سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » اصلاح طلبی و کنش های مؤثر در پاسخ به بیانیه موسوی خوئینی ها...

اصلاح طلبی و کنش های مؤثر در پاسخ به بیانیه موسوی خوئینی ها

چکیده :مرضیه حاجی هاشمی آقای موسوی خوئینی ها در بیانیه اخیر خود در زمینه انتخابات ۱۴۰۰ دو علت را از زبان برخی گروه ها و فعالان سیاسی اصلاح طلب برای عدم رغبت به مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ عنوان کردند که به نظر می‌رسد باید بدان توجه ویژه ای داشت: ۱- رفتار ناصواب نهادهای مسئول و غیر...


مرضیه حاجی هاشمی

آقای موسوی خوئینی ها در بیانیه اخیر خود در زمینه انتخابات ۱۴۰۰ دو علت را از زبان برخی گروه ها و فعالان سیاسی اصلاح طلب برای عدم رغبت به مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ عنوان کردند که به نظر می‌رسد باید بدان توجه ویژه ای داشت:

۱- رفتار ناصواب نهادهای مسئول و غیر مسئول و دخالت های ناروای آنان در تمام مراحل انتخابات؛
۲- بخش عظیمی از هموطنان به پای صندوقهای رای نخواهند آمد.

آقای موسوی خوئینی ها با ذکر این دو علت، از اصلاح طلبان خواسته با وجود هر کدام یا هر دو این علل، کنش های انتخاباتی مناسب داشته باشند.
با وجود مسأله اول، این سوال اساسی مطرح است که آیا مشارکت یا عدم مشارکت اصلاح طلبان در انتخابات ۱۴۰۰، چه تغییر رفتاری در این زمینه برای نهادهای مورد نظر آقای موسوی خوئینی‌ها ایجاد خواهد کرد؟
اما مهمتر از سوأل بالا این سؤال است که اصلاح‌طلبان چگونه باید مردم را متقاعد کنند که راه علاج مشکلات ویرانگر، رها کردن انتخابات نیست و باید با حضور همه اقشار جامعه بر رفتار و دخالت های ناصواب پایان داد؟

در دو زمینه مورد نظر بیانیه، اصلاح‌طلبان چه باید بکنند؟ آیا می‌توانند کنش موثری داشته باشند؟ کنش موثر آنها کدام است؟
برای پاسخ به این سوال به نظر باید جریان اصلاح طلبی که به طور قطع، مخاطب اصلی این بیانیه اعم از احزاب و نخبگان سیاسی فعال هستند، یک بار هم که شده شفاف با مردم سخن بگویند.

البته باید گفت اصلاح طلبان -اکثریت آنها- تاکنون در این که به واقع در پی اصلاح بسیاری از روندها بودند، شفاف بودند و صداقت داشتند؛ اما در یک مورد با مردم رو راست نبودند و آن این است که هیچ گاه در زمینه دامنه ای که ساختار قدرت به آنها اجازه اصلاحات می‌دهد، با صراحت با مردم سخن نگفتند. اینکه قدرت مانور اصلاحات در ساخت قدرت جمهوری اسلامی چقدر است. همیشه وعده های انتخاباتی آنها میزانی از امکان اصلاحات را برای مردم متصور کرده که به واسطه انجام آنها، به اصلاح طلبان رأی دادند؛ اما در واقعیت چنین امکانی در ساخت قدرت برای اصلاحات وعده داده شده آنها وجود نداشته است.

اصلاح طلبان در هیچ کدام از زمانهای انتخابات هنوز به مردم اعلام نکردند که با کدام یک از سیاستهای کلان موافقند، به کدام نقد دارند و آیا جسارت نقد صریح را دارند یا در پی نقد خود، قدرت اصلاح دارند و آیا اینکه اساسا توان اصلاح دارند؟

اصلاح طلبان باید، در زمان انتخابات، یکبار با صراحت به مردم بگویند که آیا با سیاست‌های منطقه‌ای نظام جمهوری اسلامی موافقند یا نقدی بر آن دارند؟ سیاست‌هایی که تاثیر مستقیم بر شرایط اقتصادی کشور دارد و اگر چنین نیست و شیوه مدیریت خرد و در سطح ریاست جمهوری مسبب شرایط بحرانی کنونی است، آیا اصلاح طلبان توان و قدرت اصلاح این شیوه مدیریتی رئیس جمهور مورد حمایت خود را دارند یا نه؟ اصلاح‌طلبان قدرت کنترل و نظارت و ساز وکار قانونی در این زمینه برای مداخله در مدیریت رئیس جمهوری که خود بدان رأی دادند و از آن حمایت کردند تا بر سر قدرت بیاید دارند یا نه؟ آیا او در برابر رأی هایی که اصلاح طلبان به سبدش ریختند، به آنها پاسخگو خواهد بود یا نه؟
اصلاح طلبان تا به این سوالات پاسخ ندهند نمی‌توانند در پی یافتن کنش موثری برای گرم کردن تنور انتخابات ۱۴۰۰ برای انجام رسالت تاریخی اصلاح طلبی خود باشند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.