سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » پیام تسلیت مهدی کروبی در پی درگذشت آیت الله العظمی صانعی: شهادت می دهم که این فقیه ن...

پیام تسلیت مهدی کروبی در پی درگذشت آیت الله العظمی صانعی: شهادت می دهم که این فقیه نوآور و پارسا تا پایان عمر پر برکتش همواره در کنار مردم و حامی حقوق آنان بود و در این مهم، علی رغم مصائب و بی مهری ها هرگز مماشات نکرد

چکیده :پس از حوادث ۸۸ که نظام جدال سیاسی به وجود آمده را به ‌نام دین به یک نزاع پایان ناپذیر تبدیل کرد تا حق‌خواهی مردم را سرکوب کند، آیت الله صانعی در کنار مردم ماندند و شدند ملجا و پناهگاه کسانی که مورد ظلم قدرت قرار گرفته بودند. خرداد ۸۹ که به دیدارشان رفته بودم، اوباش حکومتی در پناه نیروهای نظامی و امنیتی و به بهانه حضورم در قم با وحشیگری تمام بیت این مرجع تقلید را در کنار دفتر مرحوم آیت الله العظمی منتظری تخریب کردند که جا دارد یادی کنم از همسر مرحومه آیت الله صانعی، حاجیه خانم شفیعی که در آن روزها آزار روحی بسیاری تحمل...


اذَا مَاتَ الْمُؤْمِنُ الْفَقِیهُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَهٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْ‏ءٌ

خبر درگذشت دوست خوب، قدیمی و متقی ام آیت الله العظمی شیخ یوسف صانعی از مراجع عظام تقلید، به شدت موجب تأثر و تأسفم شد. شهادت می دهم که این فقیه نوآور و پارسا تا پایان عمر پر برکتش همواره در کنار مردم و حامی حقوق آنان بود و در این مهم، علی رغم مصائب و بی مهری ها هرگز مماشات نکرد.

آیت الله صانعی از شاگردان برجسته امام خمینی در فقه و اصول بود و اشراف کاملی با مبانى اصولى و فقهى ایشان داشت. به یاد دارم که پس از درگذشت مرحوم آیت الله العظمی بروجردی او از اولین افرادی بود که بحث مرجعت امام را مطرح کرد. دانش، فضل و تسلط فقهی این فقیه پارسا بر کسی پوشیده نبود و امام هم توجه و علاقه خاصی به ایشان داشتند.

پس از پیروزی انقلاب این عالم وارسته و پرهیزکار در کنار دیگر بزرگان برای مدتی نماز جمعه قم را خواندند و به عضویت اولین دوره شورای نگهبان درآمدند. تسلط تحسین برانگیزشان در مقابل نگاه سنتی دیگر فقها تاثیر بسزایی در تصویب قوانین مترقی مجلس اول در حوزه های مختلف داشت. پس از حوادث بوجود آمده در سال ۶۱ امام این فقیه عادل و پارسا را به دادستانی کل کشور منصوب کردند که در زمان حضور کوتاه شان در سیستم قضایی شاهد تلاش بی وقفه شان برای احیای حقوق عامه بودم.

پس از حوادث ۸۸ که نظام جدال سیاسی به وجود آمده را به ‌نام دین به یک نزاع پایان ناپذیر تبدیل کرد تا حق‌خواهی مردم را سرکوب کند، آیت الله صانعی در کنار مردم ماندند و شدند ملجا و پناهگاه کسانی که مورد ظلم قدرت قرار گرفته بودند. خرداد ۸۹ که به دیدارشان رفته بودم، اوباش حکومتی در پناه نیروهای نظامی و امنیتی و به بهانه حضورم در قم با وحشیگری تمام بیت این مرجع تقلید را در کنار دفتر مرحوم آیت الله العظمی منتظری تخریب کردند که جا دارد یادی کنم از همسر مرحومه آیت الله صانعی، حاجیه خانم شفیعی که در آن روزها آزار روحی بسیاری تحمل کردند.

این عالم جلیل القدر به واسطه مواضع و حمایت های صریح و شفافش نه تنها مورد ظلم حکومت قرار گرفت بلکه در چند سال اخیر مورد بی مهری دوستانی واقع شد که خود را شاگرد او می دانستند و همواره از نقش فوق العاده ایشان سخن می گفتند.

اگر توجه لازم به راه‌حل‌های علمی و فقهی و فتاوی ماندگار این فقیه شایسته و عادل در مسائل مبتلابه کشور از جمله حقوق زنان، اقلیت ها و دیگر مسائل حقوق بشری صورت پذیرد، آنگاه شاهد اصلاح مهمی از تبعیض های قانون فعلی خواهیم بود. درگذشت این فقیه نوآور و شایسته بدون تردید ثلمه بزرگی برای کشور است.

اینجانب این مصیبت را به مردم شریف و عزیز کشورمان، فرزندان محترم، شاگردان، مقلدین و دوستداران آن فقید سعید تسلیت عرض می‌کنم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان علو درجات و برای بازماندگان معزز صبر و اجر مسئلت می‌کنم.

مهدی کروبی

۲۲ شهریور ۱۳۹۹

 


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.