سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » نسرین ستوده اعتصاب غذا کرد.امروز حمایت از او بر همه ما واجب است....

نسرین ستوده اعتصاب غذا کرد.امروز حمایت از او بر همه ما واجب است.

چکیده :پرونده‌ی محکومان سیاسی با اتهام‌های غیرقابل باور جاسوسی، افساد فی‌الارض، اقدام علیه امنیت کشور، فساد و فحشا و تشکیل گروه غیرقانونی کانال تلگرامی که می‌توانند تا ده سال حبس و یا حکم اعدام به همراه داشته باشد تشکیل می‌شود. بسیاری از متهمان از بدو تشکیل پرونده تا پایان صدور حکم، از داشتن وکیل مستقل یا ارتباط آزادانه با وکیل خود محروم باقی می‌مانند. قضات دادگاه انقلاب بی پروا و مکررا به متهمان سیاسی اظهار می‌دارند که صرفا برپایه‌ی گزارش نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حکم صادر می‌کنند و بازجو در بدو دستگیری متهمان پیشاپیش حکم قضایی را به آنان...


ابوالفضل رحیمی شاد

نسرین ستوده در اعتراض به رعایت نشدن حقوق زندانیان سیاسی بویژه در شرایط شیوع کرونا دست به اعتصاب غذا زد. در نامه کوتاهی که از اوین منتشر ساخته آمده است

…. در میانه‌ی بحران کرونا که ایران و جهان را در برگرفته است شرایط زندانیان سیاسی چنان سخت و دشوار شده است که ادامه‌ی حبس با این شرایط ظالمانه غیرممکن شده است.

پرونده‌ی محکومان سیاسی با اتهام‌های غیرقابل باور جاسوسی، افساد فی‌الارض، اقدام علیه امنیت کشور، فساد و فحشا و تشکیل گروه غیرقانونی کانال تلگرامی که می‌توانند تا ده سال حبس و یا حکم اعدام به همراه داشته باشد تشکیل می‌شود. بسیاری از متهمان از بدو تشکیل پرونده تا پایان صدور حکم، از داشتن وکیل مستقل یا ارتباط آزادانه با وکیل خود محروم باقی می‌مانند. قضات دادگاه انقلاب بی پروا و مکررا به متهمان سیاسی اظهار می‌دارند که صرفا برپایه‌ی گزارش نهادهای اطلاعاتی و امنیتی حکم صادر می‌کنند و بازجو در بدو دستگیری متهمان پیشاپیش حکم قضایی را به آنان می‌گوید…..

در قوانین آزادی مشروط، تعلیق مجازات، تعویق اجرای حکم و قانون جدیدی که تاکید بر صدور حداقل حکم دارد نوید داده شده است، اما در برخوردهایی فراقانونی استفاده از همه‌ی این حقوق قانونی به نظر بازجویان موکول می‌شود و آخرین درها به روی زندانیان سیاسی بسته می‌شود…

بسیاری از زندانیان هم اکنون مشمول آزادی مشروط‌ اند و بسیاری از آنان با اعمال قانون جدید آزاد می‌شوند اما با زندانیان به گونه‌ای رفتار می‌شود که گویی قانونی وجود ندارد و هیچ‌یک از آنان حق برخورداری از هیچ روزنه‌ی قانونی را ندارند. مکاتبات زندانیان برای یافتن راه‌های قانونی تنفسی بی‌پاسخ مانده است.

با بی‌جواب ماندن کلیه مکاتبات و با درخواست آزادی زندانیان سیاسی، دست به *اعتصاب غذا* می‌زنم.

او با این کار خود نشان داده است که حتی در شرایط سخت زندان به عنوان یک وکیل همچنان مدافع حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی است تاجایی که برای مطالبه این حق وقتی هیچ راه دیگری برایش باقی نمانده حاضر است سلامت و جان خود را نیز به خطر بیندازد‌.

امروز کدامیک از ماست که یکی از اعضای خانواده یا دوستان صمیمی، همکاران، همکلاسی ها، هم فکران و یا هم کیش و هم مسلک مان به اتهامات واهی که ستوده به آن اشاره کرده در زندان نیست و از آنچه او گفته بی خبریم؟ امروز کدامیک از ما که یا خواهان تغییر در ساختار و یا کلیت نظام سیاسی هستیم مطالبات،نگاه و باورهایمان با دوستان، همکاران، خواهران و برادران و فرزندانمان که در زندان هستند متفاوت است؟ آیا خواست آنها غیر از چیزی است که ما میخواهیم؟ آیا آنها به چیزی غیر از آنچه ما نمیخواهیم اعتراض کرده اند؟ آیا در جریان اعتراضات همراه یا همدل با آنها نبوده ایم؟

پاسخ روشن است پس بر همه ما که خواهان استقرار آزادی،برابری، مدارا، دموکراسی و رعایت کامل مفاد حقوق بشر در کشور هستیم لازم و واجب است که از خواست انسانی و اخلاقی نسرین ستوده که در حقیقت خواست همه ما می باشد به هر نحو که میتوانیم حمایت کنیم. نوشتن نامه های سرگشاده به همراه طومارهای امضا به مسئولین کشور، تحصن در مقابل دادگاه ها و زندان ها در تمامی شهرهای کشور به همراه خانواده زندانیان، همراهی با نسرین ستوده در اعتصاب غذا و ایجاد زنجیره سراسری اعتصاب غذا حتی در خارج از کشور و سعی در جلب نظر، توجه و حمایت حامیان حقوق بشر در دیگر کشورها، نوشتن نامه های الکترونیکی دادخواهی و جمع آوری امضا(پتیشن) با هدف جلب حمایت سازمان های حقوق بشری در جهان از جمله روش هایی که هر یک از ما می توانیم حمایت و همسویی خود را با خواست نسرین ستوده اعلام کنیم و او را در این حق طلبی همراهی نماییم و متحد و یکصدا خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی،عقیدتی، صنفی و سندیکایی، دانشجویی، فعالان مدنی، حامیان محیط زیست، حقوق کودکان، زنان،کم برخورداران، حاشیه نشینان شهری و مهاجرین باشیم.

امیدوارم این نوبت همه ما که نگران سلامت نسرین ستوده هستیم بجای درخواست از او برای شکستن اعتصاب غذا و تغییر تصمیم خود که در حقیقت موجب افزایش فشار بر او و کاهش فشار بر مسئولان و تصمیم گیرندگان میشود. بگونه ای از او حمایت کنیم که پاسخ مسئولان به درخواست قانونی و انسانی او موجب پایان دادن به اعتصاب غذایش شود.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.