سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

سمّ مهلک

چکیده :تقابل سیاسی دو جریان و علاقه نظام در بی‌خاصیت کردن نهادهای انتخابی فرصتی طلایی برای سهم خواهی بیشتر سپاهیان از هرم قدرت نظام ایجاد کرد. دامنه اقتدار آنان به موازات رودَررویى با مردم معترض و سرکوب نهادهای مدنی افزایش یافت به نحوى که این روزها این نهاد نظامى نه تنها بر امور سیاسى و اجرائی، بلکه در امور تقنینى ‌و‌ قضایى، اقتصادى و فرهنگى، ورزشى، دانشگاهى و حوزوى هم تسلّط ویژه‌ای...


محمدتقی کروبی

پرونده بزرگترین فساد در تاریخ شهرداری پایتخت آپارتاید قضایی ناشی از قدرت سلاح را به زیبایی به نمایش گذاشت. این پرونده نمونه‌ی کوچکی از مصائب تجمیع قدرت و ثروت در دست نهادی نظامی‌ست که دو رکن جمهوریت و اسلامیت را فدای فساد سیستماتیک جمعی در کشور کرده است.

ورود نظامیان به سیاست در نظام های مردم سالار، مادام که از این حرفه بطور دائم خارج نشوند، در عمل امکان‌پذیر نخواهد بود. در زمان جنگ بخشى از سپاهیان قرارگاه‌نشین به اعتبار رزمندگان و شهدا تلاش ناموفّقى براى حضور در سیاست کردند که با تشرِ تندِ بنیانگذار نظام مواجه شدند و شنیدند ورودشان جز تباهى حاصلى برایشان نخواهد داشت. امّا فضای سیاسی کشور در پرتو تمایل رهبر دوم به حاکمیت سیاسی یک جریان در دهه هفتاد تغییر کرد و بستر حضور سپاه در فعالیّت‌هاى سیاسى و انتخاباتی فراهم شد. این میزان نقش امّا با رویای سردارانی که یکی پس از دیگری عناوین پرطمطراق دانشگاهی را گرفته بودند، همخوانی نداشت.

تقابل سیاسی دو جریان و علاقه نظام در بی‌خاصیت کردن نهادهای انتخابی فرصتی طلایی برای سهم خواهی بیشتر سپاهیان از هرم قدرت نظام ایجاد کرد. دامنه اقتدار آنان به موازات رودَررویى با مردم معترض و سرکوب نهادهای مدنی افزایش یافت به نحوى که این روزها این نهاد نظامى نه تنها بر امور سیاسى و اجرائی، بلکه در امور تقنینى ‌و‌ قضایى، اقتصادى و فرهنگى، ورزشى، دانشگاهى و حوزوى هم تسلّط ویژه‌ای دارد.

پرونده فساد شهرداری مشهور به پرونده سردار، دکتر شریفی نمونه‌ی کوچکی از فساد تجمیع سلاح ، قدرت و ثروت است. شریفی ۱۲ سال قائم‌مقام شهردار وقت تهران بود، هرگاه او قصد پاستور می کرد شریفی به جای سردار سرپرست شهرداری می‌شد. باند شریفی با هلدینگ و دو قرارگاه سپاه وارد تعاملی شد که تشخیص مفسده بودن آن برکسی پوشیده نبود با این حال چشم ناظران بر غارت بیت‌المال بسته شد. به گفته میرلوحی عضو پیگیر این فساد در شورا میزان این غارت بیش از ۵ هزار میلیارد تومان بوده. پیگیری دکتر نجفی و افشاگری ها نهایتا سیستم قضایی را مجاب به ورود به این پرونده می کند. نفوذ نامشروع امّا بدلایل روشن مانع رسیدگی علنی به این فساد تاریخی می گردد و پرونده در صلاحیت دادسرای نظامی قرار می گیرد و محکمه ای که صالح به رسیدگی به این پرونده نبود پشت درهای بسته به انشای رأی مبادرت می کند.

آری آقایان به وقت قبول مسئولیت می شوند دکتر و مهندس و به وقت رسیدگی می‌شوند نظامی. من از مفصل این نکته مجملی گفتم توخود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل!


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.