سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » چرا دیگران نسبت به رنج من، که به آنها نیز مربوط است، بی‌حس شده‌اند؟...

چرا دیگران نسبت به رنج من، که به آنها نیز مربوط است، بی‌حس شده‌اند؟

چکیده :معنای رنج من کجاست؟ برای چه چیزی و چه کسی در رنج‌ام؟ وقتی رنج وی جمعی باشد، این حالت شدیدتر می‌شود. چرا دیگران نسبت به رنج من، که به آنها نیز مربوط است، بی‌حس شده‌اند؟ یادمان نرود ریشه اصلی خودکشی، ضعف در همبستگی اجتماعی و احساس تنهایی بنیادین...


امین بزرگیان

بسیار بیش از کلمه و گفتار، این رنج است که به معنا محتاج است. اخلال در رابطه‌ی معنا و رنج می‌تواند رنج‌دیده را به آسیب رساندن به خود و حتی خودکشی بکشاند تا فقدان معنا را جبران کند. او با آسیب‌زدن به خود بیش از آنکه بخواهد خویش را از دست رنج‌اش نجات دهد، معنا را طلب می‌کند. او می‌خواهد به دیگران معنایی که در رنجش وجود دارد را یادآوری کند. او فقدانی را متوجه می‌شود: معنای رنج من کجاست؟ برای چه چیزی و چه کسی در رنج‌ام؟ وقتی رنج وی جمعی باشد، این حالت شدیدتر می‌شود. چرا دیگران نسبت به رنج من، که به آنها نیز مربوط است، بی‌حس شده‌اند؟ یادمان نرود ریشه اصلی خودکشی، ضعف در همبستگی اجتماعی و احساس تنهایی بنیادین است.

کلمه‌ یا گفتار بی‌معنا را می‌توان تحمل کرد یا کنار گذاشت اما رنج تا یافتن معنا بی‌قرار باقی می‌ماند و شاید از تن رنج‌بر خرج کند. اهدای این معنا بر عهده دیگری (فرهنگ- انسان) است.

*تیتر انتخاب کلمه است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.