سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سه عضو کانون نویسندگان ایران راهی زندان اوین شدند...

سه عضو کانون نویسندگان ایران راهی زندان اوین شدند

چکیده :شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز در دی ۱۳۹۸ حکم آقایان آبتین و خندان مهابادی را عینا تایید کرد، اما در مورد آقای باژن به دلیل عدم سابقه بازداشت، حکم را به سه سال و شش ماه زندان کاهش داد. این دادگاه بدون حضور متهمان و موکلان‌شان برگزار شده...


«کانون نویسندگان ایران» در صفحه فیسبوک خود روز شنبه ۵مهر۱۳۹۹ از اجرای حکم حبس «رضا خندان مهابادی»، «بکتاش آبتین» و «کیوان باژن» خبر داد.

عصر روز شنبه در حالی که این سه نویسنده به شعبه اجرای احکام دادسرای اوین مراجعه کردند، بازداشت و برای تحمل حبس به «زندان اوین» منتقل شدند. در حالی این بازداشت صورت می‌گیرد که شیوع ویروس کرونا در روزهای اخیر در تهران به وضعیت کاملا بحرانی رسیده است.

بر اساس خبر منتشرشده از سوی کانون نویسندگان در فیسبوک، «امروز پنجم مهر ماه رضا خندان (مهابادی) و بکتاش آبتین، دو عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، و کیوان باژن، عضو پیشین هیئت دبیران، جهت اجرای حکم به زندان اوین منتقل شدند.»

این سه عضو کانون نویسندگان ایران پیش از این در تاریخ ۱تیر۱۳۹۹ به دایره اجرای احکام فراخوانده شده بودند، اما به علت شیوع ویروس کرونا، اجرای حکم به تعویق افتاد.

این سه نویسنده در سال ۱۳۹۴ از سوی ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و پس از آن با قرار وثیقه آزاد شدند. اردیبهشت ۱۳۹۸، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب هر سه آن‌ها را با دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۶ سال حبس محکوم کرد.

مصادیق و مستندات این دو اتهام، عضویت و فعالیت در کانون نویسندگان، مشارکت در تدوین کتاب تاریخچه کانون، انتشار نشریه داخلی کانون و حضور در مراسم بزرگداشت «احمد شاملو»، «جعفر پوینده» و «محمد مختاری» بوده است.

شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران نیز در دی ۱۳۹۸ حکم آقایان آبتین و خندان مهابادی را عینا تایید کرد، اما در مورد آقای باژن به دلیل عدم سابقه بازداشت، حکم را به سه سال و شش ماه زندان کاهش داد. این دادگاه بدون حضور متهمان و موکلان‌شان برگزار شده بود.

جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران و تعدادی از شاعران و نویسندگان مستقل صبح روز شنبه ۵مهر۱۳۹۹ در اعتراض به اجرای حکم این سه نویسنده، در مقابل زندان اوین جمع شدند و تا لحظه بدرقه آن‌ها در آن‌جا حضور داشتند.

کانون نویسندگان ایران یک نهاد غیردولتی است که به‌طور رسمی در سال ۱۳۴۷ فعالیت خود را با هدف تشکل‌یابی صنفی نویسندگان و مبارزه با سانسور آغاز کرد. اعضای این کانون، متشکل از نویسندگان، ویراستاران و مترجمان هستند و بارها نویسندگان آن با سانسور، پرونده‌های قضایی، احضار، حکم‌های سنگین و حتی قتل مواجه شده‌اند.

در یک سال اخیر «آرش گنجی»، منشی کانون و مترجم، «احمد زاهدی لنگرودی»، سردبیر نشریه «گیلان اوجا» و «میلاد جنت»، مترجم و شاعر و همگی از اعضای کانون نویسندگان، بازداشت و با تودیع وثیقه تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده‌اند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.