سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

مرجع محبوب جوانان

چکیده :اما واقعیت امر که ما با آن روبه‌رو بودیم، آن بود که در آن سال، بسیاری از جوانان داخل و خارج کشور به دلیل فتاوای نوگرایانه و زمان‌شناسانه آیت‌الله صانعی در امور مختلف، از جمله حقوق زنان و حقوق ادیان و حقوق‌بشر بود که اینچنین، جوانان را با انتخاب آزاد مرجع، متوجه خود کرده...


بهرام‌گل‌زاده

در آخرین سفر حج در سال ۸۵ که در قالب ماموریت در معیت گروهی از دوستان رسانه‌ای عازم مدینه منوره و مکه معظمه شدیم و در جریان انجام اعمال تشریق، توفیقی به دست آمد که به همراه دوست بسیار عزیزم، آقای احمد خادم‌المله (مدیرعامل وقت ایرنا)، با مرحوم آیت‌الله العظمی صانعی دیداری رودررو داشته باشیم.

در صحرای منا و شب هنگام، به توصیه احمدآقا به محل بعثه آیت‌الله صانعی در یک چادر کوچک و محقر رفتیم و به خدمت ایشان شرفیاب شدیم.

آیت‌الله با رویی گشاده و تواضع، ما را در چادری کوچک به حضور پذیرفت و صمیمانه و بی‌ریا پذیرایی شدیم. او در قامت یک مرجع تقلید، اما در برخورد با علاقه‌مندان خود، همچون مولایش علی(ع) با آغوشی گشاده و اخلاقی صمیمی.

از ایشان دو نکته پرسیدیم. اول، موضوع نغییرات ساختمانی در “رمی جمرات”، و وسعت بخشیدن به آن مکان، توسط متصدیان حرمین شریفین بود که انتقاد برخی مراجع نقلید را به همراه داشت؛ اما آیت‌الله با صراحت و قاطعیت این تغییرات را ستود و آن را برای سهولت آمدوشد زائران برای رمی جمرات و پیشگیری از تلفات ححاج در تراکم جمعیت، امری لازم و ضروری دانست.

سوال دوم درباره دلایل گرایش خودجوش و خودخواسته جوانان تازه به سن تکلیف رسیده در دو گروه پسران و دختران جوان، به تقلید از فتاوای ایشان، بود که آیت‌الله با تواضعی خاص و ویژه با دعای به این جوانان، از پاسخ به سوال طفره رفتند.

اما واقعیت امر که ما با آن روبه‌رو بودیم، آن بود که در آن سال، بسیاری از جوانان داخل و خارج کشور به دلیل فتاوای نوگرایانه و زمان‌شناسانه آیت‌الله صانعی در امور مختلف، از جمله حقوق زنان و حقوق ادیان و حقوق‌بشر بود که اینچنین، جوانان را با انتخاب آزاد مرجع، متوجه خود کرده بود.

فتواهای راهگشا و منحصر به شخص ایشان در سال‌های بعد و تاکنون نیز حکایت از روشن‌ضمیری و نواندیشی این مرجع تشیع می‌کرد.

روح آن عالم ربانی، نواندیش، زمان‌شناس و آزاده، شاد و با اولیاء پاک و خالص خدا، رسول‌الله و ائمه اطهار محشور باد./ راهبرد


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.