سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عباس آخوندی: شما دارید سالی ۲۰میلیارد دلار به خاطر نپیوستن به FATF به این ملت هزینه ت...

عباس آخوندی: شما دارید سالی ۲۰میلیارد دلار به خاطر نپیوستن به FATF به این ملت هزینه تحمیل می‌کنید/ چگونه چنین چیزی را مصلحت تشخیص می‌دهید؟

چکیده :صدوخورده‌ای میلیارد دلاری که ملت ایران هزینه کرده دقیقا بابت اف‌ای‌تی‌اف است. ما داریم یک هزینه‌ای به این ملت تحمیل می‌کنیم، ببینید ملت در چه فقر و فلاکتی به‌سر می‌برند، مردم در چه گرفتاری هستند! این نتیجه همین تدابیر کاملا سوئی است که صورت گرفته است. خب این صدوخورده‌ای میلیارد دلار را باید بگویید در مقابلش یک سودی و منفعتی بوده...


آخوندی: آقای مصباحی مقدم می‌فرمایند که ما بر اساس مصلحت نظر می‌دهیم، من خدمت ایشان عرض می‌کنم که ما حداقل سالی ۲۰میلیارد دلار داریم به نفع یک مشت دلال و به نفع یک مشت افرادی که فساد و سوداگری می‌کنند، هزینه می‌دهیم. چه مصلحتی در این هست؟ در این ۷-۸ ساله ایران حداقل بیش از ۱۶۰میلیارد دلار هزینه داده است، چه مصلحتی پشت این هزینه دادن‌ها است؟ شما چگونه چنین چیزی را مصلحت تشخیص می‌دهید؟

مصباحی مقدم: مگر این بابت اف‌ای‌تی‌اف است؟

آخوندی: بله این صدوخورده‌ای میلیارد دلاری که ملت ایران هزینه کرده دقیقا بابت اف‌ای‌تی‌اف است. ما داریم یک هزینه‌ای به این ملت تحمیل می‌کنیم، ببینید ملت در چه فقر و فلاکتی به‌سر می‌برند، مردم در چه گرفتاری هستند! این نتیجه همین تدابیر کاملا سوئی است که صورت گرفته است. خب این صدوخورده‌ای میلیارد دلار را باید بگویید در مقابلش یک سودی و منفعتی بوده است.

مصباحی: این ادعایی است که شما می‌فرمایید، اثباتش چگونه است؟ بنده عرض می‌کنم که آن ۱۶۰ میلیارد دلار، دقیقا ناشی از تحریم‌های آمریکا است که به دست ما نرسیده و مربوط به صادرات نفت است. ربطی هم به اف‌ای‌تی‌اف ندارد.

آخوندی: ربط دارد. اف‌ای‌تی‌اف، برجام و همه این‌ها کارشان تنظیم امور و رفع منع است، وگرنه قرار نیست شما اگر به اف‌ای‌تی‌اف بپیوندید معجزه رخ بدهد. یا مثلا شما اگر برجام را قبول کنید معجزه رخ نمی‌دهد. معجزه در این است که شما بروید تولید بکنید، بروید کار بکنید. این‌ها درواقع رافع موانع تولید و رافع موانع مبادلات مالی و تجارت است. می‌پرسند اگر بپیوندیم چه می‌شود؟ هیچ اتفاقی رخ نمی‌دهد، فقط مانع تجارت و مبادله مالی حذف می‌شود. تولید براساس اتفاقات دیگری رخ می‌دهد، ما باید در ایران تولید بکنیم. قرار نیست که اگر شما عضو برجام شدید، ایران گل‌وبلبل بشود. باید بتوانید در ایران تولید بکنید. پس اگر عضو اف‌ای‌تی‌اف شدید چه می‌شود؟ مانع مبادله مالی برطرف می‌شود، اتفاقی رخ نمی‌دهد.

مصباحی: مانع مبادله مالی ما برطرف نمی‌شود.

آخوندی: در اینکه تحریم‌ها مؤثر است، قطعا مؤثر است. چه کسی گفته است تحریم‌ها مؤثر نیست؟ حتما تحریم مؤثر است. دیگران می‌گفتند: تحریم‌ها مؤثر نیست، این‌ها کاغذ پاره‌ای بیشتر نیست. ما از روز اول می‌گفتیم تحریم‌ها موثر است و شما باید تدبیری کنید که دچار تحریم نشوید. این تحریم‌ها سال ۸۵ رخ داد؛ آن آقایانی که رفتند در یک‌سال ۶قطعنامه بر علیه ایران دشت کردند و آوردند و به ملت ایران تحمیل کردند. آن‌ها باید پاسخ بدهند.

مصباحی: تحریم‌ها در وضعیت اقتصادی ما مؤثر هست، شکی نیست. تحریم‌ها مؤثر است در اینکه ما به این ۲کنوانسیون نپیوندیم. تحریم یعنی ما نتوانیم درآمدی کسب کنیم و نتوانیم صادراتی داشته باشیم. امریکا وقتی می‌گوید: هر شرکتی، هر بانکی در جهان یا با ایران کار می‌کند یا با ما؛ این یعنی اگر می‌خواهید با آمریکا همکاری کنید، نباید با ایران همکاری کنید؛ و هر شرکتی و هر بانکی که با ایران همکاری کرد، آن‌ها تحریمش کردند.

آخوندی: ایشان می‌گویند چون ما نپیوسته‌ایم، الان داریم ۸۰میلیارد دلار معاملات پوششی انجام می‌دهیم. خب این اعتراف خیلی بدی است.

مصباحی: حقیقت است.

آخوندی: بله؛ ولی مفهومش چیست؟ یعنی شما دارید ۸۰میلیارد دلار از جهت مقررات مالی خلاف می‌کنید و این را خودتان اعتراف می‌کنید. شما فکر می‌کنید بقیه کشورهای جهان نمی‌فهمند که شما معاملاتتان را پوششی انجام دادید؟ مگر آن‌ها به پیوستن یا نپیوستن شما کار دارند؟ آن‌ها وقتی می‌فهمند شما کار پوششی کردید، می‌روند پدر تمام طرف‌های معامله را و تمام بانک‌ها و تمام صرافی‌ها را در‌می‌آورند.

مصباحی: فعلا که درنیاورده‌اند و دارند با ما کار می‌کنند.

آخوندی: چرا؛ درآورده‌اند؛ کسانی که دارند با شما کار می‌کنند، دلال‌ها هستند. شما تصور می‌کنید درنیاورده‌اند.

مصباحی: ما ناگزیریم با وسایلی این حرکت را بکنیم.

آخوندی: اصلا ما ناگزیر نیستیم که یک چنین هزینه‌ای را به این ملت تحمیل بکنیم. شما دارید سالی ۲۰میلیارد دلار به این ملت هزینه تحمیل می‌کنید.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.