سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » درخواست هزار تن از اعضای داوطلب جمعیت امام علی(ع):‌ استقلال سازمان‌های مردم نهاد ر...

درخواست هزار تن از اعضای داوطلب جمعیت امام علی(ع):‌ استقلال سازمان‌های مردم نهاد را خدشه‌دار نکنید

چکیده :در شرایط فعلی جامعه که مردم زیر بار بحران های اقتصادی و تحریم و شیوع بیماری کمرشان خم شده و ساختارهای ناکارآمد بر گرانی و تورم دامن می زند و هر روز بر تعداد نیازمندان و کودکان کار اضافه می شود، از نگرانی برای جاری بودن روح دموکراسی در مجموعه‌ای که دست‌کم در ساختار فعلی خود، نشانی از ناکارآمدی و سوء مدیریت نداشته، چه برداشتی می‌توان...


وزارت کشور طی نامه‌ای جمعیت امام علی (ع) را مکلف به تغییر ساختار خود کرده است. ‏بنا بر رای صادره توسط شورای ملی توسعه و حمایت از تشکل‌های مردم نهاد، هیات امنای جمعیت امام علی(ع) مکلف گردید ظرف مدت ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ رای، نسبت به اصلاح وضعیت ساختاری و اساسنامه جمعیت از ساختار مجمع عمومی امناء به ساختار مجمع عمومی اعضا اقدام نماید.

پس از ابلاغ این نامه، ۱۰۰۰ تن از اعضای داوطلب جمعیت امام علی (ع)، طی بیانیه‌ای ضمن اعلام اینکه از ساختار موجود این جمعیت راضی هستند،‌ رفتارهای اخیر با این سازمان مردم نهاد را کارشکنی در فعالیت سازمان‌های مردم نهاد عنوان کردند.

در متن این بیانیه آمده است:

حضور سازمان‌های مردم نهاد قدرتمند و مستقل و مشارکت اجتماعی آنها، یکی از مهمترین شاخص‌های توسعه و قلب تپنده یک جامعه است. ساختار این سازمان‌ها بر خلاف بنگاه‌های اقتصادی و سازمان‌های اداری، تنها یک چارت سازمانی نیست، بلکه آنچه مهمتر است، اندیشه و روح انسانی است که بر سازمان حاکم است.

امروز بیش از چهل روز از بازداشت موسس و سه نفر از اعضای یکی از بزرگترین و خوش‌نام ترین نهادهای مدنی کشور می‌گذرد و شارمین میمندی نژاد، موسس و پایه گذار این راه کماکان در بازداشت انفرادی است. در این شرایط نامه ای به درخواست دیگران و به امضای معاونت مشارکت‌های مردمی وزارت کشور، به این سازمان مردم نهاد ابلاغ و طی آن اعلام شده که جمعیت امام علی که سابقه فعالیت و خدمات رسانی بیست ساله در کشور دارد، ظرف بیست روز ساختار خود را به مجمع عمومی تغییر دهد. در این نامه دلایل این خواسته، توسعه کیفی و امکان مشارکت بیشتر و فعالانه همه اعضا و داوطلبان جمعیت در فرآیندهای تصمیم گیری و مدیریت عنوان شده است.

در شرایط فعلی جامعه که مردم زیر بار بحران های اقتصادی و تحریم و شیوع بیماری کمرشان خم شده و ساختارهای ناکارآمد بر گرانی و تورم دامن می زند و هر روز بر تعداد نیازمندان و کودکان کار اضافه می شود، از نگرانی برای جاری بودن روح دموکراسی در مجموعه‌ای که دست‌کم در ساختار فعلی خود، نشانی از ناکارآمدی و سوء مدیریت نداشته، چه برداشتی می‌توان داشت؟!

ما اعضاء داوطلب جمعیت امام علی(ع) این نگاه را نوعی کارشکنی در فعالیت یک مجموعه مستقل می‌دانیم و خوشحالیم که بین مسئولان نگرانی هایی برای جاری بودن روح دموکراسی و مشارکت، وجود دارد. اما اعتقاد داریم جمعیت امام علی از معدود فضاهای اجتماعی است که امکان تجربه مشارکت، کار تیمی و دموکراسی را در فضای آن داشته ایم. مجموعه‌ای که به هزاران جوان مشتاق و خوش فکر فرصت و جرات اظهار نظر و قدرت عمل داده است.

در جمعیت امام علی الگوی پویای مشارکت در تصمیم گیری ها و مدیریت سازمان به میزان اقناع کننده برای ما وجود دارد. حضور مشتاقانه هزاران داوطلب که برخی سالیان متمادی است که با این سازمان همکاری دارند، موید این موضوع است.

تصمیم‌گیری در رابطه با ساختار داخلی مجموعه‌ای که دو دهه کارآمدی و توانایی خود را به اثبات رسانده است، به معنای خدشه دار کردن استقلال این نهاد است.

این مجموعه در طول فعالیت خود از چارچوب قانون عدول نکرده است، امروز هم معتقدیم اگر تصمیم‌گیری درخصوص ساختار و شیوه فعالیت را به عهده اعضاء داوطلبی که بی هیچ چشمداشتی در بدترین شرایط و سخت ترین مناطق در حال خدمت رسانی به ۶۰۰۰ کودک و صدها زن سرپرست خانوار هستند، گذاشته شود، پا را از حریم قانون بیرون نخواهند گذاشت و چون گذشته پیگیر دغدغه‌های انسانی خود در سطح جامعه خواهند بود‌.

در شرایط فعلی، ساختاری که بازدهی و کارآیی لازم را دارد و منافع گروه‌های هدف را تامین می کند به زعم ما نیاز به تغییرات عمده در شیوه مدیریت فعالیت‌های خود ندارد.

ما بر این باوریم که برگزاری انتخابات، و تشکیل مجمع عمومی به تنهایی نماد دموکراسی نیست، بلکه در شرایط فعلی می تواند با هدف قلب ماهیت و باز کردن روزنه ها برای خروج نیروهای دلسوز و باتجربه از عرصه یک سازمان و جایگزینی اهداف و اندیشه های دیگر صورت پذیرد.

در حال حاضر رای ما، ساختار فعلی و هیات مدیره فعلی جمعیت است و خوشحالیم از این که بگوییم در جمع عاشقانه مان و در خانواده بزرگمان در جمعیت امام علی روح مشارکت و مشورت بیش از سایر ساختارهای موجود در جامعه جاری است.

اعضا داوطلب جمعیت سالهاست که با احترام به قانون و عاشقانه پا در این راه گذاشته‌اند و برای بهبود وضعیت زندگی آسیب‌دیدگان اجتماع تلاش کرده‌اند، نادیده گرفتن رای و نظر آنها درباره ساختاری که آنرا پذیرفته و همچنان می‌پذیرند، بی احترامی به دغدغه‌های انسانی قشر فرهیخته ای است که بخشی از زندگی خود را وقف جامعه خود کرده است.

ورود به تصمیمات داخلی سازمانی که ساختار آن قانونا به رسمیت شناخته شده و هیچ تخلف مالی و عدول از اهداف اساسنامه نداشته و منشا خیر و خدمات در کشور بوده و نتایج و آثار آن مشهود و غیر قابل انکار است، بدعت‌گذاری نوعی دخالت در ساختار داخلی نهادهای مدنی است.

در شرایط امروز جامعه بهتر است این توان و اراده به جای آنکه صرف پیشنهاد ساختارهایی شود که قدرت و وسعت خدمات رسانی این سازمان را کم می‌کند، در جهت تسهیل فعالیتها و حمایت از نهادهای مدنی به کار گرفته شود. در عوض سنگ اندازی در مسیر صادقانه فعالیت این سازمان، بهتر آن است که بازداشت موسس و بنیانگذار این مجموعه پایان یابد و اجازه داده شود ما کما فی السابق در خدمت رسانی به کودکان و زنان سرزمینمان اندک بذرهای امید را در کشور آبیاری کنیم.

لازم به ذکر است که اسامی امضاکنندگان محفوظ است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.