سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مردم اعتماد خود را نسبت به جریانهای سیاسی از دست داده‌اند/ انتخابات ۹۶ امیدهای مرد...

مردم اعتماد خود را نسبت به جریانهای سیاسی از دست داده‌اند/ انتخابات ۹۶ امیدهای مردم را بارور نکرد و مطالبات آنها را کامل محقق نکرد؛ بلکه باعث ناامیدی و یأس در بین مردم شد

چکیده :اگر جریانهای سیاسی به دنبال حقیقت هستند و میخواهند با مردم صادق باشند برای یکبار هم که شده از قدرت کناره‌گیری کنند تا مردم متوجه شوند این جریانها به دنبال کسب قدرت نیستند. جریان اصلاحات در چنین شرایطی به جای اینکه واقعیتها را به مردم بگوید پشت سر عده‌ای فرصت‌طلب پنهان شده و نتیجه آن شده است که نباید...


سعید معیدفر

به نظر میرسد جریانهای سیاسی و جریان اصلاحات هنوز برای نحوه ورود به انتخابات ریاست‌جمهوری با تردیدهای جدی مواجه هستند. مردم اعتماد خود را نسبت به جریانهای سیاسی از دست داده‌اند. به نظر میرسد جریانهای سیاسی نیز متوجه این قضیه شده‌اند و دیگر تمایل چندانی برای حضور در عرصه انتخابات مثل گذشته از خود نشان نمیدهند. شرایط جامعه ایران به سمتی حرکت کرده که ظاهرا به یک جامعه مشارکت‌گریز تبدیل شده است. دلیل اصلی آن نیز فقدان احزاب قوی و گفتمانهای سیاسی است. در گذشته مردم احساس میکردند با حضور در انتخابات میتوانند کسانی را به عنوان نماینده یا رئیس‌جمهور انتخاب کنند که بتوانند مطالبات آنها را دقیق نمایندگی کنند و مشکلات آنها را حل کنند.

امروز جریانات فکری کشور نیز به این نتیجه رسیده که باید در رویکرد‌های انتخاباتی جریانهای سیاسی یک تجدید‌نظر جدی صورت بگیرد تا انتخابات از وضعیت میتینگهایی برای وعده و شعار دادن خارج شود و شکل عملیاتی و اجرایی به خود بگیرد. ما نباید ادای دموکراسی را در‌بیاوریم. اگر قرار است به معنای واقعی کلمه دموکراتیک باشیم باید مجلسی تشکیل بدهیم که نماینده مطالبات مردم باشد. از سوی دیگر در دموکراسی تفکیک قوا وجود دارد. این در حالی است که وضعیت تفکیک قوا در ایران مبهم است و وظایف قوا به صورت شفاف تعریف نشده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ یک نقطه عطف به شمار میرود. این انتخابات آخرین امیدی بود که مردم به جریانهای سیاسی داشتند و گمان میکردند با حضور پرشور در این انتخابات میتوانند تحولات مهمی را در کشور رقم بزنند. با این وجود نه‌تنها این انتخابات امیدهای مردم را بارور نکرد و مطالبات آنها را کامل محقق نکرد؛ بلکه باعث ناامیدی و یأس در بین مردم نیز شد. این یأس در همه زمینه‌ها اعم از بین‌المللی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وجود داشته است. امروز اگر به دادگاهها و محاکم قضائی مراجعه کنیم متوجه میشویم که مردم دچار چه مصیبتهای هستند.

اصلاح‌طلبان باید از طریق رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطالبات واقعی مردم را در مقابل افراد و گروههایی قرار بدهند که قوای سه‌گانه را در اختیار دارند. امروز زمان پنهان شدن پشت یک فرد ضعیف که در راستای اهداف قدرت عمل میکند اما شکل اصلاح‌طلبانه به خود گرفته، نیست.اگر به انتخابات مجلس دهم نگاه کنیم متوجه میشویم که اصلاحطلبان به دلیل ردصلاحیت گزینه‌های اصلی خود مجبور شده‌اند از کسانی حمایت کنند که یا اصلاحطلب نبوده‌اند یا اینکه اولویتهای چهارم و پنجم جریان اصلاحات به شمار میرفته‌اند. نتیجه چنین مجلسی یک مجلس ضعیف و بی برنامه بوده است. این وضعیت درباره شورای شهر و دولت نیز وجود داشته است. به همین دلیل نیز بوده که مردم از جریانهای سیاسی سرخورده شده‌اند. مردم گمان میکنند جریانهای سیاسی بیش از اینکه به فکر حل مشکلات آنها باشند، طالب قدرت هستند.

اگر جریانهای سیاسی به دنبال حقیقت هستند و میخواهند با مردم صادق باشند برای یکبار هم که شده از قدرت کناره‌گیری کنند تا مردم متوجه شوند این جریانها به دنبال کسب قدرت نیستند. جریان اصلاحات در چنین شرایطی به جای اینکه واقعیتها را به مردم بگوید پشت سر عده‌ای فرصت‌طلب پنهان شده و نتیجه آن شده است که نباید میشد.

جامعه ایران از مرحله پوپولیسم گذشته و تاوان سختی نیز پرداخت کرده است.در شرایط کنونی دست بسیاری از افراد برای طبقه متوسط رو شده است. این وضعیت تا حدود زیادی در بین اقشار آسیب‌پذیر جامعه نیز وجود دارد و طبقه پایین جامعه دیگر مانند گذشته نیست که از فردی مانند احمدی نژاد حمایت کند.

ظهور احمدی نژاد نیز بیش از اینکه به دلیل تواناییهای وی و حامیانش باشد به دلیل عملکرد ضعیف اصلاحطلبان در انتخابات بوده است. پوپولیسم احمدی نژاد ناشی از ناشیگری های غلط اصلاحطلبان بوده است. اگر اصلاح‌طلبان وارد چنین بازی نمیشدند پوپولیسم احمدی نژاد در ایران شکل نمیگرفت. امروز مردم جامعه متوجه بسیاری از بازیهای قدرت و جریانهای سیاسی شده‌اند و به همین دلیل به راحتی بازی نمیخورند.

در این بین البته کسانی هستند که به صورت سیستماتیک همواره در قدرت حضور دارند. ممکن است فردی مانند آقای قالیباف هم در انتخابات حضور پیدا کند اما دیگر نمیتواند روی پوپولیسم حساب کند. امروز نه وضعیت اقتصادی کشور مانند زمان اصلاحات است و نه وضعیت سیاسی. در دولت اصلاحات منابع اقتصادی زیادی در کشور شکل گرفت که بعدا پوپولیستها از آن استفاده کردند. در حالیکه در شرایط کنونی این منابع اقتصادی وجود ندارد.توصیه بنده این است که اصلاحطلبان تتمه اعتبار خود را به راحتی به بازی انتخاباتی نگیرند.

منبع: آرمان ملی


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.