سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » از همه نظر حواس‌شان به خانواده محصوران بود...

از همه نظر حواس‌شان به خانواده محصوران بود

چکیده :آیت‌الله صانعی اگرچه از روحانیون برجسته و عالی‌رتبه در اوان انقلاب بود اما دست کم در یک دهه اخیر و درست زمانی که در کنار مردم ایستاد و از قدرت فاصله معناداری گرفت با جفا رو‌به‌رو شد و در همه این سال‌ّها در حق ایشان بی‌مهری‌های زیادی صورت گرفت. بی‌مهری‌هایی که چه از سوی حاکمیت چه از سوی برخی گروه‌های فکری به ایشان روا داشته‌شد. این بی‌مهری البته به مرور دامنه وسیع‌تری...


محمدحسین کروبی

آیت‌الله یوسف صانعی، به خصوص در یک دهه اخیر ایستادن در سمت و سوی مردم را انتخاب کرد. فارغ از این که آیت‌الله یوسف صانعی پس از حوادث مترتب شده از انتخابات سال ۱۳۸۸ همواره کنار مردم و محصوران بود، پدرم، شیخ مهدی کروبی از ایشان همواره به خوبی یاد و خاطراتی به نیکی از آیت‌الله صانعی برای ما نقل کرده و از حصر نیز همواره جویای احوال این روحانی گرانقدر بود.

پدرم آیت‌الله صانعی را از دوران نوجوانی می‌شناخت و روایت می‌کرد که وقتی نوجوان بود و برای تحصیل در حوزه علمیه به قم رفته‌بود با آیت‌الله صانعی آشنا شد.

آیت‌الله صانعی اگرچه از روحانیون برجسته و عالی‌رتبه در اوان انقلاب بود اما دست کم در یک دهه اخیر و درست زمانی که در کنار مردم ایستاد و از قدرت فاصله معناداری گرفت با جفا رو‌به‌رو شد و در همه این سال‌ّها در حق ایشان بی‌مهری‌های زیادی صورت گرفت. بی‌مهری‌هایی که چه از سوی حاکمیت چه از سوی برخی گروه‌های فکری به ایشان روا داشته‌شد. این بی‌مهری البته به مرور دامنه وسیع‌تری گرفت.

حسن روحانی هم پس از پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره یازدهم و هم پس از پیروزی در دوره دوازدهم انتخابات ریاست‌جمهوری به قم رفت و دیداری با مراجع و روحانیون عالی‌رتبه قم داشت. همان‌طور که به خاطر دارید آیت‌الله صانعی از جمله کسانی بود که هم در دوره اول و هم در دوره دوم انتخابات از حسن روحانی حمایت کرد اما او در سال ۹۶، چند ماه پس از رای آوردن وقتی عازم قم شد با همه مراجع دیدار کرد اما بنا بر احتیاط به دیدار آقای صانعی نرفت.

پدرم وقتی فهمید که آقای روحانی ملاحظاتی داشته و به دیدار آیت‌الله صانعی نرفته است، به قدری ناراحت شد که از من خواست عازم قم شوم و مراتب ناراحتی و دلخوری ایشان را به آقای صانعی منتقل کنم.

آقای کروبی همچنین از من خواست که یکی از دوستان روحانی را هم در این سفر همراه خود ببرم و هر دو از آیت‌الله صانعی دلجویی کنیم. من از آقای محمدعلی ابطحی خواهش کردم که من را در این سفر همراهی کند و ایشان نیز پذیرفت.

فارغ از این که آیت‌الله صانعی در دو دوره انتخابات از حسن روحانی حمایت کرد، روحانی از شاگردان آیت‌الله صانعی هم بوده که اتفاقا ارادت ویژه‌ای به ایشان داشته‌است.

در همین مورد پدرم نقل می‌کرد که وقتی با آقای روحانی در مورد آیت‌الله صانعی صحبت می‌کرده ، روحانی چقدر بر فضل و علم ایشان آگاهی داشته و تعریف می‌کرده‌ و ایشان را یک فاضل تمام عیار توصیف کرده‌است. همچنین پدر از قول حسن روحانی نقل می‌کرد که وقتی قانون وزارت اطلاعات را به شورای نگهبان برده‌اند -زمانی که آیت‌الله صافی دبیر شورای نگهبان بوده و آیت‌الله صانعی هم که از اعضای اولیه شورای نگهبان بود- ایشان به قدری مستدل و قوی از لایحه‌ای که نوشته‌ شده‌بود و مخالفت‌هایی با آن وجود داشت، دفاع کرد که آیت‌الله صافی نیز قانع شد.

اما حسن روحانی در این سال‌های آخر ایشان را مورد بی‌مهری قرار داد. با آیت‌الله صانعی دیدار نکرد تا حاشیه‌ای ایجاد نشده و لطمه‌ای به جایگاهی که با حمایت ایشان و امثال او کسب کرده‌بود، لطمه‌ای وارد نشود. از همین روی پدرم اصرار داشت که ما از آیت‌الله صانعی دلجویی کنیم. وقتی به دیدار ایشان رفتیم، آقای صانعی شگفت‌زده شد که آقای کروبی در شرایط حصر هم به فکر بی‌مهری‌ها نسبت به ایشان است. ما مراتب ناراحتی آقای کروبی را به اطلاع ایشان رساندیم و ایشان نیز گلایه کرد و ناراحت بود.

آیت‌الله صانعی همان‌طور که با شکل‌گیری جنبش سبز کنار مردم ایستاد، ‌از روزی که حصر آغاز شد نیز به فکر محصوران بود و در سخنرانی‌ها و اظهارتش همواره از محصوران یاد می‌کرد.

ایشان حتما سالی یکی دو بار با مادرم تماس می‌گرفتند،‌ احوال پدر را می‌پرسیدند و همیشه تاکید داشتند که اگر کاری از دست‌شان بر می‌آید، انجام دهند. ایشان حتی به مادرم می‌گفتند اگر احتیاج مالی در این ایام وجود دارد، آماده همراهی و کمک هستند. در واقع از همه نظر حواس‌شان به خانواده محصوران بود.

خاطرم هست که قبل از اعمال حصر پدر در خانه آیت‌الله صانعی بودند که عده‌ای به خانه ایشان حمله‌ور شدند و با سنگ شیشه‌ها و خانه ایشان را تخریب کردند. پدر مجبور شد با نردبان از پشت‌بام به خانه آیت‌الله منتظری برود و از آنجا به تهران باز گردد اما چه آیت‌الله صانعی و چه آیت‌الله منتظری هیچ وقت دست از حمایت محصوران نکشیدند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.