سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

محیط زیست، کالای لوکس نیست!

چکیده :۵ ژوئن ۱۹۷۲ سازمان ملل در کنفرانس استکهلم «حق محیط زیست سالم» را از شمار حق‌های بشری تلقی کرد و آن را روز جهانی محیط زیست نامید. شعار امسال آن تنوع زیستی است. ایران از تنوع زیستی کم نظیری برخوردار است از جمله در خلیج-فارس و کلیبر. باید قدر این سرمایه عظیم ملی را بیشتر...


اردشیر امیرارجمند

۵ ژوئن ۱۹۷۲ سازمان ملل در کنفرانس استکهلم «حق محیط زیست سالم» را از شمار حق‌های بشری تلقی کرد و آن را روز جهانی محیط زیست نامید. شعار امسال آن تنوع زیستی است. ایران از تنوع زیستی کم نظیری برخوردار است از جمله در خلیج-فارس و کلیبر. باید قدر این سرمایه عظیم ملی را بیشتر بدانیم.

یادآوری یک تجربه شاید مفید باشد. از اواسط سال ۱۳۶۱ در جریان تهیه رساله دکترا در مورد محیط زیست خلیج فارس کار کردم و بعد دوره تخصصی حقوق محیط زیست را گذراندم. از سال ۱۳۷۰ حقوق محیط زیست در دوره کارشناسی ارشد تدریس کردم و مقالاتی در مورد حقوق محیط زیست و حق بر محیط زیست سالم نگاشتم. هر ترم تعداد زیادی دانشجو روانه سازمان محیط زیست، منابع طبیعی و شیلات و غیره میکردم برای تحقیق و در عین حال تقویت مطالبات زیست محیطی. چندی بعد با جمعی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی پژوهشکده بین رشته‌ای علوم محیطی را تاسیس کردیم.

در چارچوب مسائل علمی و حرفه‌ای در خصوص حفاظت از محیط زیست به ویژه در خلیج فارس، دریای خزر، گونه‌های در حال انقراض، منابع آبزی و قوانین و مقررات مربوط به آنها، ارتباط مستمری با مسئولین سازمانهای ذیربط و کنشگران مدنی این حوزه داشتم. تلاش زیادی داشتم در حد خودم توجه مسئولین را به اهمیت استراتژیک حفاظت از محیط زیست برای آینده کشور به ویژه امنیت ملی و امنیت انسانی شهروندان و حفظ آن برای نسل‌های آینده جلب کنم. اما بسیاری موارد با یک جمله که انگار مشورت شده بود برمی‌خوردم: “حفاظت از محیط زیست کالای لوکس است”.

حالا که ابربحران زیست محیطی کشور را فرا گرفته است، کمتر کسی جرئت بیان چنین حرفی را دارد، اما هنوز در این حوزه، فاصله بین حرف تا عمل بسیار است.

View this post on Instagram

محیط زیست، کالای لوکس نیست! اردشیر امیرارجمند ▪️۵ ژوئن ۱۹۷۲ سازمان ملل در کنفرانس استکهلم «حق محیط زیست سالم» را از شمار حق‌های بشری تلقی کرد و آن را روز_جهانی_محیط_زیست نامید. شعار امسال آن تنوع_زیستی است. ایران از تنوع زیستی کم نظیری برخوردار است از جمله در خلیج-فارس و کلیبر. باید قدر این سرمایه عظیم ملی را بیشتر بدانیم. ▪️یادآوری یک تجربه شاید مفید باشد. از اواسط سال ۱۳۶۱ در جریان تهیه رساله دکترا در مورد محیط زیست خلیج فارس کار کردم و بعد دوره تخصصی حقوق محیط زیست را گذراندم. از سال ۱۳۷۰ حقوق محیط زیست در دوره کارشناسی ارشد تدریس کردم و مقالاتی در مورد حقوق محیط زیست و حق بر محیط زیست سالم نگاشتم. هر ترم تعداد زیادی دانشجو روانه سازمان محیط زیست، منابع طبیعی و شیلات و غیره میکردم برای تحقیق و در عین حال تقویت مطالبات زیست محیطی. چندی بعد با جمعی از اساتید دانشگاه شهید بهشتی پژوهشکده بین رشته‌ای علوم محیطی را تاسیس کردیم. ▪️در چارچوب مسائل علمی و حرفه‌ای در خصوص حفاظت از محیط زیست به ویژه در خلیج فارس، دریای خزر، گونه‌های در حال انقراض، منابع آبزی و قوانین و مقررات مربوط به آنها، ارتباط مستمری با مسئولین سازمانهای ذیربط و کنشگران مدنی این حوزه داشتم. تلاش زیادی داشتم در حد خودم توجه مسئولین را به اهمیت استراتژیک حفاظت از محیط زیست برای آینده کشور به ویژه امنیت ملی و امنیت انسانی شهروندان و حفظ آن برای نسل‌های آینده جلب کنم. اما بسیاری موارد با یک جمله که انگار مشورت شده بود برمی‌خوردم: "حفاظت از محیط زیست کالای لوکس است". ▪️حالا که ابربحران زیست محیطی کشور را فرا گرفته است، کمتر کسی جرئت بیان چنین حرفی را دارد، اما هنوز در این حوزه، فاصله بین حرف تا عمل بسیار است. شش عکس از شش #گونه_در_حال_انقراض #ایران #روز_جهانی_محیط_زیست #تنوع_زیستی _زیستی

A post shared by اردشير اميرارجمند (@amirarjomand_ardeshir) on


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.