سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » رئیس‌جمهور نباید منحصر به یک مذهب خاص باشد...

رئیس‌جمهور نباید منحصر به یک مذهب خاص باشد

چکیده : در کشوری مثل ایران که دارای اقوام و مذاهب مختلف است، نباید رئیس‌جمهور را منحصر به یک مذهب خاص کرد. ما در ایران شیعه، سنی، مسیحی، یهودی، زرتشتی، بهایی و حتی افراد لاییک داریم. اینکه رئیس‌جمهور تنها باید شیعه و مدافع مذهب تشیع باشد، اجحاف در حق دیگر مذاهب و ادیان...


دکتر جلال جلالی‌زاده، فعال سیاسی اهل‌سنت کشور، با بیان اینکه «رئیس‌جمهور نباید منحصر به یک مذهب خاص باشد»، به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری توسط مجلس یازدهم اشاره کرد و گفت: نمایندگان باید طوری قانونگذاری می‌کردند که اگر تاکنون ظلمی نسبت به برخی شهروندان ایران شده است، در آینده برطرف شود.

دکتر جلالی‌زاده، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی اظهار داشت: مجلس با تعیین معیارهای دهگانه برای رجال سیاسی و مذهبی جهت کاندیداتوری انتخابات ریاست‌جمهوری، فضا را برای مشارکت افراد شایسته و لایق و صاحب‌نظر محدودتر کرد.

استاد مطالعات اسلامی دانشگاه تهران در ادامه افزود: قانون مربوط به کاندیداها و انتخابات از پایه سست است. به همین دلیل، رئیس‌جمهور نمی‌تواند یک وزیر زن انتخاب کند. این چه رئیس‌جمهوری است که قدرت اجرای برنامه‌ها و وعده‌هایش را ندارد؟!

این فعال سیاسی اهل‌سنت خاطرنشان کرد: در کشوری مثل ایران که دارای اقوام و مذاهب مختلف است، نباید رئیس‌جمهور را منحصر به یک مذهب خاص کرد. ما در ایران شیعه، سنی، مسیحی، یهودی، زرتشتی، بهایی و حتی افراد لاییک داریم. اینکه رئیس‌جمهور تنها باید شیعه و مدافع مذهب تشیع باشد، اجحاف در حق دیگر مذاهب و ادیان است.

این استاد اصول فقه اسلامی در تشریح دو شرط «رجال سیاسی» و «رجال مذهبی» برای کاندیداها نیز گفت: قرآن و اسلام چهار ویژگی حفیظ، علیم، قوی و امین برای رهبران جامعه تعیین کرده است؛ یعنی آنها باید حافظ بیت‌المال و حقوق مردم، آگاه به مسائل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، از لحاظ روحی و جسمی، توانمند و شخصیتی قابل اعتماد باشند. اگر این چهار اصل رعایت شود، بهترین فرد به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب خواهد شد. بنابراین تعیین شرط جنسیت یا دین و مذهب خاصی برای کاندیداتوری درست نیست.

وی در ادامه افزود: وظیفۀ رئیس‌جمهور دخالت در امور دین و مذهب نیست، بلکه باید رئیس‌جمهورِ تمام مردم و حافظ منافع ملی و مدافع حقوق آنها باشد.

نمایندۀ ادوار مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اهل‌سنت ۱۴ قرن در ایران زندگی کرده‌اند. آیا آنها حق ندارند که رئیس‌جمهور از مذهب‌شان دفاع کند؟ سنی‌ها یک‌چهارم جمعیت ایران هستند، ولی حق کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری را ندارند؛ این ظلم بزرگی است.

دکتر جلالی‌زاده در ادامه تصریح کرد: نمایندگان باید طوری قانونگذاری می‌کردند که اگر تاکنون ظلمی نسبت به برخی شهروندان ایران شده است، در آینده برطرف شود. اما مجلس با تعیین معیارهای مذکور فضا را برای انتخاب یک رئیس‌جمهور شایسته محدودتر کرد.
وی در پایان خاطرنشان ساخت: همانطور که بارها توسط روحانی و دیگران گفته شده؛ قانون اساسی ایران باید مورد بازنگری قرار گیرد. باید شرط جنسیت و دین و مذهب برای کاندیداتوری حذف شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.