحی این قبیل پروژه‌های عملیات روانی صرفا با هدف مخدوش جلوه دادن انتخابات و زمینه‌سازی ذهنی پیشاپیش برای هواداران به منظور ایجاد آشوب و ناآرامی در حین و پس از انتخابات انجام می‌شود و در واقع به معنای پذیرش قطعی شکست از جانب اصلاح طلبان تندرو است.»

پیروز دور اول

در ۵ خرداد ١۳۸۸ اسدلله بادامچیان، عضو ارشد حزب موتلفه اسلامی، خبر داده بود که «احمدی‌نژاد دور اول پیروز است».

به گزارش فارس، «نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی پیش بینی کرد محمود احمدی‌نژاد در همان دور اول انتخابات با رای قاطع ملت مجددا رئیس‌جمهور می‌شود».

در همین زمینه در ١١ خرداد ١۳۸۸ بود که سید مجتبی ثمره هاشمی رئیس «ستاد هماهنگی حمایت‌های مردمی دکتر احمدی نژاد» در جمع مردم تنکابن گفت: «جشن پیروزی احمدی نژاد را در روزهای پایانی خرداد خواهیم گرفت».

«من رئیس جمهورم»

چند روز بعد خبرگزاری انتخاب خبر داد که محمود احمدی نژاد کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در نهاد ریاست جمهوری و در دیدار اعضای ستاد انتخاباتی ریاست جمهوری‌اش گفت: «قطعاً من رئیس جمهور خواهم شد.»

بنابرهمین گزارش وی «در این جلسه با اشاره به جنب و جوش عجیب کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: آنها (کاندیداها) می‌دانند من رئیس جمهور می‌شوم، پس چرا اینگونه تبلیغ و خودکشی می کنند تا رای بیاورند.»

انتشار چنین اخبار و تحلیل‌های باعث شده بود که بسیاری از افراد و وب سایت های نزدیک به اصلاح طلبان نسبت به روند برگزاری انتخابات و «تدارک تقلب» اظهار نگرانی کنند.

نگرانی از «تقلب»

دو روز مانده به روز انتخابات و پس از مناظره‌های جنجالی احمدی نژاد با موسوی و کروبی، روزنامه کیهان اقدام به انتشار گزارشی تحلیلی کرد. کیهان نوشته بود: «چون احمدی نژاد در مناظره با میر حسین موسوی و مهدی کروبی به پیروزی رسیده در نتیجه پیروزی او در انتخابات از هم اکنون قطعی شده است اما اصلاح طلبان می‌خواهند با ایجاد آشوب نتیجه را زیر سوال ببرند.»

پایگاه اینترنتی جمهوریت که از وب سایت های حامی موسوی بود در واکنش به این مطلب نوشته بود: «حالا در چنین شرایطی کیهان از پیروزی قطعی احمدی نژاد آن هم در دور اول و در پیش بینی‌هایی که بیشتر به ” پیش اطلاعی ” می‌ماند، خبر می‌دهد. سوال این است؛ آیا تحقق چنین پیروزی جز با تقلب آن هم در سطح وسیع و گسترده ممکن است؟ آیا جز این است که از طریق کودتای انتخاباتی رسیدن به چنین منظوری ممکن خواهد بود؟»

جنگ نظرسنجی‌ها

چهار شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۸۸خبرگزاری فارس خبر داد که «بر اساس نظرسنجی یکی از دستگاه‌ها که شامل تمام مراکز استان‌ها و در هر استان شامل دو شهرستان و دو روستا بوده است، میزان آرای احمدی‌نژاد ۸/۵۲ درصد بوده است که نسبت به ۵/۲۵ درصد آرای میرحسین موسوی بیش از دو برابر افزایش نشان می‌دهد.»

در همان روز سایت آفتاب که به مجمع تشخیص مصلحت نزدیک است خبر داد که در«آخرین نظرسنجی، موسوی ۲١ میلیون رای دارد.» بنابرهمین گزارش «مطابق تازه‌ترین نظرسنجی صورت گرفته در کشور، میرحسین موسوی با حدود ۲١ میلیون رای معادل ۵۴ درصد آرای کل واجدین شرایط شرکت در انتخابات، منتخب مردم در مرحله اول انتخابات خواهد بود.»

اعلام پیروزی قبل از آغاز شمارش آرا

اما روز انتخابات نیز این روند تداوم داشت. به گونه‌ای که خبرگزاری فارس پیش از آغاز شمارش آرا پیروزی احمدی نژاد را اعلام کرد.
نتایج اولیه آرا توسط خبرگزاری فارس در ساعت ١۸ منتشر شد هر چند این خبر اندکی پس از انتشار از سایت فارس حذف شد. این موضوع باعث شد تا سایت کلمه که مربوط به سایت موسوی بود به واکنش بپردازد. این وب سایت در خبری آورد: «اقدام خبرگزاری فارس فارغ از اینکه به لحاظ قضایی قابل پیگرد است، نشان از تلاش گسترده عده‌ای برای مقابله با رویکرد قاطع ملت دارد. این اقدام در حالی صورت گرفته است که خبرگزاری فارس ، ایرنا و سایت رجانیوز از اولین ساعات رای گیری با انتشار اخباری جعلی سعی در القای شبهه‌های انتخاباتی دارد.» حتی رئیس ستاد میرحسین موسوی راسا علیه این خبرگزاری به دادستانی تهران شکایت کرد و لحظاتی بعد این خبر از روی سایت حذف شد.

یادداشت ابوالضل فاتح

ابوالفضل فاتح مسئول تبلیغاتی ستاد موسوی بود. وی در مورد اتفاقات شب انتخابات یادداشتی را در وب‌سایت قلم نیوز منتشر کرده بود.

وی در روزنوشته‌های خود در وب سایت قلم نیوز که مربوط به ستاد موسوی بود نوشته است: «هنوز ساعتی از رأی‌گیری نگذشته بود که خبرگزاری‌ها و رسانه‌های طرفدار دولت، پیروزی آقای احمدی‌نژاد را اعلام کردند اما گزارش‌ها به ما اطمینان می‌داد که ما با فاصله زیاد، رتبه نخست را در اختیار خواهیم داشت.»

فاتح می نویسد: «حدود ۴ بعد‌از ظهر کسی به مهندس موسوی گفته بود که عده‌ای به این جمع‌بندی رسیده‌اند که انتخابات را ۱۹ به ۱۴ به نفع احمدی‌نژاد اعلام نمایند. مهندس این موضوع را به مسوولین منتقل کرد.حدود ساعت ۶ بعد‌ازظهر مهندس موسوی نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشت و مداخله ایشان را برای تصحیح روند انتخابات، تقاضا کرد.حدود ساعت ۱۰ شب خبرهای رسید که عده‌ای می‌خواهند انتخابات را به نفع آقای احمدی‌نژاد به پایان برسانند، حال آنکه هنوز شمارش آرا به شکل سراسری آغاز نشده بود.مهندس موسوی یک مصاحبه مطبوعاتی فوری برگزار کرد و با اشاره به تخلفات انتخاباتی صورت گرفته نسبت به روند شمارش آرا به شدت هشدار داد.»

فاتح در بخش دیگری از این یادداشت می‌نویسد: «حدود ۱۱ شب مهندس موسوی نامه‌ای سری به مقام معظم رهبری نوشت، این نامه را به صورت دستی به بیت مقام معظم رهبری بردم و آن را تحویل آقای وحید دادم. چند دقیقه‌ای هم با هم صحبت کردیم از فحوای صحبت‌های ایشان دریافتم که باید انتخابات را تمام شده تلقی کنم. او می‌گفت برای چگونگی اعلام شمارش آرا به وزارت کشور تذکر داده است، اما ترکیب نهایی آرا را یک مرحله‌ای به نفع آقای احمدی‌نژاد می‌دانست. به ایشان گفتم تمام گزارش‌ها، مشاهدات عینی و ارزیابی‌های منطقی و علمی ما کاملا عکس آن چیزی است که دارد اعلام می‌شود.پس از تحویل نامه به محل استقرار مهندس موسوی برگشتم همه دوستان جمع بودند. مهندس موضوع را با یکایک دوستان در میان گذاشت و طلب مشورت کرد. همه بهت‌زده بودند. هیچ‌کس چنان نتیجه‌ای را باور نداشت، هیچ گزارشی هم بر آن مبنا از سوی بازرسان ستاد دریافت نشده بود. مهندس موسوی پس از جمع‌بندی دیدگاه‌ها گفت:انتخابات حق مردم است، من نمی‌توانم از حق مردم بگذرم و تا آخر خواهم ایستاد و تا تصحیح این دروغ، مسایل را با مردم در میان خواهم گذاشت.»

ابوالفضل فاتح مدیرعامل سابق خبرگزاری دانشجویان ایران -ایسنا- در بخش دیگری از نوشته خود با اشاره به آقای حمید رسایی نماینده اصولگرای مجلس می نویسد: «چهار ماه پیش به من گفته بود آقای احمدی‌نژاد ۲۳ میلیون رأی خواهد آورد. رأی ۲۲ میلیونی آقای خاتمی وتو خواهد شد. موسوی نیز حدود ۱۰ میلیون رأی خواهد داشت. من هوش و ذکاوت او را نداشتم. دیشب به خاطر پیشگویی‌اش به او تبریک گفتم.»

نتایج انتخابات از سوی وزارت کشور اعلام شده و محمود احمدی نژاد با ۲۴ میلیون رای «منتخب مردم» نام گرفته است. اما مخالفان دولت با متهم کردن وی به «تقلب» در انتخابات و «جابجایی آرا» اقدام صورت گرفته را «کودتا علیه رای مردم» خوانده‌اند. اعتراضات از همان ساعت‌های اولیه پس از اعلام نتایج به خیابان‌ها کشیده شد و چالش دو طرف همچنان ادامه دارد. اصلاح طلبان در اقدامی هماهنگ خواستار ابطال انتخابات هستند. روز دوشنبه در حالی که پیش از ظهرش خبر از موضع گیری آیت الله خامنه ای در مورد بررسی شکایت های نامزدهای معترض منتشر شده بود اما تجمعی میلیونی در تهران بنابر دعوت میرحسین موسوی برگزار شد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.