سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » حسن کُردمیهن، مدیری که “همیشه حرف آقا را زودتر متوجه می‌شده”...

حسن کُردمیهن، مدیری که “همیشه حرف آقا را زودتر متوجه می‌شده”

چکیده :کردمیهن در در آن سخنرانی خبرساز، حرف های دیگری هم می‌زد که احتمالا نباید می زد. از جمله گفت به عنوان کسی که شهرت دارد همیشه "مطابق با منویات آقا حرکت کرده است و همیشه حرف آقا را زودتر متوجه می‌شده" از حمله به سفارت حمایت می کند. این روحانی افزود: "انتظار نداریم که آقا در این فضای بین‌المللی این کار را تأیید کنند ولی تقبیح...


حسین باستانی

انتصاب حسن کردمیهن به ریاست “کمیته فرهنگی” فدراسیون جودوی ایران، با اظهارنظرهای جنجالی او همراه شده است. آقای کردمیهن که مدتی به خاطر هدایت حمله به سفارت عربستان -و هزینه های سنگین این اقدام برای جمهوری اسلامی- حضور رسانه ای کمتری داشت، به تازگی با انتشار یک ویدیو اساسا دست داشتن خود در حمله به سفارت را منکر شده. به بیان خودش: “برای من ‘کسر لاتی’ دارد، در رزومه‌ام نیست به یک سفارت بی‌پناه حمله کنم.”

بعد از حمله به سفارت عربستان در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۴، رسانه ها از دستگیری کردمیهن به خاطر “لیدری” حمله به سفارت خبر دادند و غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی وقت قوه قضاییه گفت وی نه تنها “در این ماجرا دخیل بوده” بلکه “برخی دستورات را داده “. البته اظهارات سخنگوی دستگاه قضایی، اثبات کننده اتهامات وارد بر حسن کردمیهن -یا هیچ فرد دیگری- محسوب نمی شد. ولی مساله آن بود که چند روز بعد از حمله به سفارت عربستان، شخص آقای کردمیهن، در سخنرانی مفصلی بر نقش خود در حمله تاکید می کرد.

کردمیهن در در آن سخنرانی خبرساز، حرف های دیگری هم می‌زد که احتمالا نباید می زد. از جمله گفت به عنوان کسی که شهرت دارد همیشه “مطابق با منویات آقا حرکت کرده است و همیشه حرف آقا را زودتر متوجه می‌شده” از حمله به سفارت حمایت می کند. این روحانی افزود: “انتظار نداریم که آقا در این فضای بین‌المللی این کار را تأیید کنند ولی تقبیح نکردند.”

حسن کردمیهن، مشخصا با تاکید بر اینکه “غیرت و شور انقلابی، مورد اقبال آقاست” افزود: “نمی‌شود که به سر رفتن غیرت اجتماعی یک جوان توهین کرد، پس تربیت نکنید این جوری جوان را.” اظهاراتی که پیش از سخنرانی معروف ۳۰ دی آقای خامنه ای بیان می‌شد که در جریان آن – البته ضمن انتقاد از حمله به سفارت عربستان – گفت: “این را بهانه نکنند که جوانان مؤمن را موردتهاجم قرار دهند… جوان مؤمن و انقلابی و حزب‌اللهی را متهم نکنید به تندروی؛ اینها همان‌هایی هستند که خالصانه در صحنه حاضرند و آنجا که دفاع از امنیت کشور و خون دادن مطرح باشد در میدان می‌آیند.”

کردمیهن در هنگام حمله، سابقه مدیریت سه مجموعه بزرگ فرهنگی ایران به نام “موسسه فرهنگی – دینی نورمعرفت” (کرج) و “موسسه فرهنگی – دینی بهشت” (تهران) و “حوزه علمیه امام محمد باقر” (تهران) را در کارنامه خود داشت که با استفاده از بودجه های سنگین عمومی به انجام فعالیت های تبلیغی می پرداختند. او همچنین، سازماندهی کننده “هیات الرضا” در کرج و سخنران معروف هیات “سیده زینب” تهران بوده که هر دو، از مکان های معروف تجمع نیروهای بسیج محسوب می شوند. کردمیهن به علاوه، از شناخته شده ترین چهره های ستاد انتخاباتی محمدباقر قالیباف در انتخابات ۱۳۹۲ و رئیس ستاد انتخابات او در کرج نیز بود.

وبسایت موسسه نور معرفت، شش روز پیش از حمله به سفارت عربستان گزارش دیدار ۵ سال پیش حسن کردمیهن و سایر اعضای هیات مدیره این موسسه با آیت الله خامنه ای را بازنشر داد که ترکیب حاضران در آن، نشان دهنده جایگاه این روحانی در محافل حکومتی بود: در این دیدار علاوه بر آقای کردمیهن، نماینده رهبر در استان البرز، رئیس دادگستری و استاندار وقت استان البرز و علیرضا پناهیان سخنران معروف مراسم مذهبی دفتر رهبری هم حضور داشتند.

در آن روز آیت الله خامنه ای بعد از گزارش حسن کردمیهن از فعالیت های خود و همکارانش گفت گزارش های مکتوب موسسه نور معرفت را “به دقت مطالعه کرده” و “از جریان فعالیت‌های این مجموعه آگاه است” و افزود: “فعالیت های مجموعه شما مانند چشمه ای است جوشان که همواره می جوشد، در صورتی که فعالیت نهادها و سیستم های دولتی مانند زدن چاهی عمیق که با هزینه های گزاف و پر زحمت شاید به نتیجه برسد.”

با توجه به چنین سوابقی، تعجب چندانی نداشت که به دنبال حمله به سفارتخانه عربستان، پرونده قضایی مختصری که برای حسن کردمیهن تشکیل شد به نتیجه خاصی نرسید. سرانجام هم، مدیر سابق “حوزه علمیه امام محمد باقر”، “موسسه فرهنگی – دینی نورمعرفت” و “موسسه فرهنگی – دینی بهشت” با یک پُست “فرهنگی” جدید به عرصه مدیریت بازگشت.

پس از تصدی پست جدید هم، با اعتماد به نفس بیشتر به حمله به منتقدان خود –البته با استفاده از اشارات جنسی خاص- پرداخته است.

این “مدیر فرهنگی” نظام از جمله همین پریروز، با انتشار متنی در اینستاگرام خود، یک خبرنگار ورزشی را که از او انتقاد کرده، با چنین ادبیاتی خطاب قرار داده است: “این چماق دوست داره. تو بیاااا… من چماقدارتم خوشگل پسر.”


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.