سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حذف غربالگری طرحی با صدمه‌های جبران‌ناپذیر در آینده...

حذف غربالگری طرحی با صدمه‌های جبران‌ناپذیر در آینده

چکیده :اما جالب اینجاست که مثلا کسی مانند کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی روز پنج‌شنبه ۲۵دی۱۳۹۹ در صفحه توییترش با خوشحالی می‌نویسد : «با تلاش نمایندگان انقلابی مجلس، اجبار مادران به غربالگری پیش از زایمان» برداشته...


فرشاد قربان‌پور

روزی یکی از مهندسان فیزیک‌خوانده در نزد مظفرالدین‌شاه شروع به گفتن از منشاء گرمای خورشید کرده و می‌گوید “خورشید دو میلیون سال عمر دارد و روزی نیز می‌میرد”.
مظفرالدین شاه مضطرب شده و با صدایی لرزان می‌پرسد “پایان عمر خورشید چه وقت است”؟
مهندس که متوجه نگرانی شاه شده بود پاسخ می‌دهد “دو میلیون سال دیگر”.
شاه نفسی به آسودگی کشیده و گفت: “خدا را شکر که آن‌وقت ما دیگر نیستیم”.

نمایندگان مجلس در راستای افزایش جمعیت کشور تست آزمایش پیش از تولد غربالگری را برداشته‌اند. البته این مساله هنوز در حد یک طرح است و تا تصویب راه زیادی دارد.

اما جالب اینجاست که مثلا کسی مانند کبری خزعلی رئیس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی روز پنج‌شنبه ۲۵دی۱۳۹۹ در صفحه توییترش با خوشحالی می‌نویسد : «با تلاش نمایندگان انقلابی مجلس، اجبار مادران به غربالگری پیش از زایمان» برداشته شد.
و این یعنی هورا کشیدن برای تولد بیشتر کودکان ناتوان جسمی و ذهنی و در نتیجه مواجه کردن کشور با تعداد زیاد معلولان.

البته عمر آدمی که دست ما نیست، اما احتمالا آن روز دیگر خانوم خزعلی نیستند پس بهتر است مانند مظفرالدین شاه بگویند شکر خدا آن زمان که کشور با بحران معلولیت مواجه می‌شود ما دیگر نیستیم.
البته خانوم خزعلی خیلی زود متوجه کار ناپسندش شد و توئیت خودش را حذف کرد.

اما آن مجلسی که می‌خواستند با تحریم برسرکار نیاورند، برسرکار آمد و در حال تصمیم‌گیری است‌. متاسفانه تصمیمات جالبی هم نمی‌گیرد و تاثیرش حالاحالاها و شاید تا صد سال آینده بماند. و این چیزی‌ست که ما نسبت به آن بی‌توجه هستیم.

دست‌کم یک میلیارد نفر از جمعیت جهان معلولند که ۸۰ درصد این افراد در کشورهای جهان سوم زندگی کرده و یک سوم آنان را کودکان تشکیل می‌دهند. آمارها نشان می‌دهد که از هر ۱۰ کودکی که در جهان متولد می‌شود یکی معلول به دنیا می‌آید. سازمان بهداشت‌جهانی می‌گوید به‌طور میانگین ده درصد از افراد هر جامعه را معلولین تشکیل می‌دهند.

نمایندگان مجلس چه طرحی را پیشنهاد داده بودند؟
نمایندگان مجلس پیشنهاد داده بودند طرح غربالگری پیش از تولد حذف شود.

غربالگری چیست؟
غربالگری جنین در دو مرحله از طریق آزمایش خون و سونوگرافی انجام می‌شود و خطر احتمال سندروم داون، اختلالات جنینی، همچون تریزومی هیجده و تریزومی سیزده را مطرح و درصورت معلولیت، اجازه سقط جنین قانونی را فراهم می‌کند.

پس از این بحث‌ها «حسینعلی شهریاری»، رئیس کمیسیون بهداشت، اعلام کرد هنوز مصوبه حذف اجباری بودن غربالگری تصویب نشده و فعلا در حد پیشنهاد در کمیسیون ویژه جمعیت و تعالی خانواده مطرح شده است.

اما برخی به دنبال افزایش جمعیت به هر شیوه و هر روشی هستند.
این طرح حتی افزایش جمعیت به مدد آمارهای افراد معلول را نیز قانونی می‌کند.
درنتیجه می‌تواند در عمل منجر به تولد کودکان معلول شود، چرا که غربالگری هر نوع معلولیت ذهنی و جسمی را پیش از تولد آشکار کرده، خانواده‌ها و کشور را از رنج جسمی و روحی و نیز هزینه داشتن فرزند معلول رها می‌ساخت.
این درحالی‌ست که هم‌اکنون نیز با توجه به انجام این تست، بیش از ۴ درصد تولدها همراه با یک نوع نارسایی جسمی و یا ذهنی هستند.

آمارها چه می‌گوید
-هم‌اکنون حدود یک‌ونیم میلیون معلول تحت پوشش بهزیستی هستند.
-آمار دقیقی از کل معلولین ایران در دست نیست.
-سازمان بهزیستی سال ۱۳۸۵: حدود ۴/۲ درصـد از جمعیت کشور ناتوانی شدید و متوسط دارند که بـیش از ۱میلیـون و ۱۲هزار و ۲۲۲ نفرند.
-پیش‌بینی سازمان بهزیستی برای سال ۱۴۰۴: جمعیت کشور به بـیش از ۹۴میلیون نفر خواهد رسید و آمار معلولان نیز به ۵ میلیون و ۷۰۰هزار نفر می‌رسد.
-“انوشیروان محسنی بندپی” رئیس سازمان بهزیستی، در تیر ماه ۱۳۹۷ گفت حدود یک میلیون و ٣۵٠ ھزار معلول تحت پوشش خدمات بھزیستی ھستند.
– “همایون هاشمی” عضو کمیسیون بهداشت مجلس، ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ در گفت‌وگو با “خانه ملت”: هم اکنون ۱۰ میلیون معلول در ایران وجود دارد که ۴ میلیون دچار معلولیت شدید و یا بسیار شدید هستند.
– مسعود گرشاسپی، دبیر انجمن ژنتیک پزشکی ایران در اسفندماه سال ۱۳۹۴ گفت:در ایران حدود ۴ تا ۵ درصد از نوزادان به صورت معلول متولد می‌شوند.

بنا بر آمار غیررسمی ۱۲ تا ۱۵ درصد از جمعیت ایران را معلولین تشکیل می‌دهند که از این میزان در حدود ۲ میلیون نفر دارای معلولیت شدید و ۵/۶ میلیون نفر معلول کم‌توانند. بیشترین معلولین ایران از نوع ناتوانان ذهنی هستند.
حدود ۶۴ درصد از معلولین در ایران فاقد شغلند و هر سال ۶۰ هزار تن به تعداد معلولان کشور افزوده می‌شود.
آیا این طرح مجلس در راستای افزایش این مشکل بزرگ در کشور نیست؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.