شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» چرا قدرت‌های جهانی انتخابات گرینلند را از نزدیک دنبال می‌کردند؟

پنج شنبه, ۱۹ فروردین, ۱۴۰۰

چکیده : بسیاری مردم نگرانی‌هایی ازاحتمال آلودگی زمین‌های کشاورزی اطراف این معدن به رادیواکتیو و زباله‌های سمی مطرح کرده بودند و حزب جامعه مردم وعده داده بود مانع بهره‌برداری از معدن شود.


حزب اصلی مخالف دولت در گرینلند در انتخاباتی به پیروز رسید که بسیاری از قدرت‌های جهانی که دارای منافعی در قطب هستند، آن را از نزدیک دنبال می‌کردند.

حزب چپگرای جامعه مردم، که مخالف ده پروژه استخراج معدن در جنوب گرینلند است، ۳۷ درصد آرا را به دست آورده است. این حزب که تمرکز زیادی بر محیط زیست دارد، اکنون باید دولت جدید گرینلند را تشکیل دهد.

حزب سوسیال دموکرات سیوموت در جایگاه دوم قرار گرفت، این حزب از سال ۱۹۷۹جز چهار سال همواره در قدرت بوده است.

نتایج انتخابات، سئوال‌هایی را درباره آینده معدن کوانرسوت، محل اصلی ذخایر معدنی کمیاب گرینلند، مطرح می‌کند.

گرینلند، پایگاه چین در آب‌های قطب شمال؟
چرا ترامپ می‌خواهد گرینلند را بخرد؟ آیا این کار شدنی است؟
روسیه در قطب جنوب چکار می‌کند؟
برنامه‌های بلند پروازانه‌ گرینلند برای توسعه

راز دانش: گرینلند چه سرزمینی است؟‏

گرینلند یک سرزمین وسیع قطبی خودمختار است متعلق به دانمارک و اگرچه فقط ۵۶ هزار نفر جمعیت دارد اما نتیجه انتخاباتش در کشورهای مختلف از نزدیک دنبال می‌شد.

اقتصاد گرینلند متکی به ماهیگیری و یارانه‌های دولت دانمارک است، اما ذوب شدن یخ‌ها، فرصت‌ استخراج معادن آن را بیشتر کرده است.

شرکتی که مالک مهم‌ترین معدن در جنوب گرینلند است می‌گوید “توان تبدیل شدن به مهم‌ترین تولیدکننده عناصر فلزی کمیاب در جهان غرب” را دارد.

از این عناصر کمیاب در تولید تجهیزات الکترونیک و تسلیحات استفاده می‌شود.

اختلاف‌نظر درباره استفاده از این معدن منجر به فروپاشی دولت گرینلند در اوایل امسال (میلادی) شد و زمینه را برای انتخابات زودهنگام هموار کرد.

بسیاری مردم نگرانی‌هایی ازاحتمال آلودگی زمین‌های کشاورزی اطراف این معدن به رادیواکتیو و زباله‌های سمی مطرح کرده بودند و حزب جامعه مردم وعده داده بود مانع بهره‌برداری از معدن شود.

در مقابل، حزب سیوموت از بهره‌برداری از معدن حمایت کرد و گفت این کار صدها شغل و صدها میلیون دلار درآمد ایجاد و به استقلال هرچه بیشتر از دانمارک کمک می‌کند. یک سوم بودجه گرینلند را دانمارک تامین می‌کند.

اریک جنسن رهبر حزب سیوموت به تلویزیون ۲ دانمارک گفت جنجال بر سر این معدن “یکی از اصلی‌ترین دلایل” شکست حزبش بوده است.
ساکنان شهر نارساک در جنوب گرینلند نگران پروژه بهره برداری از معدن بودند.

ساکنان شهر نارساک در جنوب گرینلند نگران پروژه بهره برداری از معدن بودند
چرا گرینلند مهم است؟

گرینلند در سال‌های اخیر چند بار خبرساز شده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۹ پیشنهاد خرید این سرزمین را مطرح کرد.

دانمارک بسرعت واکنش نشان داد و این پیشنهاد را “مضحک” خواند اما علاقه کشورهای مختلف به این منطقه همچنان ادامه دارد.

معدن کوانرسوت در تملک یک شرکت استرالیایی است و یک شرکت چینی هم آن را حمایت و پشتیبانی می‌کند.

چین در حال حاضر چند قرارداد استخراج معدن با گرینلند دارد در حالیکه آمریکا یک پایگاه هوایی مهم از دوران جنگ سرد در تولی دارد و میلیون‌ها دلار به گرینلند کمک کرده است.

دانمارک هم بر اهمیت این سرزمین تاکید دارد و در سال ۲۰۱۹ گرینلند را برای اولین بار در راس برنامه امنیت ملی خود قرار داد.

ماه پیش یک اندیشکده بین‌المللی مستقر در لندن در گزارشی گفت بریتانیا، آمریکا، استرالیا، کانادا و نیوزیلند باید با تمرکز بر گرینلند، وابستگی خود را به چین برای عناصر کمیاب کاهش دهند.

البته معدن تنها مسئله مهم گرینلند نیست.

این منطقه در خط مقدم گرمایش زمین قرار دارد. دانشمندان گزارش دادند سال پیش مقدار قابل توجهی از یخ‌های منطقه آب شده که پیامدهای قابل ملاحظه‌ای برای مناطق ساحلی در تمام دنیا دارد.

آب شدن یخ‌ها هم فرصت استخراج از معادن را افزایش داده هم احتمال برقراری خطوط حمل و نقل جدید از طریق قطب شمال را.

این مسائل باعث شده تا اختلافات طولانی‌مدت ارضی هم بیشتر شوند. دانمارک، روسیه و کانادا به دنبال حاکمیت بر یک رشته کوه عظیم زیر آب در نزدیکی قطب شمال معروف به پشته لومونوسوف هستند.

روسیه نیز فعالیت‌های اقتصادی و نظامی خود را در قطب شمال که خط ساحلی طولانی دارد افزایش داده و این موجب نگرانی دولت‌های غربی شده است.

منبع: بی‌بی‌سی