سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تاریخ زیست مردمان بلوچ را حذف کردند...

تاریخ زیست مردمان بلوچ را حذف کردند

چکیده : حرج بر شماست که نخوانده اید و حرج بر آنهاست که ملا محمد پتی را به جای آنکه داستانش در کتابهای درسی روایت شود به کنجی راندند و شمایان چنان بر خود فرض کردید که خدایان تاریخید که کسی جلودارتان نیست. فقط به این تصویر خوب نگاه کنید و یک بار دیگر روایت جعلی تان را مرور...


لیلا پاپلی یزدی

این عکس را یک بار اینجا گذاشتم و چون زیاد ریت شد برداشتم حالا به دلیلی دیگر می گذارم. این مرد ملا محمد پتی ریگی است و وقتی من این عکس را از او گرفتم نود و شش سال سن داشت و در یک اتاقک در حاشیه میرجاوه زندگی می کرد. ملامحمد یکی از افراد تصمیم گیرنده از طرف طایفه ریگی برای تعیین خط مرزی ایران و پاکستان بوده است. بر اساس اسناد، طایفه ریگی با تلاش بسیار و بر اساس سندهای مراتع خط مرزی را تا جای ممکن به درون پاکستان پس می برند. پروپاگاندا اما از طایفه ریگی موجود ترسناکی ساخت و روش زیست باستانی آنها یعنی پاسداری از شرق را ازشان ستاند. بسیاری پیش در کلاسی از شاگردانم پرسیدم در حدود زمانی فتح تهران توسط مشروطه چی ها در بلوچستان چه می گذشت؟ کسی نمی دانست چرا که روایت دهها جوان بلوچ که در گشت در ایستادگی مقابل بریتانیا کشته شدند تا استعمار وارد نشود را کسی بازخوانی نکرده است. مثل روایت ملا پتی و دهها ملا پتی.

دهها سال سلبریتی ها و همدستان پروپاگاندا روایت زیست مردمان بلوچ را از مردم به انسانهایی بی روایت تقلیل دادند. تاریخشان را حذف کردند آنقدر که حالا امروز بعضیمان اینقدر خالی الذهن هستیم از بلوچستان که سوخت بر و قاچاقچی را عوضی می گیریم. حرج بر شماست که نخوانده اید و حرج بر آنهاست که ملا محمد پتی را به جای آنکه داستانش در کتابهای درسی روایت شود به کنجی راندند و شمایان چنان بر خود فرض کردید که خدایان تاریخید که کسی جلودارتان نیست. فقط به این تصویر خوب نگاه کنید و یک بار دیگر روایت جعلی تان را مرور کنید.

پ.ن: محمود زندمقدم یکی از پژوهشگرانی است که از بهترین تک نگاریها را در مورد بلوچستان نوشته است. لطفا بررسی کنید ببینید چه بلایی سرش آوردند و امروز کجاست…این است که از آن خطه کم می دانیم!»

*تیتر انتخاب کلمه است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.