سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تبانی مهدی نصیری با احمدی‌نژاد در گفتگوی ویدئویی...

تبانی مهدی نصیری با احمدی‌نژاد در گفتگوی ویدئویی

چکیده :مهدی نصیری در آن روزها حاشیه امنی مانند این روزهای حسین شریعتمداری داشت؛ و هرگز شکایت‌های متعدد شاکیان وی در دادگاه مطبوعات راه به جایی نمی‌برد! در حقیقت مهدی نصیری سوگلی جریان افراطی اصولگرایی در دهه هفتاد محسوب...


علی نظری

گفتگوی ویدئویی مهدی نصیری و محمود احمدی‌نژاد با عنوان عصر حیرت، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت.

مهدی نصیری دارای مواضع افراطی و به قول مخالفانش بشدت فاشیستی در دهه هفتاد در روزنامه کیهان و سپس هفته‌نامه صبح هنوز بعد از گذشت سال‌ها در خاطره‌ها مانده است.

مهدی نصیری اصولگرایی بی محابا که با رانت برخی از مراکز قدرت، علم مبارزه علیه جریان روشنفکری، دگراندیشی، لیبرالیستی و اصلاح‌طلبانه را طی یک دهه برعهده داشت.

جریان فکری عبدالکریم سروش، مجله کیان و سپس دوم خردادی‌ها و بویژه کارگزاران سازندگی در دهه هفتاد از گزند تیغ حملات زهرآگین ایشان مصون نماندند.

مهدی نصیری در آن روزها حاشیه امنی مانند این روزهای حسین شریعتمداری داشت؛ و هرگز شکایت‌های متعدد شاکیان وی در دادگاه مطبوعات راه به جایی نمی‌برد!
در حقیقت مهدی نصیری سوگلی جریان افراطی اصولگرایی در دهه هفتاد محسوب می‌شد.

بعد از خروج از مطبوعات برای چند سال ماموریت از سوی مرکز قدرتمندی به دوبی رفت و در اواسط دهه هشتاد به ایران بازگشت.

نصیری چندی است که با تغییر شدید مواضع اصولگرایانه به مواضعی روشنفکرانه، دوباره به سپهر سیاسی ایران بازگشته است. اما نگارنده اعتقاد دارد وی تاکتیکی چرخش موضع داده است!

برنامه ویدئویی عصر حیرت که حاوی گفتگویش با محمود احمدی‌نژاد بود، توانست بار دیگر مهدی نصیری را در گستره وسیعی مطرح نماید.

نصیری چندی است که انگشت روی حجاب اجباری گذاشته و از این سوژه بخوبی استفاده کرده است تا خود را در فضای سیاسی کشور مطرح نماید.

سردبیر سابق کیهان برای مطرح شدن گسترده خویش تصمیم عاقلانه‌ای گرفت که خود را در سناریوی گفتگوی ویدئویی با احمدی‌نژاد از طریق حمله به حجاب اجباری بار دیگر در شبکه‌های اجتماعی و فضای رسانه‌ای به نمایش بگذارد.

تبانی وی با احمدی‌نژاد از آنجا به ذهن متبادر می‌گردد که این دو تن از کاندیداهای احتمالی سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هستند.

نصیری و احمدی‌نژاد برای مطرح شدن به دنبال کم هزینه ترین و پر فایده ترین روش هستند، که به حربه حمله به حجاب اجباری تمسک جسته‌اند.

مهدی نصیری در نیمه دوم دهه شصت که کارمند کیهان اندیشه و ساکن قم بود در دسته‌بندی‌های سیاسی آن ایام هرگز نمی‌گنجید.
سال ۶۷ در زمان تصدی سید محمد اصغری در کیهان عملا سخنگوی جناح چپ اسلامی شد و با نگارش مقالاتی در کیهان علیه مرحوم آذری قمی اشتهاری قابل وصف پیدا کرد.

بعد از رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی بناگاه تغییر موضع داد و روزنامه کیهان در جریان انتخابات مجلس چهارم تریبون مقابله با جناح چپ گردید.

در سال ۶۹ مواضع تند وی علیه دکتر سروش و جریانهای فرهنگی متمایل به لیبرالها، از وی یک اصولگرای تند و تیز ساخت.

بسیاری از چهره‌های روشنفکر موسسه و روزنامه کیهان به علت تقابل با نصیری، عطای کار در کیهان را به لقایش بخشیدند.

وقتی کیهان را هم به حسین شریعتمداری تحویل داد، هفته‌نامه صبح را با رانت حاکمیت منتشر کرد. در این هفته‌نامه علیه مشی سیاسی پیروان آیت‌الله منتظری، نهضت آزادی، مرحوم هاشمی رفسنجانی و جریان اصلاحات بشدت تاخت و تاز کرد تا از مواهب کمک‌های حوزه‌های افراطی حاکمیت بهره‌مند شد.

مدیر مسئول هفته‌نامه صبح در نیمه دوم دهه نود یکباره علیه باورهای قبلی خویش به ظاهر دچار دگردیسی شد و با ژستی آزادی‌خواهانه دنبال اجرای پروژه عین الدوله در برهه کنونی است.

سردبیر سابق کیهان اکنون آماده است که با استفاده از مقبولیت احمدی‌نژاد در جامعه دوباره مطرح شود.

با توجه به شناختی که از سبک رفتار و پیشینه تفکر نصیری در مطبوعات دارم، او که در آن سال‌ها در مقام مصاحبه و گفتگو بشدت اهل چالش و نقادی بود اما با کمال تعجب و ناباوری در نزدیک به دو ساعت گفتگو بشدت با احمدی‌نژاد همسو و همراهی داشت و هیچ نشانی از آن مهدی نصیری چالشگر نبود!

بیشترین تلاش مدیرمسئول صبح در برنامه عصر حیرت، جا انداختن ژست اعتراضی علیه حجاب اجباری بود. احمدی‌نژاد هم از این فرصت به نیکی استفاده کرد و تلاش وافری نمود که از خودش چهره مدرنی در افکار عمومی جا بیندازد.

این دو اصولگرای کهنه‌کار (نصیری و احمدی‌نژاد) که اینک رنگ عوض کرده‌اند، در تبانی پیچیده‌ای با همفکری یکدیگر، سعی نمودند از تریبون برنامه عصر حیرت استفاده کرده تا از این نمد برای انتخابات ۱۴۰۰ کلاهی برای خویش درست کنند.

به آن امید که جامعه ایرانی با هوشمندی و بهره جستن از حافظه تاریخی، فریب تندروهایی چون نصیری و احمدی‌نژاد را نخورد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.