سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » بایست ها و نبایست های اصلاح طلبان واقعی...

بایست ها و نبایست های اصلاح طلبان واقعی

چکیده :این واقعیتی است که اصلاح طلبان واقعی که همان تحول خواهان جامعه محورند باید آنرا بپذیرند و بدون رودربایستی با آن دسته از اصلاح طلبان قدرت محور که تمام تلاششان براین بود که در این انتخابات مدیریت شده شرکت کنند، مرز خود را تعیین کنند. این تعبیری که اقتدارگرایان حکومتی و غیر حکومتی و نیز اصولگرایان ساده اندیش بکار میبرند، بعنوان اصلاح طلبان معتدل و اصلاح طلبان رادیکال یک بحث انحرافی...


عبدالله ناصری

مدتی است تلاش اصولگرایان برای تفکیک دو گروه اصلاح طلبان واقعی و اصلاح طلبان صوری شدت گرفته است مخصوصا موضوع مشارکت در انتخابات دوم اسفند این تلاش را بیشتر نمایش داده است. این واقعیتی است که اصلاح طلبان واقعی که همان تحول خواهان جامعه محورند باید آنرا بپذیرند و بدون رودربایستی با آن دسته از اصلاح طلبان قدرت محور که تمام تلاششان براین بود که در این انتخابات مدیریت شده شرکت کنند، مرز خود را تعیین کنند. این تعبیری که اقتدارگرایان حکومتی و غیر حکومتی و نیز اصولگرایان ساده اندیش بکار میبرند، بعنوان اصلاح طلبان معتدل و اصلاح طلبان رادیکال یک بحث انحرافی است. اگر از نظر آنها اصلاح طلب رادیکال آقایان تاجزاده، علوی تبار، آرمین، حجاریان و رضا خاتمی اند، باید تأکید کنم ما با این تعریف از اصلاح طلبان واقعی موافق هستیم. رادیکال ها، همان اصلاح طلبانی هستند که از شامگاه ۲۳ خرداد ۸۸ یکی یکی بازداشت شدند. از طرف دیگر اصلاح طلبی که خود را جامعه محور میداند، باید برای تحقق آرمان های تحول خواهانه اش، صریح تر سخن بگوید. باید از نقد بی پروای رفتار حکومت با شفافیت سخن بگوید (مثل بیانیه ی معروف ۷۷ نفر که همه ی امضا کنندگان اصلاح طلبان واقعی هستند).

دیگر نمیتوان اصلاح طلب واقعی (رادیکال!) از بیان ضرورت تغییر اساسی قانون اساسی بهراسد. همین گروه به اصطلاح حکومتی ها ،رادیکال، باید تمام سطوح حاکمیت از بالا تا پایین را با زبان شفاف نقد کند. امروز بر همه مردم مدنیت گرا روشن شده است که تمرکز قدرت بلای اساسی توسعه و پیشرفت کشور است. همه مردم فهمیده اند که الگوی پیشرفت ایرانی یک شعار بیش نیست. همه به این درک رسیده‌اند که لازمه تحول تولید و فناوری، تحقق زمینه های اولیه است. هیچ الگویی را نمیتوان واقعی دانست مگر آنکه تحول اساسی در زیرساخت های جمهوری رخ دهد. اصلاح طلبان واقعی یا همان رادیکال ها! باید بدون پروا به ضرورت تقویت جمهوریت با برگشت از ماهیت دینی آن به ماهیت عرفی سخن بگویند.

اصلاح طلبان واقعی باید مثل آیت الله موسوی خوئینی آدرس صحیح به مردم بدهند. دیگر مماشات در نقد کل اندامواره ج.ا.ا تعدی به حقوق مردمی است که درجنبش دوم خرداد و در حمایت از جنبش سبز و در شنیدن “تکرار” ۹۴ در۹۶ همراهی کردند.

اگر منظور از اصلاح طلب معتدل، منظور حزب اعتدال و توسعه و تیم خواص روحانی است فاصله اینها با اصلاح طلبان واقعی یا همان رادیکال‌ها!

به مراتب بیشتر اُست با بعضی از اصول گرایان معتدلی همچون عبدالله جاسبی، دکتر سبحانی و مرحوم میرمحمدی

درنهایت :
اگرقرار باشد برای این مردم کاری کرد فقط باید به اصلاح طلبان تحول خواه به اصطلاح رادیکال دل بست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.