سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » در برابر دزدی ادبی در کشور سکوت نکنیم...

در برابر دزدی ادبی در کشور سکوت نکنیم

چکیده :به عنوان یک پژوهشگر که در کنار سایر پژوهشگران کشور، حفظ و صیانت از اعتبار علمی کشور را وظیفه خود میداند و همچنین به عنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، که نام آقای بذرپاش بدان گره خورده است (با وجود آن که پایان نامه مذکور در دانشگاه دیگری نوشته شده)، وظیفه خود دانستم که این موضوع را بررسی...


علی شریفی زارچی

امروز در خبرها آمده بود که یک حساب توییتر موارد گسترده‌ای از دزدی ادبی (Plagiarism) را در پایان نامه مهرداد بذرپاش گزارش کرده است.

به عنوان یک پژوهشگر که در کنار سایر پژوهشگران کشور، حفظ و صیانت از اعتبار علمی کشور را وظیفه خود میداند و همچنین به عنوان یک عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف، که نام آقای بذرپاش بدان گره خورده است (با وجود آن که پایان نامه مذکور در دانشگاه دیگری نوشته شده)، وظیفه خود دانستم که این موضوع را بررسی کنم.

متن پیوست، پایان نامه آقای مهرداد بذرپاش، نگارش شده در دیماه ۱۳۹۴ است که اینجانب از سایت ایرانداک دریافت کردم. کافی است در آن ثبت نام کنید و نام مهرداد بذرپاش را جستجو کنید تا کل پایان نامه را دریافت کنید.

این لینک مقاله دکتر علی منتصری است که در سال ۱۳۹۱ منتشر گردیده است.

از سطر سوم این مقاله «هر چند که فرمولاسیون و ساخت ۹۶ درصد داروها از نظر عددی..» تا یک پاراگراف مانده به انتهای مقاله «تحریمها و تغییرات نرخ ارز بنیان صنایع دارویی را به مخاطره انداخته است.» به طور صددرصد و بدون تغییر یک کلمه (صرفا با افزودن تیترهای میانی) از ابتدای بخش ۲-۱۳ صفحه ۷۱ تا تا سطر ششم صفحه ۷۵ یعنی حدود پنج صفحه متوالی کپی پیست شده است. متاسفانه هیچ ارجاعی به این مقاله وجود ندارد.

این لینک مقاله دکتر امیر هاشمی مشکینی است که در سال ۱۳۹۲ در روزنامه دنیای اقتصاد منتشر گردیده است.

• دو سطر انتهایی صفحه ۱۷۰ «در اینکه امروز بخش دارویی و به ویژه واکسن عنوان زیرمجموعه کلیدی» تا انتهای صفحه ۱۷۱ صد درصد و بدون یک کلمه پس و پیش، کپی شده از اولین کلمه مقاله آقای مشکینی تا انتهای بخش اول مقاله ایشان، بدون هیچ گونه ارجاع است.

• از سطر اول صفحه ۱۵۹ «لازم به ذکر است که موارد ذکر شده در بالا جزو اهداف میانی نظام دارویی می‌باشند.» تا قبل از بخش جمع بندی صفحه ۱۶۸ «سیاست مناسبی را با توجه به شرایط اقتصادی موجود اتخاذ کن (هاشمی مشکینی، ۱۳۹۲)» به طور کامل کپی-پیست مقاله آقای مشکینی است. جالب آن که در جمله آخر کلمه «کنند» به طور کامل کپی نشده! دادن ارجاع به مقاله ایشان به هیچ وجه زشتی دزدی ادبی (Plagiarism) را کاهش نمی‌دهد چون نقل قول کلمه به کلمه از متن دیگران صرفا در موارد کوتاهی که توجیه علمی دارد (مثل جملات تاریخی یا مواردی شبیه آن) با آوردن گیومه و تغییر فونت باید باشد به گونه‌ای که برای خواننده مسجل شود که متن کپی شده است، نه آن که ۹ صفحه پشت سر هم کامل کپی-پیست باشد.

این لینک مقاله دکتر سید محمد حسین عادلی رییس کل پیشین بانک مرکزی، است که در سال ۱۳۸۵ منتشر گردیده است. صفحات ۶۰ تا ۶۲ پایان نامه مذکور به طور روشن از کپی-پیست با تغییر این مقاله استفاده کرده بدون آنکه بدان ارجاع داده باشد.
با نگاهی به حساب توییتری مذکور می‌توانیم متاسفانه موارد گسترده‌ای از دزدی ادبی، حتی در «تقدیم» ابتدای پایان نامه را ملاحظه کنیم.

از همکاران گرانقدر تقاضا می‌کنم در برابر دزدی ادبی در کشور سکوت نکنیم.

در این مورد به‌خصوص، از آنجا که حرمت و اعتبار نام دانشگاه صنعتی شریف، حرمت و اعتبار نام بسیج دانشجویی شریف و هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف نیز در معرض خطر است، تقاضا دارم با صراحت مدافع حق و راستی و اخلاق علمی باشیم.

با احترام

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر، دانشگاه صنعتی شریف

*تیتر انتخاب کلمه است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.