سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

مساله اصلی احمدی نژاد نبود

چکیده :مجتبی نجفی در همان بحبوحه انتشار اسناد ویکی لیکس در سال دوهزار و ده بود گفتگوهای مقامات امنیتی اسرائیل با مقامات دیپلماتیک آمریکا درباره ایران توجهم را جلب کرد. یکی از سندها مهم تر از بقیه بود.‌در آن پنج محور اصلی راهبرد اسرائیل علیه ایران شرح داده شده بود. در گفتگوی مئیر داگان رئیس وقت...


مجتبی نجفی

در همان بحبوحه انتشار اسناد ویکی لیکس در سال دوهزار و ده بود گفتگوهای مقامات امنیتی اسرائیل با مقامات دیپلماتیک آمریکا درباره ایران توجهم را جلب کرد. یکی از سندها مهم تر از بقیه بود.‌در آن پنج محور اصلی راهبرد اسرائیل علیه ایران شرح داده شده بود. در گفتگوی مئیر داگان رئیس وقت موساد با نیکلاس برنز معاون وزیر امور خارجه آمریکا محورهای راهبرد ضد ایرانی تشریح شده بود: ارسال پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت، اقدام مخفیانه و خرابکارنه، تشدید تحریم ها و در صورت لزوم تغییر رژیم از طریق زور . البته داگان تاکید کرد باید برای این مسیر از پتانسیل های جنبش های قومی و نارضایتی ها در صورت امکان استفاده کرد.

من احمدی نژاد را هیچگاه به جاسوسی متهم نمی کنم چون سندی ندارم اما در دوره او محورهای اصلی راهبرد اسرائیل عملیاتی شد. با طرح بی مورد هولوکاست زمینه اجماع جهانی علیه ایران را فراهم کرد‌‌. با بیان اینکه قطعنامه ها کاغذپاره ای بیش نیستند پرونده ایران را وارد فاز امنیتی کرد. اروپا و آمریکا را برای تشدید تحریم ها متحد کرد. هر آنچه که اسرائیل آرزو کرد در دوره او تحقق یافت.

الان لشکری از نادانان، ترور فخری زاده را به برجام سنجاق کرده اند در حالی که بسیاری از ترورها پیش از برجام اتفاق افتاد. نمی خواهم به گزارش های غیر رسمی از جاسوس بودن روسای میز اسرائیل در وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه، نفوذ در دفتر سردار نقدی و بسیاری پرونده های دیگر استناد کنم چون تایید شده نیستند. اما بیشتر پرسشی را که در چند نوشته با نام مستعار و علنی از سال دوهزار و ده مطرح کرده ام تکرار میکنم چگونه میشود این میزان از راهبردهای ضد ایرانی اسرائیل در این دوره عملی شود؟ در این باره بیشتر مینویسم که چگونه نمونه های تاریخی به ما میگوید به جریان هایی که به تحریم بیشتر، انسداد اصلاح، شعارهای هزینه زا، سختگیری به مردم، طرح مسایل فرعی، قرائت متحجرانه از اسلام دعوت میکنند باید شک کرد. همانها که در اوج برجام بر موشک ها، شعارهای بی مورد ضد اسرائیلی نوشتند. اینها نه توانایی نابودی اسرائیل را دارند نه اراده ای برای این کار.تنها این منافع ملی ماست که اسیر یک سری شعارهای موهوم است که عایدی اش تضعیف ایران و خُرد شدن جامعه زیر چرخ تورم تحریم و استبداد است.

آخر اینکه مساله اصلی امروز احمدی نژاد نیست مساله اینجاست که آیت الله خامنه ای حامی تمام قد احمدی نژاد بود و امکانات نظام برای پیروزی اش بسیج شد و از سیاست هایش شدید حمایت کرد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.