سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چند پرسش دربارهٔ ممنوعیت ورود واکسن انگلیسی و آمریکایی...

چند پرسش دربارهٔ ممنوعیت ورود واکسن انگلیسی و آمریکایی

چکیده :️ آیا همین ۱۵۰ هزار واکسن فایزر که به هلال احمر ایران در حال ارسال بود (با کمک جمعی از نیکوکاران و متخصصان ایرانی ساکن آمریکا) و امروز اعلام شد به خاطر ممنوعیت واردات از آمریکا و انگلیس دیگر دریافت نخواهیم کرد نمی‌توانست ده‌ها هزار کادر درمانی و سالمندان خانه‌های سالمندان که در معرض خطر ابتلا و مرگ بیشتری هستند را واکسینه و از ده‌ها مرگ پیشگیری کند؟ مسئولیت ده‌ها جان عزیزی که با ممنوعیت ورود همین یک محموله از دست می‌روند با...


محمدرضا جلائی‌پور

️ آیا مهم‌ترین مسئولیت حکومت‌ها صیانت از جان و سلامت شهروندانشان نیست؟

️ آیا نباید حیطهٔ علم و سلامت را از مسائل سیاسی تفکیک کرد؟

️ آیا نباید داوری دربارهٔ اعتبار واکسن‌های تولیدی کشورهای مختلف را به نهادهای علمی و بین‌المللی معتبر واگذار کرد؟

️ آیا این‌که مدیریت دولت ترامپ در مدیریت کرونا بسیار ضعیف بوده است نافی این است که چند واکسن تولیدشده توسط دانشگاهیان و شرکت‌های آمریکایی واکسن‌های معتبری‌اند؟

️ آیا در این مورد نباید حساب شرکت‌ها و ملت‌ها را از دولت‌هایشان جدا کرد؟

️ آیا وقتی هنوز واکسیناسیون فراگیر در هیچ کشوری اجرایی نشده است، برای داوری دربارهٔ تاثیر آن زود نیست؟ آیا قابل دفاع است مرگ و میر ناشی از کرونا را به معنای بی‌تاثیری واکسن‌های معتبری که هنوز تزریق نشده‌اند بگذاریم؟

️ آیا واردات واکسن از تولیدکننده‌های معتبر را نباید به تصمیم نهادهای تخصصی و دولت واگذار کرد؟ تصمیم ممنوعیت واردات از آمریکا و انگلیس چه ضرورتی دارد و چه مصلحتی را تامین می‌کند؟ نارضایتی‌افزا و به ضرر منافع ملی و سلامت شهروندان نیست؟

️ آیا بهتر نیست به جای ممنوعیت واردات، ایران جامعهٔ‌ مدنی و دیپلماسی‌ تواناتری را در اعتراض به تحریم‌هایی که واردات واکسن‌های معتبر را دشوارتر می‌کند و ناقض حقوق بشر ایرانیان است بسیج کند؟

️ آیا همین ۱۵۰ هزار واکسن فایزر که به هلال احمر ایران در حال ارسال بود (با کمک جمعی از نیکوکاران و متخصصان ایرانی ساکن آمریکا) و امروز اعلام شد به خاطر ممنوعیت واردات از آمریکا و انگلیس دیگر دریافت نخواهیم کرد نمی‌توانست ده‌ها هزار کادر درمانی و سالمندان خانه‌های سالمندان که در معرض خطر ابتلا و مرگ بیشتری هستند را واکسینه و از ده‌ها مرگ پیشگیری کند؟ مسئولیت ده‌ها جان عزیزی که با ممنوعیت ورود همین یک محموله از دست می‌روند با کیست؟

️ آیا همزمان با تلاش برای تولید واکسن داخلی معتبر بهتر نیست به جای ممنوعیت واردات واکسن، همهٔ توانمان را بسیج کنیم که هر چه تعداد بیشتری واکسن را هر چه زودتر از هر تولید‌کنندهٔ معتبری وارد کنیم و تحریم‌ها را هر چه زودتر رفع کنیم؟

️ آیا تا زمان تولید واکسن ایرانی و کوبایی (بر فرض موفقیت‌شان و تایید سازمان بهداشت جهانی) ماه‌ها فاصله نداریم؟ آیا بر فرض تولید این واکسن‌ها ظرفیت تولیدشان در داخل بسیار کمتر از نیازمان نیست و همزمان نیازمند واردات هر چه بیشتر واکسن‌های معتبر نیستیم؟

️ آیا واکسن آکسفورد انگلیسی (که تحت لیسانس در هند و چند کشور دیگر هم تولید می‌شود) تا کنون یکی از معتبرترین و ارزان‌ترین واکسن‌های کرونا نیست و ایران هم برای واردات وسیع آن در حال تلاش و به تحقق‌اش نزدیک نبود‌؟ محروم کردن میلیون‌ها ایرانی از واکسیناسیون سریع‌تر با این واکسن اخلاقا قابل دفاع است؟

️ آیا علما و مسئولانی که همهٔ این‌ سال‌ها برای درمان به لندن می‌رفته‌اند، تفاوتی دارند با عموم شهروندانی که حق دارند از واکسن تولید‌شده توسط محققان دانشگاه آکسفورد بهره ببرند؟

️ آیا آغاز واکسیناسیون گسترده‌تر در کشورهای همسایهٔ ما (از جمله با همین واکسن‌های آکسفورد و مودرنا و فایزر)، منجر به افزایش مطالبه و نارضایتی عمومی از تاخیر واکسیناسیون فراگیر در ایران نمی‌شود؟

️ آیا تسریع و تسهیل این واکسیناسیون هم برای اقتصاد ایران و معیشت شهروندان و هم پیشگیری از مرگ ده‌ها هزار هم‌وطن‌مان ضروری نیست؟

️ آیا بهتر نیست به جای ممنوعیت واردات از انگلیس و آمریکا، برای کاهش تصمیمات پرخطا توسط نهادها و مدیرانی که ذی‌نفع و در موقعیت تعارض منافعند، سامانهٔ شفاف واکسن کرونا زودتر راه‌اندازی و همهٔ توان نهادهای حکمرانی و بخش خصوصی ایران برای واردات هر چه سریع‌تر و بیشتر و توزیع عادلانه و شفاف‌تر واکسن به کار گرفته شود؟


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.