سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

اسرار نظام

چکیده :سالها پیش از مازیار ابراهیمی، ویدئویی از شکنجه‌ی همسر سعید امامی پخش شد که از او می‌خواستند اعتراف کند به اسراییل رفته تا حرف خامنه‌ای درست در بیاید که در نمازجمعه گفته بود: قتل‌های زنجیره‌ای کار عوامل خارجی بود. او مدام می‌گفت «من اسرائیل نرفتم» و بازجو پاسخ می‌داد «خب اگر ما یک کاری کردیم که رفته باشی...


محمدجواد اکبرین

چهار سال پیش در اردیبهشت‌ماه ۹۵ احمدرضا جلالی شهروند ایرانی-سوئدی و متخصص “پزشکی بحران” که به دعوت رسمی دانشگاه تهران برای شرکت در سمیناری به ایران دعوت شده بود بازداشت و به دست داشتن در ترور دانشمندان هسته‌ای متهم شد. حالا همسرش خبر داده که قرار است طی روزهای آینده اعدامش کنند.

۱) در سال ۱۳۹۱ مازیار ابراهیمی را نیز به همین اتهام بازداشت کردند و اعترافات او حتی از تلویزیون هم پخش شد، اما بعد از سالها در دعوای میان سرویس‌های اطلاعاتی آزادش کردند، بماند که فقط ایرانی بود و ارزش مبادله نداشت. نمی‌شد در دعوا با اروپایی‌ها خرجش کرد. او مدتی بعد از آزادی توانست از کشور خارج شود و پس از سالها زبان باز کند و شرح دهد که چگونه «دست و پایش زیر شکنجه شکست و صدها ضربه کابل را تحمل کرد و ۱۶ ماه بدون ملاقات و حتی یک تلفن به خانواده، در سلول انفرادی نگهداری شد تا سرانجام حاضر به اعتراف تلویزیونی و پذیرش ترور شد».

۲) سالها پیش از مازیار ابراهیمی، ویدئویی از شکنجه‌ی همسر سعید امامی پخش شد که از او می‌خواستند اعتراف کند به اسراییل رفته تا حرف خامنه‌ای درست در بیاید که در نمازجمعه گفته بود: قتل‌های زنجیره‌ای کار عوامل خارجی بود. او مدام می‌گفت «من اسرائیل نرفتم» و بازجو پاسخ می‌داد «خب اگر ما یک کاری کردیم که رفته باشی چی؟»! وقتی ویدئوی شکنجه به دست آیت‌الله منتظری رسید “مجتبی لطفی” مسئول اطلاع‌رسانی دفتر ایشان را به اتهام «نشر اسرار نظام» به سه سال و ۱۰ ماه زندان محکوم کردند. لطفی در این باره می‌نویسد: «برای اولین بار که این فیلم را به همراه آقا سعید منتظری دیدم، تا یک هفته مریض شدم از این همه نامردمی و پستی! پس از آن، ۵ نسخه از آن را به برخی از مراجع قم رساندم. اما دریغ از یک آه!…در زندان قم، شبها که دراز می‌کشیدم، می‌گفتم خدایا خودت می‌دانی که هدف و انگیزه از پخش نوار چه بود؟ من از سر صدق و دلسوزی فاش کردم تا دیگر تکرار نشود».

۳) این بار نوبت ⁧احمدرضا جلالی⁩ است. مهمانِ ۴روزه‌ی آن سمینار علمی، حالا پس از ۴سال میزبانی نظام، ساعت‌های آخرش را انتظار می‌کشد. اسناد منتشرشده می‌گوید که ترور دانشمندان هسته‌ای هیچ ربطی به او ندارد. اما «خب اگر ما یک کاری کردیم که ربط داشته باشد چی؟» چهار سال است دارند کاری می‌کنند که «ربط داشته باشد» تا به رهبری گزارش ‌دهند: «قاتلان دانشمندان هسته‌ای را یافتیم و مجازات کردیم». این تنها نمونه‌هایی از «اسرار نظام» است که انتشارش سالها زندان دارد اما «اسرار سازان» امنیت دارند، شکنجه می‌کنند و جایزه می‌گیرند.

عکس: دکتر جلالی؛ پیش و پس از مهمانی
https://www.instagram.com/p/CH_asPsAn_U/?igshid=90no1hqi4z2a


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.