سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

دولت و معتمدین مردم

چکیده :در نظام های جدید، شهروندان دارای حقوق برابر شهروندی: حقوق مدنی(آزادی های فردی: شخصی، بیان، اندیشه و عقیده، مالکیت، برخورداری از عدالت و...)؛ حقوق سیاسی(حق مشارکت در اعمال قدرت سیاسی با حق رای برابر همه افراد بالغ)؛ حقوق اجتماعی (برخورداری از رفاه، امنیت، آموزش، بهداشت، خدمات و...)،...


علی شعبانی

الف- *تا پیش از شکل گیری دولت های مدرن، سران قبایل، معتمدین، کدخداها و ریش سفیدان، محور اصلی مدیریت امور عمومی بودند و نقش اساسی در برقراری معادلات سیاسی- اجتماعی در جامعه داشتند. در جامعه سنتی، قدرت به صورت شبکه ای در ساختار اجتماعی ایلات و طوایف توزیع شده بود*.

با شکل گیری دولت های مدرن و دولت- ملت های نوین پس از انقلاب کبیر فرانسه- ۱۷۸۹ میلادی- و تفکیک قوا ، رابطه دولت و ملت حق و تکلیف متقابل آن ها در چارچوب مفهوم شهروندی، بازتعریف شد.

در نظام های جدید، شهروندان دارای حقوق برابر شهروندی: حقوق مدنی(آزادی های فردی: شخصی، بیان، اندیشه و عقیده، مالکیت، برخورداری از عدالت و…)؛ حقوق سیاسی(حق مشارکت در اعمال قدرت سیاسی با حق رای برابر همه افراد بالغ)؛ حقوق اجتماعی (برخورداری از رفاه، امنیت، آموزش، بهداشت، خدمات و…)، هستند.

*اساس تحکیم و استیفای حقوق شهروندی، مشارکت سیاسی و اجتماعی شهروندان در فرآیند سیاستگذاری، تصمیم گیری، برنامه ریزی، اجرا و نظارت است*.

ب- معتمدین، متنفذین و نخبگان محلی از ارکان قدرت در نظام اجتماعی، پایه های پیشبرد سیاست ها و جاری شدن تصمیم حاکمیت در بدنه جامعه اند. *معتمدین بال های قدرت دولت هستند*.
*معتمدین، متنفذین و سران طوایف شهرستان مهم ترین ظرفیت اجتماعی در جهت گسترش امنیت عمومی و آسایش شهروندان، ترویج و گسترش قانون مداری در حل و فصل اختلافات طایفه‌ای و…، پیشگیری از رفتارهای هیجانی و هزینه ساز برخی جوانان، رفع معضلات اجتماعی و… هستند*.

ج- هدف مبنایی تر در نشست معتمدین، متنفذین، سران طوایف و نخبگان محلی ایرانشهر با مسوولان، هم اندیشی، همدلی، همکاری، همیاری و مشارکت جمعی برای بستر سازی توسعه شهرستان بود.

*ایرانشهر قابلیت های فراوان برای توسعه اقتصادی- اجتماعی دارد. متمایزترین پتانسیل شهرستان، نیروی انسانی جوان، متخصص و توانمند از یک سو و معتمدین با برد سیاسی و اجتماعی فرا محلی از سوی دیگر است. کارکرد این ظرفیت در جهت توسعه شهرستان: با ایده پردازی، نهادسازی، نوآوری، سرمایه گذاری و جذب سرمایه گذاران، در کوتاه مدت می تواند مشکل بیکاری را تا حد زیادی مرتفع، رونق اقتصادی را حاصل و موقعیت فرامنطقه ای آن را تقویت کند. همه این ها منوط به اصلاح ایماژها و ارایه تصویری درست از وجود امنیت و بستر مساعد فعالیت اقتصادی و اجتماعی در شهرستان است*.

این هدف تنها با همکاری چند جانبه معتمدین مردم، نماینده مردم، علما و متنفذین، فعالان سیاسی و اجتماعی، نخبگان و دانشگاهیان و مسوولان اجرایی شهرستان و قانونمندی و متابعت جمعی از قانون میسر است. امنیت تابع نظم و نظم تابع قانونمندی و قانونگرایی تابع عقلانیت است. قانون برآیند خرد انسان ها و ابزار نظم اجتماعی و زیست بهتر است.

د- زندگی عطیه الهی و حق همگانی است. ما حق نداریم با بی تدبیری، این حق انسان ها را تضییع کنیم.
سال ها قبل، شاهد مرگ جوانی در بحبوحه جشن دامادی اش، در حالی که از آرایشگاه خارج شده بود، بر اثر تصادف با خودرو بودم. راننده و خانواده اش که عازم مشهد مقدس بودند، از شدت اندوه و ترس، دچار شوک عجیبی شده بودند. اما پدر داماد که خود از معتمدین شهرمان بود، با حضور در صحنه، روی جنازه پسر جوانش را پوشاند، سر و صورت راننده را بوسید و با دلجویی و دلگرمی به خانواده اش، آنان را به پیگیری سفر زیارتی شان هدایت و مرخص کرد. به سرعت با خانواده عروس و عروس رایزنی کرد. عروس به عقد پسر بعدی خانواده درآمد، جشن عروسی ادامه یافت و تشییع متوفی به پس از جشن موکول شد. پدر داماد، به مشیت و حکمت خداوندی باور داشت. بنابر این گذشت و مدارا، شکیبایی و تدبیر در مشکلات، و قایل بودن حق زندگی و شادی برای مردم را اساس منش خود کرده بود.

ه- *باید شجاعت زندگی داشته باشیم. به عنوان موجود متمدن، حق زندگی را برای همگان بر طبق معیارهای اجتماعی قایل باشیم. پیام مان به جامعه، پیام زندگی، صلح، آرامش و شادی باشد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.