سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » آیت‌الله منتظری و حقوق شهروندی بهاییان...

آیت‌الله منتظری و حقوق شهروندی بهاییان

چکیده :برخورد و مبارزه منفی یا مثبت با بابیت و بهاییت سابقه طولانی دارد که در مقام قضاوت نیستیم اما چگونگی این مخالفت در طول تاریخ علمای تشییع خود می تواند عبرت انگیز باشد. گویا سه نقطه از ایران جزو مهم ترین محل سکونت و تبلیغات بهاییت بوده است: فارس، مازندران و اصفهان به ویژه شهر...


مجتبی لطفی

حکم مصادره املاک بهاییان در روستای ایول در استان مازندران، بازتاب ناخوشایندی برای حاکمیت دینی بر جا گذاشته است، نه تنها این موضوع بلکه هر برخوردی که با دگرباوران صورت گیرد که به هر نحوی حقوقی از حقوق شهروندی را نادیده گیرد، با ارزشها، آمال و ارزوهای بر آمده از دین حنیف و سمحه سهله و مهم تر از آن، اصل قرآنی کرامت انسانی منافات دارد، این در حالی است که چند روز پیش یکی از اعضای مجلس خبرگان گفته بود حکومت ما قرآنی است!

برخورد و مبارزه منفی یا مثبت با بابیت و بهاییت سابقه طولانی دارد که در مقام قضاوت نیستیم اما چگونگی این مخالفت در طول تاریخ علمای تشییع خود می تواند عبرت انگیز باشد. گویا سه نقطه از ایران جزو مهم ترین محل سکونت و تبلیغات بهاییت بوده است: فارس، مازندران و اصفهان به ویژه شهر نجف‌آباد.

حداقل این گزارش در باره مازندران وجود دارد که تنش‌ها و خشونت‌های فیزیکی و کشتار میان مسلمین و آنان در گرفته است اما در شهر محل تولد آیت الله منتظری، نجف آباد، گزارشی از این سنخ وجود ندارد. آقای منتظری که نماینده آیت الله بروجردی در این شهر بوده، مخالفت خویش با بابیت و بهاییت را به مبارزه منفی مناظره علمی سوق داده بود (به خصوص در مواجه با عوام فریبی ملا زین الدین که گویا بعد از فرار به عراق اعدام شد)، اما خود، سد و مانعی در برابر برخورد خشونت آمیز بود تا جایی که مسولان حکومتی اصفهان که وی را احضار کرده بودند تهدید به بازگشت به قم می‌کند و مسولیت خشونت علیه بهاییان را متوجه حکومت می داند که با انفعال استاندار وقت اصفهان مواجه می‌شود.

فتوای آیت الله منتظری در پاسخ به خانم شیرین عبادی مبنی بر لزوم رعایت حقوق شهروندی بهاییان، با این استدلال که آنان نیز حق آب و گل دارند، در نوع خود کم نظیر است به ویژه آنجا که بر لزوم وکالت از آنان در جایی که حقی از آنان ضایع می‌شود تاکید دارد.
مبنای این چنین نظری، منبعث از کرامت انسانی به گونه مطلق که مورد تاکید قرآن است، می‌باشد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.