سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » عده ای خودسرانه حکومت را به صورت حکومت فردی درآوردند، کسی هم اگر اعتراض کند با او ب...

عده ای خودسرانه حکومت را به صورت حکومت فردی درآوردند، کسی هم اگر اعتراض کند با او برخورد می‎کنند

چکیده :منظور ما از آزادی بی بندوباری نیست، آزادی ای که خواست مردم ماست آزادی عقیده و بیان است، همان آزادی که در زمان پیامبر(ص) و امام علی (ع) وجود داشت و آنان از هر نحو انتقادی استقبال می‎کردند. آزادی یعنی این که ۱۳۵ نماینده مجلس بتوانند آزادانه نامه بنویسند و کسی حق نداشته باشد ائمه جمعه، جراید و... را علیه آنان بسیج کند تا با آنان برخورد...


بخشی از مصاحبه آیت الله منتظری با یک خبرنگار کانادایی
تاریخ ۱۰ آبان ۸۲

سوال:
به نظر شما چرا اکثریت مردم ایران خواستار تغییرات هستند؟

جواب:
حقیقت مطلب این است که رژیم شاه با این که روزی ۶ میلیون بشکه نفت صادر می‎کرد وضعیت اقتصادی کشور هم بد نبود، هرچند حیف و میل نیز می‎شد ولی به مردم هم از همین پول نفت امکاناتی می‎رسید، اما آنچه که در کشور ما نبود استقلال و آزادی بود. و مردم برای این دو شعار اساسی انقلاب کردند. یعنی مردم خواستار آن بودند که کشور خارجی در امور داخلی کشورشان دخالت نکند و در ابراز عقائد و نظریات هم آزاد باشند.
مردم ایران انقلاب کردند تا دست اجانب از کشور کوتاه شود و حکومت از آن مردم باشد، یعنی حکومتی باشد که برآیند خواست و نظر مردم باشد. شعارهای اساسی مردم “استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی” بود، بدین معنی که حکومت مردمی و بر اساس موازین اسلامی باشد. ولی پس از گذشت سالها مردم دیدند آن شعارهای صدر انقلاب زیرپا گذاشته می‎شود
اصلاحاتی که گفته می‎شود مطلب تازه ای نیست بلکه مقصود عمل کردن به همان وعده های اولیه انقلاب است.
دادگاه انقلاب که نامی از آن در قانون اساسی نیست با کسانی که اظهارنظر مخالف دارند برخوردهای تند می‎کند؛ آنها را احضار، بازداشت و زندانی می‎نماید. دادگاه غیرقانونی ویژه روحانیت به گونه ای دیگر با روحانیونی که نظر مخالف دارند برخورد می‎کند. عملا قدرت را آنها در دست گرفته و با بگیر و ببند و محاکمات ساختگی موجب بحران در کشور می‎شوند، و به افراد زیادی ظلم می‎شود.
خود من به واسطه اظهارنظراتی که به آنها اعتقاد داشته و مصلحت می‎دانستم بیان کنم بیش از ۵ سال محصور بودم. گذشته از بازداشت ها نزدیک ۱۰۰ نشریه را همین دستگاه قضایی تعطیل کرده و روزنامه نگاران را به زندانهای طویل المدت محکوم کردند.
من واقعا در گفتار و عمل آقایان در حاکمیت تضاد روشن می‎بینم: از یک طرف می‎گویند مردم باید در انتخابات مجلس شرکت کنند، مجلس در رأس امور است، ولی پس از اظهارنظر نمایندگان ملت در مجلس آنها را احضار و محاکمه می‎کنند و هیچ حرمتی برای نمایندگان ملت قائل نیستند.

سوال:
به نظر شما چه اتفاقی افتاد که شعارهای اولیه انقلاب از دست رفت ؟

جواب:
علت اصلی این است که به مردم بها داده نشد و عده ای خودسرانه حکومت را به صورت حکومت فردی درآوردند، کسی هم اگر اعتراض کند با او برخورد می‎کنند.

سوال:
من در تهران کمتر بوده ام ولی مشاهده کردم که برخی دخترها و پسرها دست در دست هم با هم راه می‎روند!!

جواب:
منظور ما از آزادی بی بندوباری نیست، آزادی ای که خواست مردم ماست آزادی عقیده و بیان است، همان آزادی که در زمان پیامبر(ص) و امام علی (ع) وجود داشت و آنان از هر نحو انتقادی استقبال می‎کردند. آزادی یعنی این که ۱۳۵ نماینده مجلس بتوانند آزادانه نامه بنویسند و کسی حق نداشته باشد ائمه جمعه، جراید و… را علیه آنان بسیج کند تا با آنان برخورد کنند.

سوال:
به نظر شما آیا ولایت فقیه مورد نظر آیت الله خمینی ادامه می‎یابد؟

جواب:
این گونه که آقایان عمل می‎کنند شکست خواهد خورد.
همان گونه که من قبلا گفته ام با این روش که آقایان دارند ولایت فقیه از آیت الله خمینی شروع و به رهبر فعلی ختم می‎شود. ولایت فقیه گناه ندارد روش آقایان بد بوده و مردم را مشمئز کرده است

سوال:
این که می‎گویید ولایت فقیه ختم می‎شود یعنی حکومت اسلامی هم پایان می‎یابد؟

جواب:
چون برخی کارهای خلاف خود را با نام اسلام توجیه می‎کنند، قهرا مردم به اسلام و هر نوع حکومتی که به نام اسلام باشد روی خوش نشان نخواهند داد.

سوال:
آیا مردم فکر می‎کنند انقلابی که ۲۵ سال پیش کردند کار صحیحی بود؟

جواب:
کشور از آن مردم است، آنها تشخیص دادند باید انقلاب کنند و با اهداف بلندی انقلاب کردند، البته خیال می‎کردند به وعده های داده شده عمل می‎شود و کشور مستقل و آزاد خواهیم داشت و از استبداد نجات پیدا می‎کنیم.

کتاب #دیدگاه_ها جلد دوم صفحه ۱۷۷

کانال فقیه دور اندیش


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.