سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مقصر اصلی نه اسرائیل و فالانژهای لبنان، که حماقت و بی فکری ذاتی جمهوری اسلامی بود...

مقصر اصلی نه اسرائیل و فالانژهای لبنان، که حماقت و بی فکری ذاتی جمهوری اسلامی بود

چکیده :ایست و بازرسی برباره در شمال لبنان که ماجرا در آن رخ داد، جایی است که همین حالا هم با وجود اقتدار حزب الله و متحدانش در لبنان اگر گذرتان به آن بیفتد، باید حواستان جمع باشد که ایرانی بودنتان کار دستتان ندهد. بعد این چهار نفر سوار ماشین شده و یکراست به مخوفترین ایست و بازرسی تاریخ لبنان رانده اند، به گمان اینکه گذرنامه دیپلماتیک دارند و می توانند براحتی عبور...


مهرداد فرهمند

متأسفانه در منبری که امشب درباره سرنوشت احمد متوسلیان و همراهانش داشتم، فرصت نشد تشریح کنم که در آنچه بر سر این چهار نفر در لبنان آمد، مقصر اصلی نه اسرائیل و فالانژهای لبنان، که حماقت و بی فکری ذاتی جمهوری اسلامی بود.

منظورم سیاست اعزام اینها به لبنان نیست که نقد و بررسی آن مجال دیگری می طلبد، بلکه اشاره من به صورت مشخص به موضوع به دام افتادن آنان است.

ایست و بازرسی برباره در شمال لبنان که ماجرا در آن رخ داد، جایی است که همین حالا هم با وجود اقتدار حزب الله و متحدانش در لبنان اگر گذرتان به آن بیفتد، باید حواستان جمع باشد که ایرانی بودنتان کار دستتان ندهد. بعد این چهار نفر سوار ماشین شده و یکراست به مخوفترین ایست و بازرسی تاریخ لبنان رانده اند، به گمان اینکه گذرنامه دیپلماتیک دارند و می توانند براحتی عبور کنند.

به روایتی، یکی شان (شاید خود متوسلیان) کارت شناسایی یا گذرنامه دیپلماتیک ایرانی هم نشان داده و خواسته که خارج از نوبت راه را برایشان باز کنند. این یعنی آن خدا بیامرز سر سوزنی اطلاع نداشته که در لبنان چه خبر است و با چه کسانی طرف است.

«حاجز برباره» (ایست و بازرسی برباره) در لبنان ضرب المثل است. آنجا گلوگاهی بود که فالانژهای لبنان سالها بود بسته بودند و هر که را می گذشت چک می کردند، باج می گرفتند، می کشتند، اسیر می کردند. خونهای خیلی زیادی در همین مکان مشخص ریخته شده است.

من شاید بیست سال پیش از افراد مطلعی شنیده بودم که لبنانیها می خواستند از راه دیگری متوسلیان و همراهانش را به بیروت برسانند اما آنها ترجیح می دهند با راهنمای فلسطینی بروند و این راهنماها هم یکراست آنها را به دل دشمن راهنمایی می کنند.

خداوند متوسلیان و همراهانش را رحمت کند. او جان خود را برای کشورش کف دستش گذاشت و به گردن همه ما ایرانیها حق دارد ولی قربانی نظامی شد که فکر و برنامه ریزی هیچگاه جایی در آن نداشته، بی هیچ برنامه مشخصی او را به لبنان بفرستند و با بی برنامگی و بی فکری او را به قربانگاه راندند.

*تیتر انتخاب کلمه است


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.