سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چه کسی از مسلمانان چین عذرخواهی کرد؟؛ چهل و سه سال فاصله بین چین کمونیست-نظام شاهنش...

چه کسی از مسلمانان چین عذرخواهی کرد؟؛ چهل و سه سال فاصله بین چین کمونیست-نظام شاهنشاهی و چین کمونیست-نظام جمهوری اسلامی

چکیده :چهل و سه سال بعد، در دوره زمامداری آیت‌الله خامنه‌ای، در اوج اعتراضات جهانی به نسل‌کشی و اسکان اجباری مسلمانان ایغوری چین توسط حکومت کمونیستی چین، در ۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ دولت جمهوری اسلامی میزبان وزیر خارجه چین شد که برای امضای نهایی تفاهم‌نامه همکاری ۲۵ ساله به ایران آمد؛ تفاهم‌نامه‌ای که مردم ایران به اندازه کافی محرم نبودند که از چند و چون آن باخبر...


سید کاظم قمی

هوآکوفنگ نخست‌وزیر جمهوری کمونیستی خلق چین در ۹ شهریورماه ۱۳۵۷به ایران آمد. دعوت از نخست‌وزیر چین برای بازدید از ایران در راستای نظر محمدرضاشاه برای همکاری با بلوک شرق که از مدت‌ها پیش آغاز شده بود و با نظریه موازنه مثبت در سیاست خارجی سازگار بود انجام شد. مهم‌تر از آن، این سفر گامی در راستای سیاست ایالات متحده آمریکا برای نزدیکی با چین و ایجاد شکاف بیش‌تر میان کشورهای بلوک کمونیستی در جهان به‌شمار می‌رفت. زمان‌بندی این سفر اما، با شوربختی برای چین و محمدرضاشاه همراه شد. ایران در تب و تاب اعتراضات گسترده میلیون‌ها ایرانی به نظام استبدادی بود و کشور در آستانه یک انقلاب بزرگ قرار داشت. این بازدید نابهنگام، دستمایه رهبر انقلاب برای گسترش هرچه بیش‌تر موج اعتراضات و تظاهرات مردمی شد. امام خمینی در سخنرانی خود که چند روز بعد انجام گرفت اشاره کرد که «نخست‌وزیر چین از روی کشته‌های ما با هلیکوپتر رد شد» و «بردنش آنجا و دست به دست هم دادند و با کمال خوشرویی چه کردند». این اتفاق باعث شد که تا ماه‌ها بعد از پیروزی انقلاب، روابط دولت جمهوری اسلامی با چین سرد و در پایین‌ترین سطح قرار گیرد و تنها پس از عذرخواهی شفاهی هواکوفنگ که به‌واسطه آقاشاهی وزیر خارجه پاکستان در دیدار با امام خمینی در ۶ مردادماه ۱۳۵۸اعلام شد، عادی‌سازی و ارتقای روابط آغاز شد.

چهل و سه سال بعد، در دوره زمامداری آیت‌الله خامنه‌ای، در اوج اعتراضات جهانی به نسل‌کشی و اسکان اجباری مسلمانان ایغوری چین توسط حکومت کمونیستی چین، در ۷ فروردین‌ماه ۱۴۰۰ دولت جمهوری اسلامی میزبان وزیر خارجه چین شد که برای امضای نهایی تفاهم‌نامه همکاری ۲۵ ساله به ایران آمد؛ تفاهم‌نامه‌ای که مردم ایران به اندازه کافی محرم نبودند که از چند و چون آن باخبر شوند!

چه کسی از مسلمانان چین عذرخواهی کرد؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.