سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بیانیه بیت مرحوم آیت‌الله‌ العظمی منتظری(ره): دفاع از خویشتن، وظیفه‌ای است عقلان...

بیانیه بیت مرحوم آیت‌الله‌ العظمی منتظری(ره): دفاع از خویشتن، وظیفه‌ای است عقلانی و قانونی و شرعی!

چکیده :چون پس‌ از چندین سال تخریب ناجوانمردانه، بی‌ثمری تلاش‌های‌شان را مشاهده کردند، در ادامه رشته اقدامات مکرّر و گسترده تخریبی، از قبیل پخش فیلم و سخنرانی در مساجد و نمازجمعه و... با صرف هزینه‌های هنگفت از بیت‌المال فیلمی به اسم مستند قائم مقام تدارک دیدند. و در گفتگوهایی که برای جلب رضایت برخی افراد جهت شرکت در گفتگو داشتند قول‌ها و تعهداتی حتی در حدّ جبران حق‌کشی‌ها و دروغ‌ها و ظلم‌ها نسبت به این مرجع مظلوم...


باسمه تعالی

دفاع از خویشتن، وظیفه‌ای است عقلانی و قانونی و شرعی!

به استحضار مردم شریف ایران می‌‌رساند: از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی، مهم‌ترین دغدغه آیت‌الله‌ العظمی منتظری که از بانیان انقلاب و شخص دوّم انقلاب و کشور بود، رعایت جدی قوانین توسط نهادهای حکومتی به‌ویژه حفظ حیثیت و حقوق شهروندان و حمایت از آزادی بیان و عقیده بود؛ و سرانجام در تداوم اختلافاتی که بر این پایه شکل گرفته بود وقایع سال ۶۸ رخ داد.

پس از آن آیت‌الله منتظری که انقلاب و نظام را چون فرزند خود می‌دانست و نمی‌توانست نسبت به وقایع بی‌تفاوت باشد، در همان چارچوب به وظیفۀ شهروندی و شرعی خویش عمل می‌نمود؛ اما نهادهای حکومتی یکسره به تخریب و توهین مشغول شدند. بیش از سه دهه با در دست داشتن تمام امکانات رسمی به دروغ و تهمت علیه او پرداختند و بارها محل درس و حتی سکونت ایشان مورد هجمه‌های نیروهای امنیتی یا لباس شخصی قرار گرفت و هربار علاوه بر آزار افراد، هرگونه نوار، فیلم، بریده جراید و آرشیو مطالب و درسهای ایشان به یغما رفت و هرگز بازگردانده نشد!

چون پس‌ از چندین سال تخریب ناجوانمردانه، بی‌ثمری تلاش‌های‌شان را مشاهده کردند، در ادامه رشته اقدامات مکرّر و گسترده تخریبی، از قبیل پخش فیلم و سخنرانی در مساجد و نمازجمعه و… با صرف هزینه‌های هنگفت از بیت‌المال فیلمی به اسم مستند قائم مقام تدارک دیدند. و در گفتگوهایی که برای جلب رضایت برخی افراد جهت شرکت در گفتگو داشتند قول‌ها و تعهداتی حتی در حدّ جبران حق‌کشی‌ها و دروغ‌ها و ظلم‌ها نسبت به این مرجع مظلوم دادند! اما وقتی که این مستند اکران عمومی شد، مشاهده کردیم که بر خلاف تعهدات اخلاقی عمل شد و حتی اتهاماتی را که پاسخ داده شده بود باز تکرار کردند؛ آن را در مساجد و دانشگاهها و پایگاههای بسیج نمایش دادند و در چند سال اخیر کراراً از تلویزیون جمهوری اسلامی پخش کردند.

با استناد به قوانین موجود، طی نامۀ رسمی و انتشار عمومی آن درخواست فرصتی برای پاسخ ارائه کردیم؛ و علی‌رغم این‌که قانون آنها را مکلف به پذیرش این درخواست کرده است، اما نه تنها هیچ پاسخی ندادند بلکه باز هم به نمایش مکرّر آن پرداختند.

از این رو وظیفۀ شرعی و قانونی و حق دفاع ایجاب نموده که بیت معظم‌له تولید مستندی با رعایت تمام جوانب حقوقی را در دستور کار قرار داده و در پایگاه‌های رسمی آیت‌الله منتظری در اینترنت انتشار عمومی یابد.

طبعا همان‌طور که شبکه‌های مجازی و حتی مطبوعات و پایگاه‌های خبری پیش از انتشار ممیزی نمی‌شوند، بلکه پس از انتشار شاکی می‌تواند علیه مطالب آنها شکایت کند، در این مورد نیز در صورت وجود مطلبی خلاف میل‌شان می‌توانستند همین گونه رفتار کنند.

اما با کمال تاسف در ادامه خط تاخت و تازهای یک‌طرفه و سرکوب آزادی بیان، روز پنج‌شنبه نهم بهمن ۱۳۹۹، در آستانه هجدهمین سالگرد رفع حصر، ماموران امنیتی به طور هم‌زمان به خانه محقق بزرگوار و نویسنده شناخته شدۀ حقوق بشر آقای عمادالدین باقی، و محقق ارجمند آقای مجتبی لطفی از اعضای دفتر آیت‌الله منتظری، و‌ نیز آقای مهدی نظری مستندساز توانا، هجوم برده و کلیه کامپیوترها و گوشی‌ها و… را ضبط کرده و بردند! در حالی که می‌توانستند طی ابلاغیه‌ای درخواست یک نسخه از آن را برای بررسی و بازبینی داشته باشند.

اینک که چنین خطای فاحشی از سوی یکی از نهادهای امنیتی صورت گرفته و فیلم و صوت دهها ساعت مصاحبه و مستندات دیگر به سرقت رفته، چون بیت آیت‌الله منتظری مسئولیت این مستند را بر عهده داشته است، بدین وسیله یادآور می‌شویم که هرگونه استفاده از آنها مصداق سرقت و سوء‌استفاده و خلاف شرع و مستوجب پیگرد قانونی است!
و خوب است بدانند که امروز دیگر زمانه‌ای نیست که با این روشها بتوانند مانع از افشای حقایق شوند؛ و ماه برای همیشه پشت ابرها نمی‌ماند!

والسلام علی من اتبع الهدی.
١١ بهمن ١٣٩٩
بیت مرحوم آیت‌الله‌ العظمی منتظری(ره)


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.