سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

تکثیر جمعیت‌ امام علی

چکیده :امروز فکر می‌کردم چه تصور کودکانه‌ و خامی است که با منحل کردن جمعیت مردمی امام علی، می‌شود آن را بست. قطعا ده‌ها جمعیت امام علی از آن بیرون خواهد آمد، مگر می‌شود وقتی کارگران می‌بینند با داشتن سازمان صنفی، از حقوق‌شان بهتر دفاع می‌شود به عقب برگردند و دوباره جماعتی پراکنده و توده‌وار...


رحیم قمیشی

نمی‌دانم وزارت کشور پیشنهاد انحلال پدیده شاندیز، بعد از افشای لایه‌های متعدد مشکلات اقتصادی‌اش را داد یا نه، نمی‌دانم موسسه ثامن منحل شده یا نه، موسسه‌های پر از فساد همسریابی، جمعیت‌هایی که بودجه‌های میلیاردی از بیت‌المال می‌گیرند و هیچ تعهدی برای دادن گزارش سود احتمالی وجودشان، هرگز نمی‌دهند!
آیا وزارت کشور پیشنهاد انحلال آنها را هم داده؟!

اما می‌دانم جمعیت امام علی که یک ریال بودجه دولتی نمی‌گرفت، هزاران جوان به‌صورت داوطلبانه با آن همکاری می‌کردند، ده‌ها هزار محروم و در استانه فروپاشی زندگی را پوشش می‌داد، با پیشنهاد و پیگیری وزارت کشور دولت تدبیر و امید، و به جرم سیاه‌نمایی، منحل شد!

پروژه دکترای من در خصوص جامعه مدنی در ایران بود، اینکه چرا نهادهای مدنی در ایران به‌خوبی شکل نمی‌گیرند، به عبارت دیگر چرا نهادها و تشکل‌های مردم‌نهاد پس از شکل‌گیری از سوی حاکمیت مورد بی‌مهری قرار گرفته و به بهانه‌های مختلف سرکوب می‌شوند.
با این مقدمۀ مهم که از لوازم اساسی توسعه در هر کشوری، شکل گیری نهادها و جمعیت‌های مدنی است، تشکل‌هایی مانند کانون معلمان، کانون پرستاران، جمعیت دفاع از حقوق بشر، جمعیت دفاع از حقوق زنان، حقوق اقلیت‌ها و…
اصلا پیشرفت اجتماعی در جوامع توده‌وار (mass socieity) از نظر علمی غیر ممکن است. بحث این موضوع در یک پست کوتاه نمی‌گنجد.

استاد راهنمای من، پروفسور رائو، نکته بسیار مهمی را از من پرسید؛
” آیا نهادهای مدنی در کشورتان اصلا شکل نمی‌گیرند، یا پس از شکل‌گیری از بین می‌روند؟!”
جواب من همان بود که او منتظرش بود. تشکل‌های مردمی وجود دارند اما امکان فعالیت ندارند.
و او با قاطعیت جوابم را داد؛
سرکوب تشکل‌های مردمی طبیعی است، چون حاکمیت‌های متمرکز هرگز دوست ندارند رقیبی در کنار خود ببینند، اما آنها چیزی نیستند که با انحلال از ببن بروند.
او معتقد بود تحولات و پیشرفت‌های اجتماعی هرگز رو به عقب نمی‌روند، می‌گفت حاکمیت عاقل سعی می‌کند با آنها کنار بیاید و به خدمتشان بگیرد، اما برخورد، تنها به تکثیرشان می‌انجامد!

بعدها به تجربه دیدم او چقدر دقیق و درست می‌گفته. تشکل‌های مردمی چه در دوره اصلاحات و چه بعد از آن، تا امروز هرگز روی خوش از سوی حاکمیت ندیدند، اما آنها شکل گرفته‌ و بیشتر شدند، و کشوری که این نطفه‌های آینده‌ساز در آن شکل بگیرند به عقب نخواهد رفت.

امروز فکر می‌کردم چه تصور کودکانه‌ و خامی است که با منحل کردن جمعیت مردمی امام علی، می‌شود آن را بست. قطعا ده‌ها جمعیت امام علی از آن بیرون خواهد آمد، مگر می‌شود وقتی کارگران می‌بینند با داشتن سازمان صنفی، از حقوق‌شان بهتر دفاع می‌شود به عقب برگردند و دوباره جماعتی پراکنده و توده‌وار شوند!؟
این عقلانیت نظام سیاسی است که بتواند از آنها بهره بگیرد، اگر عقلانیت در کار باشد.

من برای انحلال جمعیت‌های مردمی هرگز تاسف نمی‌خورم.
مگر با اعدام یک اندیشمند اندیشه‌اش معدوم می‌شود؟ مگر امام حسین با شهادتش از بین رفت؟ مگر چگوارا بعد از مرگش مُرد، مارتین لوترکینگ چطور؟
مگر طرفداران محیط‌زیست با رفتن به زندان فراموش شدند؟ مگر دفاع از حقوق بشر از بین رفت، دفاع از حقوق زنان، دفاع از حقوق زندانیان، دفاع از حقوق اقلیت‌ها، دفاع از حقوق مالباختگان موسسات و بورس، دفاع از حقوق شهدای هواپیمای اکراینی ، دفاع از مردم فقیر مرزی، دفاع از معلمانی که که حقوقشان کفاف زندگی‌شان را نمی‌دهد، بازنشستگانی که فراموش شده‌اند…

عقلانیتی اگر بود، متولیان این جمعیت‌ها و نهادهای مردمی را به‌پاس خدمتی که به آینده کشور می‌کنند بر سر دست گرفته و مدال خدمت به آن‌ها می‌داد.
عقلانیتی اگر بود جمعیت‌های محیط زیست، تشکل‌های کارگری، دانشجویی و مردمی را بر شانه می‌گرفت و آن‌ها را به مردم معرفی می‌کرد؛ برای پیشرفت، راه همین است. هم به سود حاکمیت هم مردم.
حیف که عقلانیتی در کار نیست.
و نمی‌دانند تشکل‌ها از بین نمی‌روند، همانطور که انتظارات سرکوب نمی‌شوند، همانطور که اندیشه‌ها نمی‌میرند.
تحولات اجتماعی هرگز رو به عقب نمی‌روند.

من از انحلال جمعیت امام علی نگران نیستم، نگران حاکمیتی هستم که بدیهیات را نمی‌داند، تولدهای دوباره را نمی‌بیند، تحولات را درک نمی‌کند، شناختی از جامعه ندارد و علم حکومت‌داری را نمی‌داند.

حاکمیت تنها انرژی خود را مصرف می‌کنند، زحمت ایجاد می‌کند، و خود را بدنام‌تر!
شک ندارم جمعیت‌های امام علی‌ای جوان‌تر، کاراتر، قوی‌تر شکل خواهند گرفت، انحلال آن‌ها تولدها بی‌پایان خواهد داشت.

اگر حاکمیت، اگر دولت و اگر وزارت کشورش بفهمند!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.