سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از چه زمانی امکان حذف پیش از انتخابات رقیبان فراهم شد؟ در انتخابات ۳۰ سال پیش چه گذ...

از چه زمانی امکان حذف پیش از انتخابات رقیبان فراهم شد؟ در انتخابات ۳۰ سال پیش چه گذشت؟

چکیده :هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت درباره اقدامات شورای نگهبان با آیت الله خامنه ای مذاکره می کند و می گوید مجمع روحانیون مبارز تصمیم گرفته اند انتخابات را تحریم کنند که نظر رهبر این است که این اقدام به ضررشان تمام می...


مرضیه حاجی هاشمی

۳۰ سال پیش در سال ۱۳۶۹ انتخابات مجلس خبرگان رهبری برگزار شد و ماجراهای پیش از این انتخابات، سرآغاز سنت حذف رقیب پیش از انتخابات در کشور ما شد. سنتی که بعدها خود را در تفسیر جدید شورای نگهبان و نظارت استصوابی نشان داد.

در سال ۱۳۶۹ شورای نگهبان صلاحیت چند نفر از جمله آیت الله بیات، نایب رییس مجلس و محتشمی پور را برای ورود به مجلس خبرگان رهبری رد می کند (هاشمی، ۱۳۹۳: ۲۹۲) *و مهدی کروبی را به امتحان دعوت می کند که سید احمد خمینی با هاشمی رفسنجانی تماس می گیرد و می گوید: «کروبی حاضر نیست در امتحان شرکت کند و ممکن است طرفداران او علنا به مبارزه با شورای نگهبان برخیزند» (همان: ۲۹۴) و از هاشمی می خواهد که برای رفع مشکل اقدام کند و وقتی هاشمی مسأله را با رهبر در میان می گذارد، ایشان نمی پذیرد که دخالت و شفاعت کند (همان: ۲۹۴).

در این ماجرا فرزند امام که بسیار نگران است، این مسأله، موجب درگیری و مبارزه نخبگان سیاسی در جمهوری اسلامی شود، از کم توجهی رهبری به جناح چپ گلایه می کند (هاشمی، ۱۳۹۳: ۲۹۶) و مجدد حضوری از هاشمی رفسنجانی درخواست کمک می کند و از تصمیم جدی مجمع روحانیون مبارز برای مبارزه با خط مقابل در صورت عدم تأیید صلاحیت کروبی در انتخابات خبرگان رهبری اطلاع می دهد (همان: ۲۹۷).

برخی دیگر نیز تلاش دارند که مانع درگیری نخبگان شوند، مانند عبدالله نوری، وزیر کشور که «توصیه داشت شورای نگهبان، برای احتراز از درگیری با رادیکال ها، سخت گیری نکند» (همان: ۳۰۸)؛ اما برخی چون آیت الله احمد آذری قمی که از مؤسسین روزنامه رسالت بود خواهان عدم عقب نشینی شورای نگهبان بود (همان). هاشمی رفسنجانی، رئیس جمهور وقت درباره اقدامات شورای نگهبان با آیت الله خامنه ای مذاکره می کند و می گوید مجمع روحانیون مبارز تصمیم گرفته اند انتخابات را تحریم کنند که نظر رهبر این است که این اقدام به ضررشان تمام می شود (همان: ۳۱۶).

انتخابات خبرگان رهبری در شرایط متشنج و در حالی که «روزنامه رسالت گرداننده معرکه بود» (همان: ۳۳۲) در ۱۶ مهرماه ۱۳۶۹ برگزار شد و چهره های سرشناس نخبگان سیاسی چپ در رسمی ترین اقدام در گام نخست به دست محافظه کاران سنتی از قدرت حذف شدند. در نهایت در اولین انتخابات مجلس پس از رحلت امام با نظارت استصوابی شورای نگهبان که همگی از محافظه کاران بودند، بخش کثیری از چپ ها از کاندیداتوری مجلس کنار گذاشته شدند و مجالی برای حتی ورود به صحنه رقابت نیافتند و قبل از انتخابات حذف شدند و یکبار دیگر این نخبگان از ورود به مجلس شورای اسلامی نیز محروم شدند.

*خاطرات هاشمی رفسنجانی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.