سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مسئول اصلی عملکرد روحانی، شورای نگهبان است؛ نه اصلاح‌طلبان!...

مسئول اصلی عملکرد روحانی، شورای نگهبان است؛ نه اصلاح‌طلبان!

چکیده :این استدلال اما در قد و قوارۀ بهانه‌جویی و مسئولیت‌گریزی است؛ چرا که در فضای سال۹۶ از نقطه‌نظر تحلیلی از روز هم روشن‌تر بود که روحانی در صورت پیروزیِ دوباره، با حجم انبوهی از گرفتاری‌های داخلی و خارجی روبه‌رو می‌شود و نه‌تنها از پس حل آنها برنمی‌آید، بلکه خاطرۀ عملکرد به نسبت موفق و باثبات اما عمدتا شانسی و اتفاقی دوران نخست ریاست‌جمهوری خود را نیز تباه...


احمد زیدآبادی

آیا اصلاح‌طلبان مسئول کارنامۀ اجرایی حسن روحانی هستند؟ به نظرم تا اندازۀ قابل توجهی همینطور است! به هر حال، اصلاح‌طلبان چه بپذیرند و چه انکار کنند، زمینه‌ساز پیروزی حسن روحانی در انتخابات سال۹۶ شدند و نمی‌توانند به‌کلی از زیر بار مسئولیت ناشی ازعملکرد او شانه خالی کنند.

البته، اصلاح‌طلبان می‌توانند مدعی شوند که روحانی پس از پیروزی در انتخابات به برنامه‌های اعلام‌شدۀ خود عمل نکرده و یا به عبارتی خلف وعده کرده است. پس اگر مشکلی هست برعهدۀ شخص اوست؛ نه نیروهایی که به گفته‌های او اعتماد کردند و برای پیروزی‌اش وارد صحنه شدند!

این استدلال اما در قد و قوارۀ بهانه‌جویی و مسئولیت‌گریزی است؛ چرا که در فضای سال۹۶ از نقطه‌نظر تحلیلی از روز هم روشن‌تر بود که روحانی در صورت پیروزیِ دوباره، با حجم انبوهی از گرفتاری‌های داخلی و خارجی روبه‌رو می‌شود و نه‌تنها از پس حل آنها برنمی‌آید، بلکه خاطرۀ عملکرد به نسبت موفق و باثبات اما عمدتا شانسی و اتفاقی دوران نخست ریاست‌جمهوری خود را نیز تباه می‌کند.

در آن سال، اصلاح‌طلبان، چشم‌های خود را به روی واقعیاتی که افق سیاسی داخل و خارج ایران را به‌روشنی ترسیم می‌کرد، با نوعی هیاهوی هیجانی و بلکه خودفریبی بستند و به هشدارها در این مورد نیز نه فقط اعتنایی نکردند؛ بلکه به هرگونه هشداری از این دست، با دیده تحقیر و بعضا تمسخر نگریستند…

پس، صرف‌نظر از نوع سیاست‌ورزی معیوب و دولت – محور آنها، دست ‌کم از نقطه‌نظر وضعیت‌سنجی و افق‌نگری، اصلاح‌طلبان به بیراهه رفتند و در این مورد مسئول هستند.

از طرفی، وقتی برخی از آنها به جای پذیرش مسئولیت، طفره رفتن حسن روحانی از وعده‌هایش را پیش می‌کشند، توضیح نمی‌دهند که او با تکیه به کدام ابزار قدرت و اهرم تأثیرگذار می‌توانست به گونه‌ای متفاوت از رفتار کنونی‌اش در ساختارهای انعطاف‌ناپذیر فعلی عمل کند؟

هر پاسخی که اصلاح‌طلبان به این پرسش می‌دهند با توجه به چارچوب خط مشی سیاسی آنها، به تناقض‌گویی تازه‌ای ختم می‌شود.

با این همه، جدای از بحث‌های مربوط به مسئولیت کلی نظام سیاسی در برابر مشکلات وضع موجود، به نظر من بیش از اصلاح‌طلبان، شورای نگهبانِ مورد حمایت بی‌چون و چرایِ اصولگرایان، مسئول کارنامۀ حسن روحانی است!

همه می‌دانیم که انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران شبیه هیچ کشور دیگری نیست و امکان رقابت در این انتخاب برای هر صاحبِ فکر و تخصص و توانایی وجود ندارد.

به عبارت روشن‌تر، در جمهوری اسلامی فقط کسانی می‌توانند در رقابت بر سر پست ریاست‌جمهوری شرکت کنند که شورای نگهبان شرایط خاصی را در وجود آنها احراز کند.

بنابراین، نهاد احرازکنندۀ شرایط ریاست‌جمهوری، به طور طبیعی مسئول اصلی عملکرد هر رییس‌جمهوری در ایران به شمار می‌رود.

ممکن است اعضای شورای نگهبان استدلال کنند که آنها که از دِل آدم‌ها خبر ندارند، بلکه به شرایط ظاهری و اظهارنظرهای رسمی نامزدها تکیه می‌کنند و از این جهت مسئولیتی در برابر عملکرد رؤسای جمهور ندارند.

این استدلال در ظاهر و صورت، موجه جلوه می‌کند؛ اما در محتوا و ماهیت، شبیه استدلال اصلاح‌طلبان، پایه و اساسی ندارد و بهانه‌جویی و مسئولیت‌گریزی در آن موج می‌زند!

چرا؟ چون اولا، حسن روحانی در دور نخست ریاست‌جمهوری‌اش رویکرد خود را نسبت به نحوه برخورد با مشکلات داخلی و خارجی روشن کرده بود و ثانیا، در تبلیغات ریاست‌جمهوری دور دوم‌اش نیز به وضوح تأکید کرد که جز از طریق تعامل مثبت با جهان راهی برای حل مشکلات کشور و رفع تحریم‌ها نمی‌شناسد.

پس اینکه اصولگرایان به طور مکرر روحانی را متهم می‌کنند که او به دلیل چشم‌داشت به مذاکره با “کدخدا” فرصت‌های داخلی را برای حل معضلات اقتصادی از دست داده است، نوعی گمراه‌سازی جامعه به قصد رفع مسئولیت از خود است.

مگر روحانی در تبلیغات انتخاباتی خود جز این را گفته بود؟ و یا در دور نخست ریاست‌جمهوری‌اش جز این عمل کرده بود؟

پس با این سوابق، چرا شورای نگهبان او را تاییدصلاحیت کرد و شرایطی مانند “مدیر و مدّبر و دارای حسن سابقه و امانت و تقوی و مؤمن و معتقد به مبنانی جمهوری اسلامی” و غیره را در وجود وی محرز دانست؟

آیا او مهمتر از مرحوم هاشمی‌رفسنجانی و متنفذتر از وی در نظام سیاسی بود که امکان ردصلاحیت‌اش وجود نداشته باشد؟

استفاده شورای نگهبان از نظارت استصوابی، فقط ابزاری برای حذف آسان نامزدهای انتخاباتی نیست؛ بلکه تالی منطقی آن، پذیرش مسئولیت تمام اقدامات نامزدهای تأییدصلاحیت‌شده هم هست! این نوع نظارت در ذات خود، تیغی دو دم است. با این حساب اصولگرایان حامی شورای نگهبان در برابر عملکرد روحانی، مسئولیتی بیش از اصلاح‌طلبان دارند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.