سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » دم خروس روسی و دلیل اکراه روسیه از برجام...

دم خروس روسی و دلیل اکراه روسیه از برجام

چکیده :روس ها از منظر منافع ملی خود ، هم مخالف تعامل و نزدیکی ایران با غرب و هم مخالف هسته ای شدن ایران هستند و برای تحقق مخالفت شان،از هر کارشکنی که لازم باشد،دریغ نمی کنند....


محمد شفیعی

مصاحبه وحید یامین پور با رجب صفراوف (مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر در مسکو) در شبکه افق سیما به تاریخ ۲۵ دی ۱۳۹۶ را باید مجددا جلوی دیدگان آورد ؛چراکه بسیار عبرت آموز و به نوعی می تواند موید اظهارات اخیر دکتر ظریف باشد و آشکارا پیوند و دغدغه مشترک بین روسیه و ستایشگران ایرانی اش در مخالفت با برجام را به خوبی نشان می دهد. در این مصاحبه دم خروس روسی بیرون زد و دلیل اکراه روسیه از برجام نمایان می گردد؛برجامی که در صورت موفقیت می توانست مداخله مضر حداکثری روسیه در صنعت هسته ای ایران را تقلیل دهد و ایران با هزینه و حساسیت بین المللی کمتری به فناوری های پیشرفته تر در این صنعت دست یابد. برجام می توانست الگویی برای تعامل و نزدیکی بعدی ایران با غرب باشد که صفراوف زیرکانه اظهار داشت که روسیه، ایران غرب گرا را بدتر از ایران دارنده سلاح هسته ای میداند. در این مصاحبه یامین پور از دلدادگان و وادادگان به روسیه، یقینا از اینکه ما در توسعه و احیای آن ۵۰۰کارخانه روسی فعال در صنعت هسته ای ،نقش سازنده ای داشتیم ذوق زده است و اصلا به روی خودش نمی آورد که روس ها در این سال ها چگونه ما را به بازی گرفتند و برجام چگونه می توانست بازی و موذی گری روس ها را نقش بر آب کند. روس ها نیروگاه اتمی بوشهر را سالیان درازی معطل چرخیدن کارخانجات صنعت هسته ای خود کردند و چندین برابر هزینه واقعی ساخت آن را بر ایران تحمیل نمودند و طبیعت مان را زباله دان زباله های هسته ای خود کردند که امحای آن در کشورشان هزینه مادی و محیط زیستی گزافی می داشته. ایران ما متحمل هزینه های مادی و معنوی غیرقابل جبرانی شد. دانشمندان ما ترور شدند و میلیاردها دلار از سپرده ایران به روسیه منتقل ولی در ازای آن روبل دریافت کرد.راستی با توجه به مداخله همه جانبه روس ها در تاسیسات اتمی و احاطه شان بر حفره های امنیتی ، فروش قطعات و بالاخره شناختشان از دانشمندان هسته ای مان که می توانستند صنعت هسته ای مان را به سمت و سوی استقلال کامل از روس ها ببرند و آن کارخانجات را از فعالیت خارج کنند، نمی توان کمترین احتمال را به نقش روس ها در درز اطلاعات فوق سری مان داد؟

نتیجه آنکه ،روس ها از منظر منافع ملی خود ، هم مخالف تعامل و نزدیکی ایران با غرب و هم مخالف هسته ای شدن ایران هستند و برای تحقق مخالفت شان،از هر کارشکنی که لازم باشد،دریغ نمی کنند.

در پایان توصیه می کنیم کسانی که این روزها مشغول گوش دادن به مصاحبه دکتر ظریف و حاشیه سازی برای او هستند ،وقتی برای دیدن آن مصاحبه هم بگذارند.حرف دل خودشان هم زده میشود.

*تیتر انتخاب کلمه است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.