سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » تیراندازی پلیس به یک سیاهپوست دیگر در آمریکا...

تیراندازی پلیس به یک سیاهپوست دیگر در آمریکا

چکیده :اعتراضات مسالمت آمیز در آمریکا از حقوق قانونی برخوردار بوده و هیچ نهادی نمیتواند جلوی اعتراضات شهروندان این کشور را بگیرد. بدنبال اعتراضات چند ماهه ضد تبعیضگرایی در آمریکا، بسیاری از ایالات دست به اصلاحات ریشه ای در سازمان پلیس خود زده اند. بحث شهروندان این کشور اینست که پلیس باید مدافع حقوق مردم بوده و نباید اجازه پیدا کند که بعنوان یک سازمان جنگ طلب بدنبال سرکوب مردم و مطالبات آنها...


کلمه – مهدی نوربخش

مجددا پلیس شهر کنوشا در ایالت ویسکانسین بیک سیاه پوست، جیکوب بلیک، تیر اندازی نموده و او اکنون در بیمارستان در وضعیت بسیار وخیمی بستری شده است. این جوان سیاه پوست ۲۹ ساله زمانیکه دو فرزند خودرا در اتومبیل میگذاشت، مورد اصابت هفت گلوله دو پلیس از پشت قرار گرفت. برای تحقیق در مورد این تیر اندازی، اکنون دو پلیس ضارب از کار خود برکنار شده اند. بدنبال تظاهرات ضد تبعیض نژادی برای تیر اندازی به جیکوب بلیک، یک سفید پوست ۱۷ ساله بسمت تظاهر کنندگان تیر اندازی کرده، دو نفر را کشته و یک نفر سخت زخمی شده است. این سفید پوست که باحتمال زیاد خود نژادپرست است، دستگیر شده و بلافاصله به دو قتل عمد متهم گردیده است.

ترامپ اعلام نموده است که برای آرام کردن شهر، به گارد ملی و پلیس فدرال فرمان داده است تا به کنوشا عزیمت کرده و با اسقرار حکومت نظامی این شهر را آرام کنند. تیر اندازی به بلیک همراه با فرمان ترامپ، اعضای تیم بسکتبال میلواکی باکز (Milwaukee Bucks) را تشویق نمود تا بعنوان اعتراض در صحنه بازی با تیم اولندو مجیک (Orlando Magic) در فلوریداحاضر نشوند. این اعتراض به بازیهای تیمهای هیوستن راکت و اکلاهما تاندر و همچنین لوس انجلس لیکرز و پورتلند تریل بلیزر هم کشیده شد و سه بازی بزرگ در سطح ملی که شش تیم معروف در ان شرکت میکردند، به تاخیر افتاد. مالک تیم معروف ماوریک در دالاس، مارک کیوبن، هم از بازیکنان تیم میلواکی باکز که ابتدا اعتراضات را شروع نموده بودند، حمایت کرده و عملا سازمان بسکتبال ملی آمریکا (National Basketball Association-NBA) را به حمایت از تاخیر در بازی بخاطر اعتراضات واداشت. در اعتراضات هفته های گذشته امریکا در مقابله با تبعیضگرایی، بسیاری از کمپانیهای آمریکا حمایت خودرا از تظاهر کنندگان اعلام نموده اما اینبار بازیکنان چند تیم بسکتبال مشهور کشور که حامیان زیادی هم دارند دست به ابتکار اعتراض و عدم حاضر شدن در میدان بازی زدند. این اولین بار در تاریخ بعد از مخالفت با جنگ ویتنام در آمریکاست که اعتراضات نهادهای مختلف اجتماعی در حمایت از جنبش ضد تبعیض نژادی در صحنه سیاست این کشور ظهور پیدا نموده است . بازیکن بسیار معروف تیم لوس انجلس لیکرز، لی برون، در تویتی نوشت، “من از این وضع خسته شده ام. ما در این کشور بدنبال تغییرات هستیم.”

اعتراضات مسالمت آمیز در آمریکا از حقوق قانونی برخوردار بوده و هیچ نهادی نمیتواند جلوی اعتراضات شهروندان این کشور را بگیرد. بدنبال اعتراضات چند ماهه ضد تبعیضگرایی در آمریکا، بسیاری از ایالات دست به اصلاحات ریشه ای در سازمان پلیس خود زده اند. بحث شهروندان این کشور اینست که پلیس باید مدافع حقوق مردم بوده و نباید اجازه پیدا کند که بعنوان یک سازمان جنگ طلب بدنبال سرکوب مردم و مطالبات آنها باشد.

بدنبال اعتراضات آبانماه ۱۳۹۸، سه جوان در کشور ما دستگیر شده و حکمهای اعدام گرفته اند. تعدادی از کسانیکه آن نامه ۷۷ نفره را در اعتراض به خشونت امضا کرده اند، اکنون حکمهای زندان از یکسال تا پنج سال گرفته اند. بعضی از محافظه کاران افراطی در داخل در جواب بآن نامه نوشتند که امضا کنندگان شانس آورده اند که با تنبیهی چون تینمن اسکور در چین روبرو نشده اند. اما وقتی به کشتن سیاهپوستان در امریکا و جنایت پلیس در مناطقی از این کشور میرسند، صدایشان بلند شده تا ظلم “استکبار” را بهمگان گوشزد نمایند. جنایت پلیس در امریکا با تیر اندازی و کشتن سیاهپوستان و یا اقلیتها، یک عمل شنیع، ظالمانه و نژاد پرستانه است. اما آیا امضا کنندگان یک نامه مستوجب زندان و حصر هستند؟ چگونه این نفاق و دوگانگی را باید فهمید؟ بدون شک قاتل جورج فلوید در آمریکا به زندان و شاید حبس ابد محکوم میگردد اما کسیکه به سعید حجاریان تیر اندازی نمود اکنون کجاست؟

ترامپ که با خودکامگی خو گرفته و قانون میشکند، اکنون بجز در بین طرفداران تبعیضگرای خود کسی برایش اعتبار اخلاقی قائل نیست. مشکل مشروعیت یک دولت زمانی شروع میشود که به ارزشهای قابل قبول و اتکای اکثریت در یک جامعه پشت میکند. بحران مشروعیت بحران تقابل دو نوع ارزش در یک جامعه است. رژیم پهلوی با بحران مشروعیت روبرو گردید. ارزشهاییکه شاه به آنها متکی شده و با آنها حکومت میکرد با ارزشهای جامعه سر سازگاری نداشت. چند روزی شاه بر اسلحه تکیه کرد اما نهایتا اسلحه ارزشها و ایمان مردم به عدالت و حکومتی که مردم آنرا مطالبه میکردند بر او فائق آمد.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.